Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
SINJSKA TRADICIJSKA MODA Pogledajte što su nekada nosile djevojke za koje se i danas kaže da su najljepše

SINJSKA TRADICIJSKA MODA Pogledajte što su nekada nosile djevojke za koje se i danas kaže da su najljepše

U Sinjski dućan po 'dozu tradicionalne ljepote' možete doći 'svagdan'

Mjesto bogato tradicijom, koje na svakom kutku odiše kulturnom baštinom i bogatom poviješću je svakako alkarski grad, središte Sinjske i Cetinske krajine - Sinj. Ususret Alki i Velikoj Gospi, dva najveća događaja u tom kraju, posjetili smo Sinjski dućan na Pijaci, koji je otvoren 'svagdan', a odmah pri ulasku podsjeti na pravi mali muzej.

- Prije nekoliko godina sam otvorila ovaj dućan, koji smo pretvorili u jedan mali muzej, gdje cijenimo i održavamo našu tradiciju. Tu možete pronaći od čitavih nošnji, do njihovih dijelova, motiva alke, Gospe, pa sve do tradicionalnog nakita. Sve su ručni radovi, od branitelja, do njihovih supruga jer sam i sama braniteljica ovoga kraja. Uspjela sam sve to povezati u jednu priču. Ovaj dućan vole svi, i stranci i domaći, a neki kada uđu nisu sigurni jesu li u muzeju ili u dućanu gdje mogu nešto kupiti. Strancima uvijek nastojimo prenijeti i objasniti dio naš povijesti - kazala je Nada Bešljić, vlasnica Sinjskog dućana.

Nošnje u njenom dućanu izradila je Ljiljana Bandić Gugić, dok opanke potpisuje njena imenjakinja, Ljiljana Vojković iz Gale.

- Jako sam sretna i ponosna što se u modu ponovno vraćaju tradicijski komadi i motivi, a što mi u posljednje vrijeme dosta djevojaka naručuje. Događa se nešto lijepo, pomalo se vraćamo 'sebi' i onome što smo bili nekada - kazala je čuvarica tradicije, Ljiljana Bandić Gugić, koja je ljubav prema krojenju naslijedila od svojih predaka.

- Danas mi imamo kupiti svilu i druge materijale, a moje bake su se morale ekstremno snalaziti s ograničenim materijalima od kojih su izrađivale nošnje. To je bilo za divljenje kako im je uspijevalo. Danas meni trebaju sati i sati rada i truda da izradim nošnju, ali kada nešto voliš, ne mjeriš vrijeme - zaključila je.

Jedan od čuvara baštine je i Josip Dinarina, član Udruge za očuvanje baštine Cetinskog kraja. 

- U udruzi plešemo, pjevamo napjeve, sinjsku reru, staro nijemo sinjsko kolo, gospodsko kolo, družimo se i putujemo. Malo nas je, ali voljeli bi da se to promijeni i da u udrugu dođu novi članovi. Mi ćemo uvijek ponosno čuvati stare zanate, koji su nam naši stari ostavili u naslijeđe. Jako je teško sačuvati ovu tradiciju, ali borit ćemo se do kraja i ostavit ćemo je u Cetinskom kraju - rekao je Josip čiji je djed bio alkar.

A naše novinarke su isprobale sinjsku seljačku djevojačku i originalnu tradicionalnu starinsku narodnu nošnju staru više od 100 godina.

@dalmatinskiportal SINJSKA TRADICIJSKA MODA Pogledajte što su nekada nosile djevojke za koje se i danas kaže da su najljepše Sinjski dućan otvorila je Nada Bešljić, nošnje u njenom ‘muzeju’ izradila je Ljiljana Bandić Gugić, a sreli smo i Josipa Dinarinu, član Udruge za očuvanje baštine Cetinskog kraja, koji nas je naučio i nekoliko plesnih koraka. #sinj #tradicija #nosnje #alka #moda #dalmatinskiportal original sound - Dalmatinski portal
Vaša reakcija na temu