U utorak, 27. svibnja s početkom u 20 sati u Galeriji umjetnina u Splitu se otvara retrospektivna izložba Josipa Vanište te vas ovim putem molimo da u svojim medijima objavite najavu izložbe.
Nakon velikog dubrovačkog predstavljanja retrospektivne izložbe Josipa Vanište u organizaciji Umjetničke galerije Dubrovnik, izložba Vaništa – retrospektiva se splitskoj publici predstavlja u Galeriji umjetnina.
Kroz izbor od preko stotinu radova izložba daje uvid u jedinstven umjetnički put ovog izuzetno značajnog hrvatskog umjetnika - slikara, jednog od osnivača grupe Gorgona, književnika, pedagoga. O značaju Vanište za hrvatsku umjetnost govori i činjenica kako je njegovo djelo od početka ožujka postavljeno u stalnom postavu jednog od najvažnijih svjetskih muzeja, MoMA-e u New Yorku i to u sklopu izložbe posvećenoj zagrebačkoj umjetničkoj sceni 60-ih godina prošlog stoljeća u suradnji MoMA-e i MSU Zagreba koja će trajati tri godine. Vaniština djela su u Splitu predstavljena na njegovim izložbama u Galeriji umjetnina 1983, te u Galeriji Kula i Palači Milesi 1996. i 1998. godine te je ova izložba izuzetna prilika splitskoj publici da se nakon duo vremena pobliže upozna s Vaništinim opusom.
Retrospektivna izložba dotiče umjetnikovo cjeloživotno stvaralaštvo, a sama djela su posuđena od Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb, Muzeja grada Karlovca, Muzeja likovnih umjetnosti Osijek, Muzeja grada Rovinja, Galerije umjetnina Slavonski Brod, Nacionalne i sveučilišne knjižnice Zagreb, Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Zagreb, Zaklade Josip Vaništa te brojnih značajnih privatnih zbirki u Hrvatskoj. Osim umjetnina, na izložbi je predstavljena i izvorna arhivska dokumentacijska građa iz razdoblja Gorgone.
Autor izložbe je povjesničar umjetnosti Zdenko Tonković koji je autor tri monografije o Josipu Vaništi (vlastita Vaniština naklada 1983., Naprijed 1993., Kratis 2004.), sudjelovao je u pripremi prve Vaništine knjige crteža (Sveučilišna naklada Liber, 1979.), te napisao brojne predgovore i članke o Vaništinu radu. Kustosica izložbe Umjetničke galerije Dubrovnik je Ivona Šimunović, a autorica splitskog postava je Jasminka Babić.
Vaništa se na kulturnoj sceni pojavio ranih pedesetih godina realizmom drugačijim od onog preferiranog, na izložbi sa Stančićem 1952. godine. Zdenko Tonković u katalogu izložbe između ostaloga, za Vaništu navodi: 'Poznavatelj i intelektualac Vaništa stvara sa znanjem, dijeleći sudbinu umjetnika jedne kasne civilizacije. Otuda se provlači njegovim slikarstvom neka imanentna elegičnost – kako to zamjećuje Krleža, a mi prepoznajemo kao benignu i definitivnu metamorfozu melankolije, izdvajajući ga konstantno u suvremenom kontekstu i integrirajući u tijekovima velike povijesti umjetnosti kao povijesti duha. Nekada patetičnija i eksplicitnija usprkos hermetizmu prizora, prisutna i na njegovu putovanju krajnjom 'gorgonskom' pustoši, postala je mirna i rezignirana nostalgija jednog erudita i estete. Vaniština je umjetnost ona zrelih kultura, slikarstvo odlazaka, slutnji, čežnji, evazija, praznih ulica i krajolika, umornog i klonulog čovjeka, mrtve prirode svedene do samih elementarnih sadržaja'.
Josip Vaništa rođen je 17. svibnja 1924. u Karlovcu, gdje je maturirao 1943. godine. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1948. godine na Nastavničkom odsjeku, i nastavio godinu dana specijalizaciju slikarstva u klasi Marina Tartaglie. Kao asistent u Kabinetu za risanje na tadašnjem Tehničko Arhitektonskom fakultetu Sveučilista u Zagrebu zaposlen je 1951. godine. Docentom je imenovan 1964., izvanrednim profesorom 1970. a redovitim profesorom 1980. godine. Umirovljen je 1994. godine. Za člana suradnika u Razredu za likovne umjetnosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti izabran je 1992. godine, a dvije godine kasnije za redovitoga člana. Prvu izložbu imao je 1952. s Miljenkom Stančićem u Muzeju za umjetnost i obrt. Dobitnik je brojnik nagrada i priznanja, a 2006. godine dobio je Nagradu 'Vladimir Nazor' za životno djelo. Umro je u Zagrebu 24. ožujka 2018. godine.
Izložba u Galeriji umjetnina ostaje otvorena do 29. lipnja.
Radno vrijeme Galerije umjetnina:
Utorak - petak 10 - 18; subota - nedjelja 10 - 14; ponedjeljkom i državnim praznicima zatvoreno.