Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Iris Ukić Kotarac uoči izbora: Energana na Bikarcu ugrožava naš okoliš i zdravlje građana

Iris Ukić Kotarac uoči izbora: Energana na Bikarcu ugrožava naš okoliš i zdravlje građana

Kandidatkinja za gradonačelnicu Šibenika proziva gradonačelnika Burića

Iris Ukić Kotarac, kandidatkinja za gradonačelnicu Šibenika, poručuje kako je na Dan planeta Zemlje, gradonačelnik Željko Burić ponovno iznio niz tvrdnji kojima pokušava opravdati izgradnju energane na području Centra za gospodarenje otpadom Bikarac, insinuirajući da će građani Šibenika, ako se energana ne izgradi, plaćati to i do četiri milijuna eura godišnje. 

'Pritom je izostavio brojne činjenice koje se tiču zakonskog, prostornog i okolišnog okvira, a koje jasno pokazuju da takav projekt nije ni zakonit, ni prihvatljiv, a pogotovo ne isplativ - ni financijski ni društveno. Na dan sv. Jurja, zaštitnika vojnika, vitezova, ali i poljoprivrednika, podsjećamo na važnost očuvanja prirodnih resursa i ruralnih prostora', kaže Ukić Kotarac.

Prema važećoj zakonskoj proceduri, dodaje, prije bilo kakve gradnje postrojenja tipa 'energane' obavezna je izrada Studije utjecaja na okoliš i Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, posebice u ovom slučaju s obzirom na blizinu Natura 2000 područja - Morinjskog zaljeva. Morinjski zaljev je, pojašnjava, obalna laguna, ima visoku ekološku vrijednost i razinu zaštite, te svaki infrastrukturni zahvat u njegovoj blizini mora dokazati da nema negativan utjecaj na ciljne vrste i staništa.

'U strateškim i planskim dokumentima Šibensko-kninske županije, područja Jadrtovca i Morinjskog zaljeva prepoznata su kao dragocjeni dijelovi ekološke mreže, što uvjetuje obvezu održivog razvoja i zaštite prirodnih resursa (primjerice UNDP plan koji je izrađen u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj koji posebice predviđa razvoj poljoprivrede na navedenom području). U praksi postoje brojni primjeri odbijanja zahvata upravo zbog negativnog utjecaja na ekološku mrežu - poput plinske termoelektrane u Pločama, golf resorta na Srđu i pojedinih oblika intenzivne poljoprivrede u Lonjskom polju', govori ona.

Kaže da je da je Hrvatska obvezna, prema EU direktivama i domaćem zakonodavstvu, odustati od projekta ili tražiti derogaciju, uz obvezu osiguravanja nadoknade štete, ako studija pokaže da bi energana imala negativan utjecaj na Morinjski zaljev - što znači dugotrajan i skup proces.

'Gradonačelnik manipulira brojkama, tvrdeći da će bez energane trošak zbrinjavanja iznositi četiri milijuna eura. Istodobno priznaje da se RDF/SRF (tzv. 'konfeti') već sada uspješno zbrinjavaju u cementari Našice, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša. Podsjećamo da je cilj EU politike kružne ekonomije reciklirati, a ne spaljivati otpad, te da se do 2035. godine smije odlagati najviše 10 posto otpada. Energane na otpad u Europskoj uniji nisu nužno zabranjene, ali se ograničavaju i ne potiču - osobito ako nisu usklađene s lokalnim kapacitetima ili se nalaze u blizini zaštićenih područja', upozorava Ukić Kotarac.

Naglašava kako gospodarenje otpadom nije pitanje izbora između 'energane ili kazne'. 

'Postoje brojne druge opcije: lokalna obrada, regionalna suradnja, ugovori s postojećim kapacitetima, ulaganje u reciklažnu infrastrukturu. Potpuno je promašeno i zlonamjerno povezivati moj politički angažman s Općinom Primošten. Bikarac je županijski centar, financiran europskim sredstvima, i svi građani imaju pravo sudjelovati u raspravi o njegovoj budućnosti. 

Također želim jasan odgovor na pitanje, gradimo li spalionicu isključivo i samo za svoje (županijske) potrebe ili ćemo 'ekonomsku održivost' skupog projekta opravdati nužnošću primanja otpada i iz drugih gradova (Zadar, Split, Dubrovnik). Da ili ne? Šibenik nije i ne smije postati žrtveno janje lošeg planiranja vrha vlasti. Zato sam ranije predložila javnu deklaraciju svih kandidata protiv izgradnje energane, kao garanciju političke odgovornosti. Zaštita okoliša, zdravlje ljudi i zakonitost moraju biti iznad predizbornih interesa.

U Šibeniku - gradu koji pretendira biti moderan i europski - ne smijemo dopustiti da energana postane simbol netransparentnosti, okolišne neosjetljivosti i političkog nasilja', zaključuje kandidatkinja za gradonačelnicu.

Vaša reakcija na temu