Hrvatski dom Split najavljuje koncert višestruko nagrađivanog multiinstrumentalista Elvisa Stanića uz njegov projekt 'French Touch Accordion' ove subote, 25. siječnja, u 20 sati u Koncertnoj dvorani Ive Tijardovića.
'Postoje konstante u našem glazbenom miljeu, osobe koje svojim radom zaslužuju daleko više nego što dobiju, ali to je očito cijena samozatajnog rada utkanog u kvalitetu prezentacije i bogatstva ideja. Kad bi se tražio prototip opisane osobe, ime Elvis Stanić bi vjerojatno prvo isplivalo, i dakako, ne bez razloga', poručuju iz Hrvatskog doma.
Ovaj multiinstrumentalist je, dodaju, kao neka 'siva eminencija' s velikim pozitivnim predznakom, sveprisutan na našoj sceni. Svojim disperziranim radom pokriva ogromna područja izričaja, stoga nije ni čudo da je ovaj put u ruke uzeo harmoniku...
U Split dolazi sa svojim projektom „'rench Touch Accordion', uz pratnju ne manje 'izazovnih': Lea Škeca na gitari, Darka Mihelića-Boće na kontrabasu i Andyja Cecha na bubnjevima.
French Touch Accordion je novi Elvisov projekt s kojim slušatelje vodi mokrim pariškim pločnicima i suhim stepama Argentine na kojima tango 'visi u zraku', i dakako, sve to skupa provlači kroz svoj filter trenutka, kojeg definira baš harmonika. Zašto baš harmonika? Odgovor je jasan, zvuk Pariza jest zvuk harmonike, baš kao što je i zvuk tanga zvuk harmonike.
Elvis Stanić je rođen u Rijeci, gdje je i započela njegova glazbena karijera. Započinje svirati sa šest godina. Nakon završetka klasične glazbene edukacije (instrument harmonika), posvećuje se jazz, blues i rock gitari. U 70-ima i 80-ima sklada i vodi nekoliko rock i pop bendova te djeluje kao studijski glazbenik.
Životopis ovog umjetnika obiluje projektima i nagradama. Krasi ga puna stipendija na prestižnom američkom koledžu u Bostonu, gdje studira jazz kompoziciju i jazz gitaru. U tom periodu surađuje s mnogobrojnim američkim jazz glazbenicima (Jim Kelly, Dennis Montgomery, John Thomas, Bob Harrigan, Frank Williams...).
Njegov drugi interes, van muzičkog, ali ne i umjetničkog miljea, su vizualne komunikacije koje je diplomirao na katedri za likovnu umjetnost Filozofskog fakulteta u Rijeci. Član je Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika i International Association of Jazz Educators (IAJE).
Od 2001. predaje jazz gitaru na seminaru Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu.
Organizator je i umjetnički direktor 'Liburnia Jazz Festivala' i glazbeno-obrazovnog projekta 'Jazz Ex Tempore' u Opatiji, a od 2015. je i predsjednik Hrvatske udruge istaknutih umjetnika (HUIG).