Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Čistoća BIZARNOSTIMA S 'ČISTOĆOM' NEMA KRAJA Splićanin podijelio neugodno iskustvo jer je htio odložiti glomazni otpad prema pravilima

BIZARNOSTIMA S 'ČISTOĆOM' NEMA KRAJA Splićanin podijelio neugodno iskustvo jer je htio odložiti glomazni otpad prema pravilima

Vrhunac je bio u reciklažnom dvorištu

O problemima u splitskoj gradskoj firmi Čistoća je gotovo sve poznato, možemo reći da su najbolji svjedoci nered i šporkica na splitskim ulicama. Naravno, i neodgovorni građani daju obol kaotičnom stanju. Ipak, poseban je problem kada odgovorni Splićani naiđu na zatvorena vrata firme kojoj je u opisu posla servis građanima. Bizaran i u najmanju ruku bezobrazan odnos nam je ispričao Splićanin koji se poželio riješiti starog namještaja na potpuno legalan način, u skladu s propisima i odgovorno prema svom gradu.

- Zvao sam kako spada Čistoću i rekao da imam stari kauč za bacit. Rekli su mi da je termin za moj kvart za nekoliko dana i da su promijenili sistem. Ukratko, da dan ranije moram nazvati kotar i u noći ga ostaviti točno ispred vrata zgrade - prepričava nam momak koji, igrom slučaja, zna pravila odvoženja.

Jedan od upitnika je i otkada je 'pravilo' da se ne može ostaviti uz kontejner, ako nema dvorišta. Radi se o lokaciji na kojoj je zapravo najprikladnije i kamionima pokupiti zbog manevra.

- Ne, uz kontejnere ima dosta odloženog otpada, to je ilegalno, pa ga ne odvozimo na dane kad obilazimo kotare nego kad i ako stignemo - odgovorili su mu.

Ukratko, pokupit će ga na ulazu u zgradu, a ovaj što tri tjedna stoji kraj kontejnera će zaobići.

- Na kraju sam se snašao za kombi i odvezao u reciklažno dvorište na Pujankama - nastavlja Splićanin sapunicu s Čistoćom.

Kao u oglasima za vrijeme filmova kada taman pomislite da je kraj reklamnog bombardiranja stiže - 'ali, to nije sve!'

- Tek tamo je teški show nastao, reciklažno dvorište zatrpano kaučima.

Čovjek je nemoćno raširio ruke uz riječi da se ‘trude ljudi odnit, al ne ide' - doveo nas je do kraja epizode o odlaganju glomaznog otpada.

Na naš upit iz Čistoće su nam odgovorili kako nije bilo promjena u načinu odvoza glomaznog otpada.

- Također, navodimo kako niti jednom građaninu nije zapriječeno odlaganje u reciklažnom dvorištu. Kako se navodi da je reciklažno dvorišta puno, to nas iskreno raduje jer ukazuje da su ih odgovorni građani počeli koristiti te se nadamo da će to pripomoći smanjenju nelegalnih odlaganja otpada na javno prometnim površinama. Prikupljeni glomazni i sav ostali otpad odvozi se prema planu i sukladno svakodnevnim informacijama koje imamo od strane naših zaposlenika na odlagalištu i reciklažnim dvorištima - naveli su.

Neslužbeno nam je rečeno da je organizacija rada  tek dio problema o kojima su htjeli razgovarati i s gradonačelnikom Ivicom Puljkom jer su ih bezuspješno pokušavali riješiti s direktorom Ivicom Karoglanom.

Građani imaju pravo na besplatan odvoz jednom godišnje i mimo predviđenog termina. Ostavljanje uz kontejnere je uvedeno nakon što je ukinuto postavljanje velikog spremnika koji se dovodio na poziv jer za njega, među ostalim, više i nema mjesta na svim lokacijama. Do unatrag nekoliko godina, nije bilo problema s novom praksom. Sporadično, uz neodgovornost pojedinaca, naravno, ali iz primjera Splićanina da se zaključiti i zašto je problem postao sistemski u posljednje vrijeme.

Vaša reakcija na temu