Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Nikola Radovani JELSA ART BIJENALE Žarište susreta umjetnika iz cijele Europe
Kultura Piše: Dalmatinski portal

JELSA ART BIJENALE Žarište susreta umjetnika iz cijele Europe

Donosimo program

Jelsa Art Bijenale otvoreno 4.7. ističe se kao jedino događanje koje međunarodnu suvremenu umjetnost dovodi na otoke. Time Jelsa postaje žarište susreta umjetnika i kustosa iz cijele Europe. Ove godine kroz otvorenja 8 izložbi, 8 performansa i happeninga, 6 umjetničkih instalacija, 4 koncerta i popratne programe poput stručnih predavanja, radionica i debata, s umjetnicima iz 16 zemalja, JAB-ovi programi se odvijaju, kako unutar institucijskih prostora kulture, tako i u netipičnim prostorima otvorenima javnosti poput konoba, kala i rive.

Cilj je omogućiti susrete tradicionalnih posjetitelja kulturnih događanja i lokalne zajednice kako bi se potaknule interakcije izvan uobičajene ekonomske razmjene, a turizam se iskoristio kao poligon za razmišljanje o temama koje su zajedničke posjetiteljima i lokalcima. 

Jelsa Art Bijenale unatoč često ozbiljnom tonu suvremene umjetnosti, u svojem programu donosi i zabavne sadržaje, poput koncerta The Marshmallow Notebooks kroz suradnju s Mudrim Brkom, evenata koji povezuju generacije kao što je nadolazeći susret glazbenika Ratka Kožula i Dimitrija Simovića, ili pak happening anarho-kulinarskog kolektiva Cocina de Guerrilla i Karle Crnčević koji spaja ribarske arhive s lokalnim pričama. 

Raspored JAB-a do kraja srpnja donosi: 

- 17.7. Video instalacija We Face Each Other Gemme Riggs (UK) i Alison Neighbour (UK) 

- 19.7. Koncert Ratko meets Dimitrije Ratka Kožula (HR) i Dimitrija Simovića (RS) 

- 23.7. Otvorenje izložbe Making the Invisible Visible Ivana Marušića Klifa (HR), Francisce Roche Goncalves (PT), Marieke Leene (NL) i Pauline Almeide (PT) 

- 24.7. Koncert The Marshmallow Notebooks - suradnja s festivalom Mudri Brk 

- 25.7. Video instalacija Tourists Go Home, Tourists Come Back, Tourists Stay Forever Kalina Mihova (BG) 

- 26.7. Glazbeni performans Ča bude bit će Huga Barangera (FR) 

U svijetu uvjetovanim uzimanjem, jedan je od najradikalnijih činova ne činiti ništa.

Ove godine JAB je u fokus odlučio staviti važnost zaštite podmorja kroz suradnju sa znanstvenicima zagrebačkog PMF-a. Povod je otkriće jedinstvenog svjetskog fenomena - Island Trapped Waves. Jedna od svega nekolicine lokacija na svijetu gdje je fenomen zabilježen je, uz Gottland, Havaje i Bermude - i naše Lastovsko otočje. 

Učiniti nevidljivo vidljivim

Na izložbi Making the Invisible Visible, koja će se otvoriti 23. srpnja u 21h u Kući Dobrović (Muzej općine Jelsa, HDD) i Galeriji Kravata, umjetnici Francisca Rocha Goncalves (PT), Ivan Marušić Klif (HR), Marieke Leene (NL) i Paulina Almeida (PT) će audiovizualnim sredstvima prikazati ovaj fenomen, a tijekom izložbe desit će se i niz stručno-znanstvenih predavanja na temu triju najvećih ugroza obale: nekontroliranog izlova ribe, nautičkog turizma i pomorskog prometa koji doprinose zagađenju mora te zasipanja i uništavanja obale prilikom priobalne gradnje. 

Voda zahvaća više od 70 % površine Zemlje. Iz vode potječe život, a ispod morske površine nalazi se živi svijet toliko golem i neistražen da ga mnogi uspoređuju s bespućima svemira. Gotovo je neshvatljivo kako se brzo odvijaju procesi koji pogoduju bržem razvoju klimatskih promjena, a one nisu samo rezultat zagađenja, nego i nesavjesnog ponašanja prema okolišu, koji pod njihovim utjecajem izumire i nestaje. 

Najučinkovitiji način kojim možemo usporiti razvoj klimatskih promjena i pogodovati pozitivnim učincima za okoliš su zaštićene - no take - zone, u kojima se zabranjuje svaki vid ljudskog utjecaja, a priroda se sama obnavlja. Umjetnici će umjetničkim procesima i kroz suvremeni umjetnički jezik ilustrirati ove procese. 

O JAB-u:

Jelsa Art Bijenale na otoku Hvaru je festival suvremene umjetnosti koji povezuje različite publike kroz mnoštvo umjetničkih medija i praksi. Usredotočuje se podjednako na etablirane umjetnike i umjetnice u usponu. Događaj je specifičan po radovima koji su većinom izvedeni u javnom prostoru s ciljem približavanja suvremene umjetnosti što široj publici te naglašavanja umjetnosti koja prenosi poruku o društvenoj odgovornosti i održivosti. U tom smislu, JAB ima viziju postati jedinstveno i prepoznatljivo događanje društveno odgovorne umjetnosti na europskoj razini te generator razvoja baziranog na ekološkoj svijesti i kulturi. 

Program provjerite ovdje.

Vaša reakcija na temu