Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Ke Hugo from Pixabay Bioplastika dobivena iz algi bi mogla postati glavni građevni materijal na Marsu

Bioplastika dobivena iz algi bi mogla postati glavni građevni materijal na Marsu

Na projektu radi tim znanstvenika s američkog Sveučilišta Harvard

Zamislite da svoj dom na Marsu uzgajate od algi i bioplastike. Robin Wordsworth s američkog Sveučilišta Harvard i njegov tim dokazali su dio te vizije u laboratorijskim uvjetima sličnim onima na Marsu, prenosi Zimo.

Wordsworth planira jednostavan set alata: alge, bioreaktor, 3D pisač i posude od bioplastike izrađene od plastike na biljnoj bazi (PLA). Alge rastu u tim posudama, zatim se pretvaraju u još bioplastike za ispis novih posuda, stvarajući samoodrživi sustav.

Koncept je da koristite materijal za izradu svog staništa, koje može biti izgrađeno iz same biologije, pojašnjava Wordsworth.

Njegov tim je uzgojio zelenu algu Dunaliella tertiolecta u tankim PLA posudama unutar komora koje imitiraju uvjete na Marsu, odnosno tlak zraka od 0,6% zemaljskog i preko 98% ugljičnog dioksida. Nakon 10 dana, alge su fotosintetizirale gotovo jednako dobro kao na Zemlji. Istraživanje vezano za to objavljeno je u časopisu Science Advances.

Amor Menezes s američkog Sveučilišta Florida, koji nije sudjelovao u istraživanju, naziva to otkriće iznimno uzbudljivim.

Put na Mars, i boravak na Marsu, trajat će otprilike nekoliko godina, pa ne možemo ponijeti sve sa sobom. To pokazuje da bioplastika može potencijalno podržavati život u uvjetima nalik na Mars, rekao je Menezes za New Scientist.

Rafid Quayum s američkog Sveučilišta Harvard, koji isto tako nije sudjelovao u studiji, pripisuje uspjeh godinama timskog rada fizičara, inženjera i planetarnih znanstvenika.

Fizičari, inženjeri, planetarni znanstvenici, svi smo se nekako okupili... kako bismo učinili okruženja izvan Zemlje pogodnijima za život, kaže Quayum za New Scientist.

Tim će sljedeće testirati materijale u vakuumu i na svemirskim letjelicama.

To je svakako važno za omogućavanje ljudima da žive izvan Zemlje u budućnosti, ali i kao osnovno pitanje, da razumijemo raspon načina na koje se život može podržati, zaključuje Wordsworth.

Vaša reakcija na temu