Nakon brojnih francuskih, europskih i hrvatskih priznanja i nagrada, književnik i novinar Jurica Pavičić probio se i na zahtjevno britansko tržište. Njegov roman 'Crvena voda', izvorno objavljen 2017. godine u izdanju Profila, ugledni The Sunday Times upravo je proglasio knjigom mjeseca.
Roman je u Engleskoj objavio londonski izdavač Bitter Lemon Press pod naslovom 'Red Water', i u prijevodu Matta Robinsona, a britanski kritičari ne štede riječi hvale svrstavajući 'Crvenu vodu' među najbolje europske romane posljednjih godina.
Književna kritičarka Joan Smith roman je opisala kao jedan od najboljih koje je pročitala u dugo vremena istaknuvši kako Pavičić uz nestanak tinejdžerice Silve prikazuje raspad Jugoslavije, obiteljske traume i društvene promjene koje traju desetljećima.
'Godina je 1989., Hrvatska je još dio Jugoslavije, no sela duž dalmatinske obale, okružena zapanjujuće lijepim plažama, uskoro će biti uvučena u građanski rat. U svojem iznimnom romanu 'Crvena voda' Jurica Pavičić koristi naizgled jednostavan zaplet – nerazjašnjeni nestanak tinejdžerice Silve – i od njega gradi slojevitu, potresnu priču o osobnim i kolektivnim traumama.
Istraga gubi zamah s padom komunizma, a glavni istražitelj, unuk uglednog partijskog heroja, ostaje bez posla. Sin lokalnog pekara, zbog glasina o vezi s nestalom Silvom, postaje predmet ogovaranja i izolacije. Kada dobije poziv u vojsku, odlazak mu se čini kao bijeg. Silvina se obitelj polako raspada. Majka uporno traži odgovore, inzistira na tome da suprug i sin lijepe plakate i prate moguće tragove. Nestanak njihove kćeri nije samo obiteljska tragedija već postaje praznina koja sve više razdire i njih same, i zemlju u kojoj žive. Pavičić, rodom iz Splita, koristi formu kriminalističkog romana kako bi ponudio dubok uvid u povijest svoje zemlje. Ovo je jedan od najboljih romana koje sam pročitala u dugo vremena', napisala je Smith, a objavio The Sunday Times.
Pohvale stižu i iz The Financial Timesa. Književni kritičar Adam LeBor roman naziva 'izvanrednim kriminalističkim trilerom' te navodi da Pavičić koristi političku pozadinu kao okvir za snažnu ljudsku priču. Nestanak djevojke Silve 1989. godine pokreće lanac događaja koji razaraju njezinu obitelj. Ispod Pavičićeva pera krimić postaje dijagnoza društva.
'Silva nije nevina žrtva. Trgovina drogom, glasine, sram – sve to razdire odnose i uništava iluzije. Ali upravo zato roman djeluje tako stvarno, tako brutalno ljudski', piše The Financial Times.
Prije velikog uspjeha u inozemstvu Pavičić je s romanom 'Crvena voda' postigao zapažene uspjehe u Hrvatskoj, gdje su mu dodijeljene nagrade Ksaver Šandor Gjalski i Fric. Roman je 2017. adaptiran za kazalište, a istoimena predstava u režiji Ivice Buljana i dramatizaciji Ivora Martinića premijerno je izvedena u splitskom HNK-u.
U Francuskoj je knjiga osvojila više nagrada. Nagradu Le Point du Polar européen za najbolji kriminalistički roman europskog autora napisan na francuskom ili preveden na francuski jezik i Grand Prix de la littérature policière za najbolji europski kriminalistički roman 'Crvena voda' osvojila je 2021. godine. Godinu dana kasnije Pavičić je primio i nagradu kritike Prix Mystère de la critique za najbolji strani krimić.
Danas je 'Crvena voda' jedno od najnagrađivanijih hrvatskih književnih djela u inozemstvu posljednjih godina, a uz ove najnovije pohvale Jurica Pavičić učvrstio je svoj položaj među najvažnijim suvremenim europskim piscima krimića te društvenih kroničara.