Majčinstvo je događaj koji izokrene prioritete te traži osobni rast i prisutnost. U tom intenzivnom i često usamljenom iskustvu, mnoge žene osjećaju se nevidljive. Upravo toj nevidljivosti, ali i snazi koja iz nje izvire, posvećena je izložba 'Nevidljiva', otvorena 12. svibnja u Dioklecijanovim podrumima u Splitu.
'Nevidljiva' je projekt koji kroz fotografije Ane Surač donosi iskrene ispovijesti i autentične priče žena i majki. Izložba u Dioklecijanovim podrumima rezultat je suradnje portala ajme.hr i supermame.hr. Zahvaljujući njihovom trudu, Split će još danas, 13. svibnja, biti domaćin izložbe koja nosi duboke poruke o majčinstvu.
Panel: 'Nevidljive potrebe majki: što se sve krije iza self-care etikete'
Izložbu je otvorila dirljiva panel rasprava pod vodstvom moderatorice Sonje Švajhler, suosnivačice portal supermame.hr. Razgovor je započela jednostavnim, ali moćnim pitanjem: Što tebi znači kad ti netko kaže da si snažna? U tom je trenutku prostor utihnuo. Svaka panelistica vidjela je to pitanje kroz prizmu svog iskustva.
Na panelu su sudjelovale redateljica i autorica knjige Kako je mama tražila istinu Bruna Bajić, samohrana majka i poduzetnica Nikolina Dukić i Elena Vian Projić, suosnivačica portala ajme.hr. Njihove su se priče doticale osjećaja nevidljivosti, potrebe za zajednicom i onih trenutaka u kojima trebaš nekog tko je majčinstvo i sam prošao.
Tko je tvoje 'selo'?
Panel je postavio jedno od ključnih pitanja o nestanku zajednica, 'sela' – obiteljskih mreža koje su tradicionalno pružale podršku ženama. 'Svi težimo za nekim svojim selom. Kad kažemo tvoje selo ja odmah pomislim na bake i djedove, ali mene su spasile više puta moje cure sa portala, neko drugo selo', rekla je Elena Vian Projić.
Nikolina Dukić je to dodatno pojasnila: 'Mi ne znamo ni pravu riječ za to, ali važno je naglasiti da to selo ne mora biti krvno srodstvo'. U vremenu kada fizička podrška često izostaje, emocionalna povezanost postaje ključna.
'Majčinstvo je niz malih crtica iz svakodnevice, trenutaka koji vas obilježe duboko i emotivno, često na način koji nitko drugi ne može razumjeti. Nema te zajednice, savjeta ili podrške izvana koja može u potpunosti kompenzirati to iskustvo. Upravo zato je važno da svaka majka nauči slušati sebe, prihvatiti svoje osjećaje i dati sebi prostor za rast, jer samo kroz to osobno putovanje može pronaći snagu i istinsku povezanost sa sobom i svojom djecom', zaključila je Bruna Bajić.
Žene i majke izložene su savršenim slikama na društvenim mrežama
Rasprava se proširila i na ulogu društvenih mreža te sliku savršenih majki koju one često stvaraju.
Tema je izazvala mnoge reakcije među panelisticama, koje su se složile da društvene mreže često nameću nerealna očekivanja i pritisak na žene. 'Žene i majke su jako izložene. Vrlo smo osjetljive i podložne u jednom ranjivom razdoblju. Svakom bih preporučila da razvije jasnoću: zašto me ovo dirnulo, na što me potaknulo?', istaknula je Nikolina.
Elena je dodala kako je važno biti svjestan da je stvarnost mnogo kompleksnija od onoga što se prikazuje online. 'Postoji divna opcija block i unfollow koja omogućava da se distancirate od sadržaja koji vam nije dobar', naglasila je.
Sonja je dodala da žene često provode puno vremena na društvenim mrežama upravo zato što nemaju svoju zajednicu. 'Nisam jedina kojoj je teško, daj mi nešto da se osjećam više od hranilice', rekla je, ističući potrebu za emocionalnom podrškom i priznanjem koje društvene mreže mogu ponuditi.
Bruna Bajić podsjetila je kako nije stvar u objektu (Instagram), nego što s njim radimo. 'Kako balansirati između sebe i fikcije? To će svakako biti tema budućnosti', zaključila je.
Posjetite izložbu još danas, 13. svibnja
Projekt 'Nevidljiva' istražuje složenu dinamiku majčinstva i osjećaja nevidljivosti kojeg mnoge majke doživljavaju u društvu. Kroz objektiv fotografkinje Ane Surač, dokumentirane su priče i fotografije sedam nevjerojatnih žena koje su stale pred objektiv, otkrivajući izazove koje majke svakodnevno nose. Kroz ovaj projekt želi se potaknuti razgovor o važnosti podrške majkama i prepoznavanju njihovih uloga u društvu. Svaka majka zaslužuje biti viđena, čuti se i osjećati podržanom.
Projekt 'Nevidljiva' ne bi bio moguć bez podrške Lidl Hrvatska, Poliklinike Doctus, hotela Ambasador, Poetica Distillery, Platterai cateringa, Vem Flowera i Muzeja grada Splita.
Izložba 'Nevidljiva' ne daje gotove odgovore, već nudi prostor za priznanje i vidljivost. Upravo to je ono što ženama i majkama najčešće nedostaje. Dođite još danas, 13. svibnja, u Dioklecijanove podrume i tako podržite ovaj važan projekt.