Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
TIMBAR NA LIBAR Željko Erceg: 10 preporuka za ljeto 2024.
Timbar na libar Piše: Željko Erceg

TIMBAR NA LIBAR Željko Erceg: 10 preporuka za ljeto 2024.

Knjiga je odlična zabava za plažu

Ljeto je u punom jeku, pa evo i mojih prijedloga za čitanje na odmoru. Za prvu ruku evo onih koje sam, zahvaljujući njihovim izdavačima, 'timbrao' u zadnjih par mjeseci. Tako su mi i otpale neke knjige koje bih  sigurno predložio na godišnjoj razini, ali od nečeg je trebalo krenuti. Redoslijed je po datumu objave u Timbru, a link će vas odvesti na puni osvrt i sadržaj. Ponovimo razloge za držanje knjige u ruci, na moru. Spriječit ćete uznemiravanja onih koje knjige ne zanimaju, a možda privući neki ulet - 'Oprostite, što to čitate?'. Do tada ćete se i sami zabaviti čitajući.

Dalmatinska noir bajka o ribaru i zlatnoj ribici

Jurica Pavičić: Žigice (Stilus knjiga 2024.)

Razumijem da vam je dovoljno čitanja o požarima na portalima, no u Žigicama su omjeri uobičajenih sastojaka Juričinih romana izvrsno pogođeni, krimić, priroda, nostalgija, tradicija, društvena kritika prošlosti i sadašnjosti, obiteljski odnosi i introspekcije likova. Ako je 'Crvena voda' autsajderski pokupila i domaće i inozemne nagrade, ne sumnjam da će 'Žigice' to učiniti suvereno, kao uradak sad već i u inozemstvu poznatog autora.

Roman o korupcijskoj aferi hrvatske policije

Kristian Novak: Slučaj vlastite pogibelji (OceanMore 2023.)

Tražite li krimić, akciju i brzo okretanje stranica nećete zažaliti uzmete li 'Slučaj vlastite pogibelji' u čitanje. Gutate li romane 'po istinitom događaju' na pravim ste stranicama. Tražite li angažiranu priču, to je to. Volite li miješanje stilova pisanja ili kuta gledanja, uživat ćete. Nagrade su već krenule.

Priča o našem življenju, suživotu sa životinjama i prirodom, usput i o stvaranju Visa

Robert Perišić: Brod za Issu (Sandorf 2023.)

Možda vam baš Perišićev Vjetropir pomogne po ovim vrućinama. Ovo je jedna od knjiga koju ću ostaviti u kućnoj knjižnici te sigurno pročitati još koji put. Što se tiče engleskog izdanja, podsjećam da nije mali broj knjiga kojima su priznanja uslijedila tek desetljeće nakon objave i čvrsto vjerujem da +A Cat at the End of the World+ tek počinje taj put. Još ćemo se puno puta uz ovaj roman ponositi zaključkom 'svjetsko, a hrvatsko'.

Još jedna pljuska za HAZU

Ivica Ivanišević: Otmica razreda za književnost  (V.B.Z. 2024.)

Nakon ove knjige potpuno je jasno da Ivanišević neće više smjeti ni u posjet čuvenom HAZU-u, kamoli u neki izbor, al se svi mi, čitatelji, ostajemo smijati uz onu - ma neka im je Bepo rekao sve što ih pripada, to je to. A to je ono, što bi, po meni, punilo gledalište nekog teatra koje ne bi htjelo biti 'veće od pisca', a željelo bi i dobro zaraditi. Dobro postavljena 'Otmica' bi mogla biti hit poput Brešanove 'Svečane večere u pogrebnom poduzeću'. Tražite li djelo koje će vas nasmijati, zabaviti, a da ste i dalje u toku društvenih zbivanja, uzmite ovu knjigu. Brzo se čita, a još brže pamti.

Jesu li skoro svi muškarci u povijesti grozna bića?

Emilia Hart: Weywardice (Stilus knjiga 2024.)

Roman je izvanredno pisan, tečno, poglavlja su kratka i dobro se izmjenjuju. Uz tešku priču o progonu žena Hart je dodala ogromnu ljubav prema prirodi, pticama, kukcima, bilju, a u magičan realizam i scene koje me uvijek podsjete na Hitchcockove Ptice. Teško je povjerovati da se radi o debitantskom djelu za koje je u prednadmetanju britanski Borough Press ispisao ček na šesteroznamenkastu cifru. Nadam se da je financijski dobro valorizirana i jedna od najljepših naslovnica koje sam u proteklom razdoblju držao u ruci. Da sam se zadržao na radikalno-feminističkom stavu knjige, ostavio bih je nakon prvog poglavlja, no onda bih i ja bio među onih 99,99 % groznih muškaraca, prešutio bih da sam uživao u knjizi, prešutio izvrsnu dinamiku i stil, zbog čega je Hart, pogotovo kao debitant, zaslužila puni pljesak.

Ljubavna drama uz nenadmašnu glazbu Cheta Bakera

Goran Tribuson: Truba Cheta Bakera (Neolit 2024.)

