Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay OPREZ PRI SUŠENJU Ovih sedam vrsta odjeće nikako ne stavljajte u sušilicu

OPREZ PRI SUŠENJU Ovih sedam vrsta odjeće nikako ne stavljajte u sušilicu

Evo i zašto

Sušilica za rublje mnogima je spas u zimskim i kišnim danima, no nije svaki komad odjeće pogodan za ovaj uređaj. Neke tkanine i materijali ne podnose visoke temperature i brzo kruženje zraka, pa se lako mogu uništiti, skupiti, deformirati ili izgubiti oblik. Evo što nikako ne biste smjeli stavljati u sušilicu – i zašto.

1. Odjeća s elastinom (npr. sportska odjeća, tajice) 

Elastin je osjetljiv na toplinu. Sušilica može uništiti elastičnost tkanine, zbog čega odjevni predmet gubi oblik, rasteže se ili puca. Sportske komade bolje je sušiti na zraku.

2. Vuna i predmeti od filca 

Vuna se lako skuplja pod utjecajem topline i vlage. Čak i ako je na etiketi naznačeno da je 'pranje u perilici sigurno', sušenje je potpuno druga priča. U sušilici se džemper lako može smanjiti za dva broja.

3. Donje rublje s čipkom i grudnjaci 

Nježni materijali poput čipke, svile i sitnih elastičnih vlakana ne podnose intenzivno okretanje u bubnju. Grudnjaci se mogu iskriviti, a žice iskočiti. Takve stvari uvijek sušite na zraku – najbolje položene na ručnik.

4. Odjeća s printom ili aplikacijama 

Visoke temperature mogu otopiti printove, naljepnice ili gumirane detalje na majicama. S vremenom, otisak će popucati ili se zalijepiti za druge komade u bubnju.

5. Svila 

Luksuzna i nježna, svila se lako ošteti u sušilici. Gubi sjaj, može se skupiti ili izgužvati do neprepoznatljivosti. Za svilene komade najbolji je zrak i hladovina.

6. Najlon i sintetika 

Iako često izgledaju izdržljivo, sintetički materijali mogu se otopiti ili deformirati u sušilici. Bolje ih je objesiti na vješalicu i pustiti da se prirodno osuše.

7. Predmeti s perjem ili punjenjem (npr. jakne, jastuci) 

Punjenje se može skupiti na jedno mjesto, perje se može raspasti, a oblik će biti trajno narušen. Ako baš morate sušiti takve stvari u sušilici, koristite nisku temperaturu i ubacite teniske loptice kako bi se punjenje ravnomjerno rasporedilo.

Bonus savjet: uvijek čitajte etikete 

Simbol kvadrata s krugom označava mogućnost sušenja u sušilici. Ako je preko toga križ – izbjegavajte sušenje u stroju. Ako vidite točkicu – to označava temperaturu (jedna točkica = niska, dvije = srednja, tri = visoka).

Sušilica je brz i praktičan pomoćnik, ali i vrlo nemilosrdna prema osjetljivim tkaninama. Malo pažnje može vam uštedjeti novac, vrijeme i – vaše omiljene komade odjeće.

Vaša reakcija na temu