Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay SUVREMENI PLES Predstava 'Otok sam' u Domu mladih Split

SUVREMENI PLES Predstava 'Otok sam' u Domu mladih Split

'Troje izvođača na sceni ponirući suigrom u svoje otoke stvaraju kolaž asocijacija, atmosfera, stanja i situacija'

Na Malu školu suvremenog plesa iz Rijeke u Split dolaze Martina Hrlić Rogić, Marko Rogić i Darko Terlević. Izvest će predstavu 'Otok sam' u subotu, 24. svibnja, u 19 sati u amfiteatru Doma mladih.

- 'Otok sam' hibridna je inscenacija nastala umjetničkim istraživanjem autobiografskog poimanja i doživljavanja otoka kao toposa slobode, ujedno  toposa samoće. 'Otok sam' izvedbena je konstrukcija na međi emocije i situacije, i kao takva poziv na susret s drugim, susret sa samim sobom te suptilno samodopuštenje u osluškivanju sebstva. Scenskim dijalogom između žive glazbe i performativnog, plesa i kazališta - ostvaruje se široka paleta simboličkih narativa koji svoju značenjsku puninu ostvaruju jedino zajedničkim pristankom na kontemplativnu komunikaciju između tijela koje izvodi i tijela koje gleda. 

Naime, u kontekstu današnjice prenapučene neograničenom količinom vanjskih podražaja, zaustaviti se na trenutak i oslušnuti otok u sebi - istovremeno privlači i plaši. Ne može se zaroniti drugačije nego beskompromisno. To mjesto dihotomije, koje istovremeno može buditi osjećanja nepodnošljive ograničenosti i uzbuđenja nepodnošljivih mogućnosti, dinamičko je čvorište, točka u kojoj se, ako to dopustimo, može dogoditi bešavno sljubljivanje nepomirljivih perspektiva - izolacije i interakcije, slobode i zatvora, izgnanstva i utočišta. Poniranjem u vlastiti otok, vlastitu nutrinu dopuštamo sebi da vrijeme drugačije teče. Jer na otoku vrijeme drugačije teče. Vrijeme postaje točka transformativnih potencijala - u kojem se može nestati, ali i iznova nastati. Doći na otok, ući u svoj otok - znači dopustiti sebi susret s mjestom, stvarnim i metaforičkim, na kojem možemo umrijeti, ali i s mjestom na kojem možemo početi iznova. Doći na otok, ući u svoj otok - znači prigrliti cikličnu prirodu postojanja. Jer gdje je smrt, tamo je i život, gdje je kraj, postoji i početak.

'Otok sam' predstava je u kojoj troje izvođača na sceni ponirući suigrom u svoje otoke stvaraju kolaž asocijacija, atmosfera, stanja i situacija - brišući granice između racionalnog i intuitivnog, izmišljenog i stvarnog, pozivajući na taj način publiku na nježno samoosluškivanje sebe, svog otoka, kroz susret s vlastitim slojevima povijesti, iskustava, emocija, misli, senzacija i sjećanja - navode organizatori. 

Autorice su koncepta Martina Hrlić Rogić i Olja LozicaRedateljica i dramaturginja je također Olja Lozica. Autori su glazbe i oblikovatelji zvuka Marko Rogić i Darko Terlević. Oblikovatelj svjetla je Dalibor FugošićAutor je video materijala i fotografije za plakat Karlo Čargonja.

Predstava je realizirana u suradnji s Udrugom plesnih umjetnika Hrvatske i uz potporu Ministarstva kulture i medija te Grada Rijeke.

Martina Hrlić Rogić ujedno će održati radionicu Art lab za učenike Zdravstvene škole koji sudjeluju u projektu. Art Lab je umjetnički laboratorij čiji je cilj poticanje stvaralaštva mladih ljudi i oslobađanje njihove kreativnosti kroz vođene improvizacijske prakse, floorwork tehnike i rad na koreografskom materijalu koristeći različite rekvizite.

- Na ovoj radionici istraživat ćemo simbolička značenja u tjelesnom radu s oblutcima kao rekvizitom. Oblutci su najbitniji rekvizit predstave 'Otok sam' i koriste se na razini predmeta, simbola, medija, alata i scene - ističu organizatori. 

Rezervacije i dodatne informacije dostupne su preko e-maila plesnaudrugatiramola@gmail.com, Whatsappa 091/781-9243 i u FB eventu Male škole suvremenog plesa.

Ulaz je slobodan, uz donacije. Preporučena donacija iznosi 6 eura.

Događaj se odvija u produkciji plesne udruge Tiramola. Program Male škole suvremenog plesa financijski podržavaju: Zaklada 'Kultura nova', Ministarstvo kulture i medija RH, Splitsko-dalmatinska županija i Grad Split. Partner su Multimedijalni kulturni centar Split i Zdravstvena škola Split.

Vaša reakcija na temu