Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Hrvatski filmovi zasjali na 36. izdanju Aguilar Film Festa

Hrvatski filmovi zasjali na 36. izdanju Aguilar Film Festa

Žarko, razmazit ćeš dite! i Čovjek koji nije mogao šutjeti

Aguilar Film Fest (AFF), jedan od najistaknutijih festivala kratkog filma, završio je svoje 36. izdanje 8. prosinca, još jednom potvrđujući svoju ulogu međunarodne platforme za nadolazeće i etablirane filmaše. Festival, održan u slikovitom gradiću Aguilar de Campoo, poznatom kao 'grad keksa', postao je poprište priznanja za hrvatsku kinematografiju, koja je osvojila dvije glavne nagrade.

Najbolji kratki film festivala

Najviše priznanje, Zlatni keks za najbolji kratki film festivala, dodijeljeno je filmu Čovjek koji nije mogao šutjeti, u režiji Nebojše Slijepčevića. Ova snažna koprodukcija Hrvatske i Bugarske istražuje ključni trenutak tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji: vlak zaustavljen od strane srpskih paravojnih postrojbi u Bosni i Hercegovini. Intimna i snažna naracija filma ne samo da oslikava strahote rata, već i emocionalni i moralni utjecaj na putnike koji su suočeni s brutalnošću sukoba.

Službeni žiri, kojeg su činili Claudio Zilleruelo, Carlos Rodríguez Ríos, Céline Roustan i Tito Rodríguez, pohvalio je sposobnost filma da u samo petnaest minuta prenese duboku refleksiju o ljudskim dilemama u ratnim vremenima, povezujući prošlost, sadašnjost i budućnost.

Najbolji animirani kratki film

Zlatni keks za najbolji animirani kratki film pripao je filmu Žarko, razmazit ćeš dite!, u režiji Veljka Popovića i Milivoja Popovića, koprodukciji Hrvatske i Francuske. Ova dirljiva posveta djetinjstvu osamdesetih godina kombinira vrhunsku animaciju s nostalgičnom pričom koja slavi međugeneracijsku povezanost. Odnos između dječaka i njegovih djedova i baka, prikazan s osjećajem i humorom, evocirao je univerzalne uspomene na ljubav i brigu, osvojivši i publiku i žiri.

Vaša reakcija na temu