Domaća spiza, kozmetika, rukotvorine, održiva moda i naočale koje plutaju i još mnogo toga privuklo je 25. travnja građane Splita, ali i brojne turiste, na festival 'Održivost je moj đir'.
Ako mislite da male promjene ne mogu napraviti veliku razliku, priča s ovog festivala mogla bi vam promijeniti pogled na svijet. Vesela atmosfera, mirisi domaće spize, kreativna rješenja i zelene ideje okupili su prošlog petka brojne građane, posjetitelje i partnere iz različitih sektora s istim ciljem – razvojem održivog turizma u Splitu!
- Cijeli prošli tjedan u Suncu bio je u znaku održivosti povodom Dana planeta Zemlje. Organizirali smo akcije čišćenja, edukacije i sajmove razmjene, a vrhunac tjedna odvio se prošlog petka od 17 do 19 na festivalu na Pazaru. Split je pokazao da održivost nije samo priča za velike konferencije, nego svakodnevni đir. Taj đir svi možemo živjeti kroz hranu koju biramo, proizvode koje podržavamo i način na koji razmišljamo o otpadu, rekla je organizatorica festivala 'Održivost je moj đir', Tihana Arapović iz Sunca.
Spiza s okusom održivosti: od pašticade do lubina
Posjetitelji festivala mogli su uživati u vegetarijanskim, ribljim i mesnim jelima. Vrlo popularna bila je pašticada s makarunima, poznatoga Makaruna.
– Nastojimo kao Dalmatia Green partner primjenjivati i proširivati održive principe u ugostiteljstvu, također ulažemo u kontinuiranu edukaciju, izjavio je Mario Ćulić iz splitskog Makaruna.
Posjetitelji su bili oduševljeni filetima lubina koje je pripremao chef Vedran Balić iz Corto Maltesea. A vegetarijanci su mogli uživati u inovativnom receptu mladog chefa Pandore Roka Perića.
– Restorani Pandora Greenbox i Corto Maltese primjenjuju zero-waste principe u poslovanju, o tome educiramo svoje osoblje i goste, rekao je Danijell Nikolla, vlasnik oba restorana.
Za one koji su tog dana zakasnili po svježe voće i povrće na Pazaru, tu je bila Verdura box sa svojim svježim namirnicama i proizvodima.
Ljepota i ekologija idu zajedno
Zanima te što napraviti s ambalažom omiljene potrošene kreme? Upravo su o tome, u suradnji s Garnierom, educirali posjetitelje festivala.
– Sunce radi na podizanju svijesti i educiranju, čak od najmlađe dobi, o pravilnom razdvajanju i odlaganju otpada. Svi moramo doprinijeti smanjenju otpada kako bismo zaštitili okoliš, rekla je Tea Kuzmičić Rosandić iz Sunca koja je provodila edukaciju na festivalu.
Za prirodnu kozmetiku na festivalu pobrinula se Illirica izloživši svoje mirisne, prirodne sapune i druge proizvode.
Održivost je u trendu!
Održivost nije samo trend, već i način života! Na festivalu su posjetitelji imali priliku doživjeti modnu revoluciju kroz Pazarium, najveći splitski sajam vintage odjeće i rukotvorina.
Ljubitelji ekološke mode mogli su probati sunčane naočale koje svima dobro stoje, a k tome su izrađene od prikupljenog morskog otpada. Maritimo Recycling iz Dubrovnika bio je hit na festivalu!
- Prikupljenu plastiku koja bi inače nastavila zagađivati naš okoliš mi prvo razdvajamo po bojama, onda mrvimo, a potom izrađujemo sve što treba. Od naočala, nakita, podmetača do klupa, rekla je Maria Hvar iz Maritimo Recyclinga.
No, nije samo moda bila u centru pažnje. Sajam razmjene kuhinjskih predmeta također je privukao pažnju posjetitelja. Kao na svakom Sajmu razmjene koji Sunce organizira svakog prvog utorka u mjesecu, posjetitelji su mogli donijeti višak upotrebljivih predmeta i zamijeniti ih za ono što im je potrebno, produžujući njihov životni vijek i sprječavajući bacanje korisnih stvari.
Za svih su učenici Obrtne tehničke škole Split pripremili praktične i održive promotivne materijale. Svi su otišli svojim domovima s lijepom uspomenom na prvi splitski festival održivosti.
DesirMED za škole Splitsko-dalmatinske županije
U sklopu DesirMED projekta i povodom Dana planeta Zemlje, Sunce je raspisalo natječaj za osnovne škole u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Škole su imale zadatak osmisliti ideje za uređenje svog vanjskog prostora, kroz projekte koji povezuju funkcionalnost, edukaciju i brigu o okolišu. Tražila su se rješenja temeljena na prirodi, poput sadnje biljaka, skupljanja kišnice ili stvaranja prostora za učenje na otvorenom.
Pobjednici su proglašeni na Festivalu. Prvo mjesto osvojila je OŠ Kamešnica, a nagrada je potpuna realizacija pristigle ideje. Drugo mjesto pripalo je OŠ Dobri i djelomična realizacija ideje. Treće mjesto zauzela je OŠ Zagvozd koja je nagrađena edukativnom radionicom za učenike i djelatnike.
- Glavni fokus naše ideje su bili vertikalni vrtovi, jer smo dobili kuhinju u školi. Kad sam vidjela natječaj na Instagramu Sunca sam rekla kolegici 'zašto ne probati'. Ne mogu vjerovati da smo osvojili prvo mjesto, rekla je pod dojmom profesorica OŠ Kamešnica.
Što nas čeka do 2030?
Festival 'Održivost je moj đir' organiziran je u sklopu projekta 'Turizam 2030. – održivost je moj đir'.
– Cilj nam je potaknuti razvoj održivog turizma u Splitu i šire edukacijom ugostitelja, iznajmljivača i posjetitelja, naglasila je Tihana Arapović, voditeljica projekta i dodala kako nas do 2030. očekuje još mnogo truda, ali i zabavnih aktivnosti poput festivala održivosti.
Ako želiš biti među prvima koji primaju najfriškije vijesti Sunca, pretplati se na newsletter. Učlani se i postani dio kotača koji pokreće promjene do 2030. i dalje.