Jučer je u Splitu održan radni sastanak s ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Koržinek, kojem su nazočili župan Blaženko Boban sa suradnicima, predstavnici Muzeja Domovinskog rata u Splitu i branitelja. Na sastanku je zatražena jasna i nedvosmislena potpora Ministarstva kulture i medija u rješavanju pitanja buduće zgrade Muzeja Domovinskog rata u Splitu.
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske i Ministarstvo hrvatskih branitelja već su dali punu potporu ovoj inicijativi te izrazili spremnost pomoći u realizaciji projekta, uključujući ustupanje MORH-ovog prostora. Također, Splitsko-dalmatinska županija i Grad Split aktivno podržavaju ovaj projekt, prepoznajući njegov značaj za čitavu regiju i državu.
Hrvatski časnički zbor grada Splita naglašava kako je Muzej Domovinskog rata u Splitu od ključne važnosti za očuvanje istine o Domovinskom ratu, koji je temelj moderne hrvatske države.
'Ovaj muzej, osnovan 2017. godine, već godinama prikuplja građu i opremu, no bez adekvatnog prostora ta vrijedna povijesna baština ne može biti čuvana i prezentirana na adekvatan način. Zbog toga smatramo da je rješavanje prostora neodloživo, te očekujemo da Ministarstvo kulture i medija preuzme nositeljsku ulogu u realizaciji ovog projekta kako bi muzej konačno dobio svoj reprezentativni smještaj.
Važno je naglasiti da se pitanje Muzeja Domovinskog rata ne može rješavati u sklopu nekog vojnog ili drugog muzeja koji se bavi sveukupnom poviješću, već da Domovinski rat, s obzirom na svoju jedinstvenu ulogu u nastanku hrvatske države, zaslužuje poseban i zaseban muzej.
Ovo je pitanje od povijesne i simboličke važnosti, koje nadilazi običnu muzeološku praksu i izravno doprinosi očuvanju identiteta i državnosti Hrvatske. Muzej će pružati sveobuhvatan prikaz Domovinskog rata, s posebnim naglaskom na doprinos Zapovjedništva i postrojbi Zbornog područja Split u najvažnijim bitkama. Također će osigurati trajno očuvanje spomena na žrtvu hrvatskih branitelja i edukaciju budućih generacija o vrijednostima slobode i hrvatske državnosti', poručuju iz Zbora.
Nadalje pozivaju sve hrvatske branitelje i građane da se uključe u ovaj projekt doniranjem i ustupanjem dostupne ratne građe i opreme Muzeju Domovinskog rata u Splitu.
'Svi koji žele doprinijeti mogu se javiti na kontakte: telefon: 021 665 209, e-mail: domovinski@mdrus.info. Vaše donacije omogućit će Muzeju da na najbolji način prezentira i sačuva uspomene na Domovinski rat i herojske trenutke naše povijesti. Također, u Muzeju možete i posjetiti muzejsku galeriju i trenutačnu izložbu o operaciji 'Zima 94'. Hrvatski časnički zbor smatra neprihvatljivim da 30 godina nakon završetka Domovinskog rata, Split, kao drugi najveći grad u Hrvatskoj i Dalmacija, koja je dala izniman doprinos obrani Hrvatske, još uvijek nema primjeren prostor za Muzej Domovinskog rata.
Istovremeno, podrška se pruža brojnim drugim kulturnim projektima, poput gradnje 40 kulturnih centara srpskoj manjini, dok se zanemaruje značaj Domovinskog rata kao temelja hrvatske državnosti', naglašavaju.
Hrvatski časnički zbor grada Splita očekuje od Ministarstva kulture i medija da preuzme odgovornost i osigura rješavanje ovog pitanja.
'Muzej Domovinskog rata nije samo kulturna institucija, već simbol našeg nacionalnog ponosa, zajedništva i žrtve hrvatskih branitelja.
Njegova realizacija ključna je za očuvanje sjećanja na Domovinski rat i za prijenos tih vrijednosti na buduće generacije.
Split i Dalmacija zaslužuju Muzej koji će dostojno prezentirati njihovu ulogu u obrani Hrvatske i doprinos slobodi koju danas uživamo. Vrijeme je da riječi podrške postanu djela, a Muzej Domovinskog rata u Splitu konačno dobije zasluženi prostor!', naglašavaju iz Hrvatskog časničkog zbora grada Splita.