Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Dan otvorenih vrata Etnografskog muzeja u Splitu i KLFM radio u Muzeju
Kultura Piše: Dalmatinski portal

Dan otvorenih vrata Etnografskog muzeja u Splitu i KLFM radio u Muzeju

U subotu, 26. travnja od 10 do 14 sati

Etnografski muzej u Splitu u subotu, 26. travnja od 10 do 14 sati priređuje Dan otvorenih vrata s glazbenim druženjem uz KLFM Soundsystem.

Jeste li znali da je Etnografski muzej Split najstariji etnografski muzej u Hrvatskoj? Od svoga osnutka ovaj je muzej mjesto kontinuiranog rada na promociji bogate materijalne i nematerijalne baštine, a u njegovu je postavu predstavljena izrazito vrijedna etnografska građa koja posjetitelja upoznaje s nekadašnjim životom Splićana, stanovnika priobalja, otoka i Dalmatinske zagore.

Prostor muzeja nalazi se na zapadnom dijelu Dioklecijanova carskog stana na mjestu gdje su bile Dioklecijanove spavaće sobe. U sklopu muzejske zgrade nalazi se i Crkva sv. Andrije de Fenestris iz 7. stoljeća., jedna od najstarijih crkvica u Palači. Iz prostora Muzeja posjetitelj može doći na renesansu terasu smještenu na obodu nekadašnjeg svoda Vestibula.

Osim slobodnog ulaza u muzej, naši su nam domaćini pripremili i besplatnu pop-up oglednu muzejsku radionicu za djecu, radionicu bojenja borovom korom za djecu i odrasle te stručno vodstvo kroz izložbu 'Samo mijena stalna jest'.

Program:
10.00 – 14.00 – slobodan ulaz u muzej
10.00 – pop-up radionica / ogledna muzejska radionica za djecu
11.00 – radionica bojenja borovom korom – za djecu i odrasle
12.00 – stručno vodstvo kroz izložbu 'Samo mijena stalna jest'

Radionica bojenja majica borovom korom osmišljena je s ciljem očuvanja i transfera znanja o tradicijskoj vještini bojenja ribarskih mreža prirodnim pigmentom, koja će u ovom slučaju biti primijenjena na bojanje bijelih pamučnih majica. Riječ je o postupku koji je bio vrlo raširen i uobičajen na hrvatskom priobalju sve do polovine 20. stoljeća kada dolaskom sintetičkih mreža na naša tržišta gubi svoju važnost i pomalo pada u zaborav.

Mašćenje ili tanganje mreža imalo je dvostruku funkciju: da mreže impregnira i učini ih otpornijima na utjecaje mora i soli, ali i da ih oboji u smeđu/zagasito crvenu boju kako bi u moru bile što neprimjetnije i učinkovitije.

Postupak koji ćemo rekonstruirati na radionici započinje mljevenjem borove kore drvenim čekićima, te prikupljanjem i prosijavanjem mljevene kore kako bi se izdvojila fina prašina koja se potom kuha u morskoj vodi. Nakon što prokuha, smjesa se profiltrira kroz finu tkaninu i boja je spremna za primjenu.

Ciljana skupina: djeca (+8) i odrasli; djeca mlađa od 8 godina uz pratnju odrasle osobe
Broj polaznika: 15
Trajanje: 90 minuta
Voditelj radionice: Duje Dorotka
Obavezna prijava: info@etnografski-muzej-split.hr.

Vaša reakcija na temu