Tribuson je kroz roman održao nekoliko eseja i predavanja o umjetnosti, pisanju, objašnjavao stilove poznatih slikara, citirao Dostojevskog i Karamazove, Shakespearea i Hamleta, Manna, Schlinka, podsjećao na filmske klasike poput Casablance, Prohujalo s vihorom, Divlje horde, Samuraja, prizivao poznate lokacije u Parizu ili Amsterdamu... Sjajne su minijature u kojima Tribuson ukratko opisuje sadržaje filmskih klasika. Uz sve to, opisi društvenog trenutka i raslojavanja Hrvatske su s pravom pali u drugi plan. Ako ste za sjajnu jazz atmosferu uz dobru kapljicu, pustite Tribusonovoj ljubavnoj drami da se razlije vašim venama.

Duhoviti i adrenalinski trileri kojima Španjolska preuzima primat od Skandinavaca

Juan Gomez-Jurado: Crvena kraljica (Fraktura 2023.) i nastavak Crna Vučica (Fraktura 2024.)

Trileri Gomez-Juarda su mi otkriće. Španjolska se s njime u tom žanru probija iznad Skandinavaca, a bogme ni Lee Child ne bi smio mirno spavati. Unatoč tome što se čini da su sve varijante Holmesa, Mentalista, Reachera i ostalih iscrpljene i da se tu ne može više ništa novog dodati, Juan pokazuje da dobar pisac može sve. Na ono 'Triler koji je oduševio više od 3.000.000 čitatelja' mogu samo dodati 3.000.001. Možda bih u strožim kriterijima dao Kraljici četiri i pol, a Vučici tri i pol pljeska, pa bi to ukupno bilo četiri, ali u tri godine Timbra valjda je vidljivo da sam duhovitim i zabavnim romanima skloniji davati više. Ako tražite akciju i zabavu, ovo je obavezna preporuka za ovo ljeto. Bez suvišnog zamaranja radnjom, samo s osmijehom na usnama. Par poglavlja pa skok u more, par poglavlja pa sladoled... Oba dijela. Jedan za drugim. U očekivanju trećeg.

Izvrstan, beskrajni 15. srpnja

David Nichols: Jedan dan (Znanje 2024.)

Naravno da mi je pred očima iskrsnuo 'Beskrajni dan' ('Groundhog day') Harolda Ramisa po priči Dannyja Rubina. A mogao sam to shvatiti i po Nicholsovu nazivu 'Jedan dan', kao i odabir datuma koji se ponavlja, Dana svetog Swithina, britanskoj varijanti Dana svisca. Za Engleze vremenske prilike na Dan sv. Swithina prognoziraju idućih 40 dana, baš kao što mi u Dalmaciji imamo '4. travnja što nam daje, 40 dana traje'. Trebam li podsjećati kako je u 'Beskrajnom danu' izvrstan Bill Murray glumio reportera Phila koji je došao izvještavati s proslave Dana svisca, a zatim se budio u istom danu pokušavajući osvojiti srce producentice Rite (Andie MacDowell). Nicholls je priču prilagodio svojoj viziji, ali i kod njega Dexter pokušava osvojiti Emmu. Znam, priča o bogatima i siromašnima nije ništa novo. Ima stranica u kojima mrzim i Emmu i Dextera pa navijam da prestanu biti idioti. Melodrama je, pa nabavite papirnate maramice.

Vedra dalmatinska novela za ljetne dane

Ante Tomić: Nada (Hena Com 2024.)

Smijeh, smijeh i opet smijeh. Pa može li bolje dok s Nadom zaklanjate sunčane zrake. Priča ima sve što treba imati, izvrsne dijaloge, rečenice, ritam od ljubavne štorije do malih zapleta i puno humora. Oni koji stalno traže više poruke reći će da je dotakla probleme današnjih migranata, probleme oplodnje i religioznih odnosa, privatizacija, komercijalizacije svega, pa i policijskog zatvora u današnjim malim mjestima, dok će je mrgudi i ljubitelji 'cancel' kulture prozivati zbog izrugivanja, napasti stereotipe o tovarima i Dalmatincima. No, to je Antin stil i u kolumnama, duhovit i provokativan. Nedostaje nam i ovakvih, brzopoteznih priča, ovakve atmosfere i dobrog raspoloženja. Zar nije to ono što uvijek prizivam? Zar je u današnje vrijeme malo - znati nasmijati ljude?

Sitna, a dinamitna, priča o lezbijskoj ljubavi

Borivoj Radaković: Divno nam je s nama (V.B.Z. 2023.)

Tek 164 stranice su bile dovoljne autoru da ukaže na sve i svašta u našem društvu, da predivnu ljubavnu priču optereti našim odnosima prema invalidnim osobama, međunacionalnim upitnicima, patrijarhalnim odgojem, šokantnim scenama obiteljskog nasilja i dakako odnosima prema lezbijskim parovima. A Radakovićeve rečenice i dijalozi su živi, suvremeni, ulični... teško je povjerovati da tako piše 70-godišnjak. Naravno da ljude te dobi zamišljamo same u sobama, pred TV prijenosima saborskih sjednica ili kao gledatelje sapunica. Nikako kao suvremenike koji će pokupiti današnji govor, ulični sleng, jače i od mladih. Ako ste konzervativno odgojeni, preskočite, ovaj vas roman neće preobratiti. Ako niste, naći ćete prekrasnu ljubavnu priču. Ako ste između, imat ćete o čemu razmišljati.

Vaša reakcija na temu