Projekt aglomeracije Cresa i Lošinja predstavlja ključan korak za ove otoke. Njime se budućnost ovih otoka okreće prema očuvanju prirodnih resursa, održivom razvoju i poboljšanju kvalitete života. S obzirom na stratešku važnost Vranskog jezera kao jedinog izvora pitke vode za Cres i Lošinj, projekt obuhvaća nove mjere. One doprinose smanjenju gubitaka vode, očuvanju ekosustava i usklađivanju s modernim standardima upravljanja vodnim resursima.
Projekt osigurava temelje za održivi razvoj i podršku lokalnoj zajednici te turizmu kao ključnom gospodarskom sektoru.
To čini kroz obnovu i unaprjeđenje sustava vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda.
'Projektom su obuhvaćene mjere i zahvati na sustavu vodoopskrbe s ciljem smanjenja vodnih gubitaka, tj. smanjenja zahvaćenih količina vode iz Vranskog jezera. Naime, projektom je predviđena detaljna analiza postojećeg stanja izgrađenosti sustava s pripremom za hidraulički model, izrada hidrauličkog matematičkog modela postojećeg stanja, provođenje terenskih mjerenja protoka i tlakova, kalibracija hidrauličkog matematičkog modela te definiranje zasebnih zona promatranja (DMA zona). Temeljem spomenutog će se izraditi koncepcijsko rješenje kontrole stvarnih i prividnih gubitaka vode u sustavu s ciljem smanjenja gubitaka te optimalizacije i unapređenja stanja sustava. Nadalje, projektom je predviđena i rekonstrukcija 32 km cjevovoda vodoopskrbe i izgradnja nove vodospreme Nerezine kapaciteta 1000 m3', odgovorili su iz Grada Malog Lošinja na pitanje Pokreta otoka o tome kako projekt aglomeracije doprinosi očuvanju i održivom upravljanju ključnim vodnim resursima, poput Vranskog jezera, koje je od strateške važnosti za otoke Cres i Lošinj.
'Provedbom Kratkoročnog programa projekta, a poglavito uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, projekt će umnogome pripomoći u poboljšanju stanja vodnog tijela recipijenata, s obzirom na prestanak korištenja sustava prikupljanja otpadnih voda putem septičkih jama. Vodoopskrba i odvodnja Cres-Lošinj d.o.o. će osigurati prikupljanje gotovo sve otpadne vode na području aglomeracija, njeno adekvatno pročišćavanje na UPOV-ima i disponiranje pročišćene otpadne vode putem podmorskih ispusta u more na način koji će osiguravati izostanak negativnih utjecaja na okoliš i korisnike usluga te će osigurati poštivanje svih relevantnih odredbi zakonodavstva RH i EU', rekli su o mjerama koje se poduzimaju kako bi sustavi vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda osigurali dugoročnu održivost, uz minimalan utjecaj na prirodne ekosustave otoka.
Najznačajniji očekivani utjecaj na stanovništvo u konačnici je, dodali su, poboljšanje kvalitete okoliša, prvenstveno kvalitete mora u širem području zahvata. Značajan pozitivan utjecaj na stanovništvo predstavlja i spajanje novih kućanstava na sustav javne odvodnje i vodoopskrbe
'Projektom je predviđena provedba informiranja javnosti kroz internet stranicu (www.viocl.hr/aglomeracija) i društvene mreže (Facebook i Instagram), kroz radio reportaže, kroz konferencije za medije, kroz javne tribine, tiskovne konferencije tijekom provedbe i završnu konferenciju', zaključili su iz Grada.
Provedbom projekta aglomeracije Cresa i Lošinja postiže se višestruka korist za okoliš, lokalno stanovništvo i turistički sektor. Precizno planirane mjere smanjuju negativan utjecaj na prirodne resurse. Isto tako, unapređuju kvalitetu mora i omogućuju trajnu održivost vodoopskrbnih i odvodnih sustava.
Transparentno informiranje javnosti i praćenje učinaka projekta osiguravaju povjerenje građana i ključnih dionika. Na taj način, projekt ne samo da rješava trenutne izazove, već i stvara čvrste temelje za budući razvoj Cresa i Lošinja.