Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press ARTHESIS Koncert 'Prijatelju sjedni na bolje mjesto' u Hrvatskom domu
Kultura Piše: Dalmatinski portal

ARTHESIS Koncert 'Prijatelju sjedni na bolje mjesto' u Hrvatskom domu

U petak, 25. listopada

U petak, 25. listopada s početkom u 21 sat u Hrvatskom domu održat će se jedan od važnijih koncerata u ovoj sezoni. 

Naime, splitski skladatelji suvremene glazbe, članovi umjetničke organizacije ARTHESIS (Božičević, Juračić, Krstičević, Sunko) i njihovi gosti (Soltan Nyssia, Pariz, Ivan Violić, Dubrovnik), predstaviti će šest novih skladbi (praizvedbi) i jednu premjeru (prvo izvođenje u Splitu). 

Ovakvi koncerti (s ovoliko praizvedbi) su prava rijetkost, ne samo u Splitu nego i u Hrvatskoj. Sve skladbe će biti profesionalno snimljene (audio i video) i na taj način će obogatiti hrvatsku glazbenu baštinu.

U izvođačkom ansamblu imaju i mandolinu, a jedan od glavnih povoda ovom koncertu je upravo promocija studija mandoline na Umjetničkoj akademiji u Splitu

Ideju i koncept koncerta potpisuje skladetelj Mirko Krstičević, ujedno i osnivač i umjetnički voditelj ARTHESIS-a.

Detaljan opis programa

Koncert 'Prijatelju sjedni na bolje mjesto', (Luka 14, 10)

25. 10. 2024.

SOLTAN NYSSIA *(Pariz, Francuska)

U mislima s Novalisom (praizvedba)

za preparirani klavir

IVAN VIOLIĆ *(Dubrovnik)

Humilitas (praizvedba)

Za sopran, mandolinu, violončelo, klavir i elektroniku

IVAN BOŽIČEVIĆ

Organic steam za računalno kontrolirane orgulje i video (2023)

BLAŽENKO JURAČIĆ

'Cum hymnis et canticis' - Trialogos (praizvedba)

Trialogos 1 – Vexila regis prodeunt

za sopran solo i klavir

Trialogos 2 -Stabat Mater

za sopran solo i klavir

Trialogos 3 – Dies irae, dies illa

za sopran solo, klavir,violončelo i mandolinu

VLADO SUNKO

Ljepotica i zvijer (praizvedba)

za mandolinu, violončelo i klavir

Dvije Joyceove pjesme (praizvedba)

za visoki glas i klavir

(Pomes Penyeach)

- Ecce puer

- Na plaži u Fontani

MIRKO KRSTIČEVIĆ

Gospode, osjećam Te blizu (tekst: Iz dnevnika Andreja Tarkovskog) (praizvedba)

za sopran, mandolinu, violončelo, klavir i elektroniku

Inspirirano filmom Andreja Tarkovskog:STALKER

*Soltan Nyissia, gošća

*Ivan Violić, gost

Ansambl ARTHESIS za ovaj koncert čine Ida Bilić Katić, sopran, Ivana Kenk Kalebić, mandolina, Vid Veljak, violončelo i Tonči Tranfić, klavir.

Naslov, koji je ujedno i glavni moto koncerta, uzet je iz Biblije (Luka 14, 10): 'Kada te pozovu, radje zauzmi posljednje mjesto pa će ti domaćin, kada dođe, reći: 'Prijatelju, sjedni na bolje mjesto!' Tako će ti biti iskazana čast pred svima koji budu sjedili za stolom.'

Ljudska oholost je uz ljudsku pohlepu najveća opasnost po ovu civilizaciju. Odgovor na oholost je poniznost. Ona nam omogućava da primijetimo ljude oko sebe, da dajemo i primamo Ljubav, a Ljubav je konačni cilj povijesti svijeta – Amen svemira (Novalis). Lozinka avangarde koja je proizvodila neslušljivu glazbu bila je u 'propitkivanju'. To zvuči lijepo, ali slušatelju (ljudskoj duši) nisu dovoljna pitanja on traži odgovore. Dosta mu je pitanja. Zato je dužnost svakog umjetnika, pa tako i skladatelja, slati Svjetlo u dubinu ljudskog srca (Robert Schuman). 

Ovim se koncertom pridružuju svim onim kolegama skladateljima koji su to radili prije njih i onima koji to rade i danas.

Riječ dvije o ARTHESIS-u

Umjetničku organizaciju za suvremenu glazbu i likovnu umjetnost ARTHESIS osnovao je skladatelj Mirko Krstičević 2021. godine. Članovi su četiri skladatelja suvremene glazbe iz Splita: Ivan BožičevićBlaženko Juračić (ujedno i suosnivač), Mirko Krstičević, Vlado Sunko; glazbenik Željko Milić te likovni umjetnici, slikari i grafičari Jadranka Štrbić Krstičević, Karin Grenc, Marinko Jelača i Jakša Matošić.

Primarni cilj organizacije je predstavljanje i promocija skladatelja suvremene glazbe iz Splita te povezivanja suvremene glazbe i likovnosti kroz interdisciplinarne projekte. Drugi cilj je potaknuti stvaranje i izvođenje novih skladbi splitskih skladatelja suvremene glazbe kao i doprinijeti raznolikosti suvremene likovne scene u Splitu.

ARTHESIS (kao svojedobno i project*SPLITHESIS) odgovara na sve jaču lokalnu, ali i nacionalnu potrebu da se potakne stvaranje novih skladbi te da se za suvremene skladatelje osiguraju redovne praizvedbe njihovih djela jer je upravo izvođenje najveći problem skladatelja koji nisu u institucionalnom sustavu.

Ovo je posebno izraženo u Splitu koji, za razliku od Zagreba, nema manifestaciju poput Muzičkog Bijenala koja je uvijek dijelom otvorena i prema hrvatskim suvremenim skladateljima.

ARTHESIS je u idejnom smislu prošireno izdanje (jer uključuje i slikare) kultnog splitskog ansambla project*SPLITHESIS, koji je započeo s radom 2008. godine u okrilju Splitskog društva za suvremenu glazbu, koje je Mirko Krstičević (osnivač Arthesisa) osnovao 2007. godine. Na koncertima su izvođene isključivo nove skladbe splitskih suvremenih skladatelja (i njihovih gostiju iz SAD-a, Italije, Francuske i Engleske) i po tome je to bio jedinstven slučaj u Hrvatskoj i svijetu. U pet godina, koliko je Splithesis djelovao, praizvedeno je 36 skladbi (!). Sve su snimljene audio i video te su izdana dva CD-a i 12 partitura.

ARTHESIS glazbeno i konceptualno nastavlja tradiciju project* SPLITHESIS-a: -Svake godine četiri skladatelja koji su članovi ARTHESISA organiziraju koncert na kojem se promoviraju njihove nove skladbe, uz po koju već napisanu. Na svakom koncertu predstavlja se i skladba jednog stranog skladatelja ili jednog od hrvatskih skladatelja koji nisu članovi ARTHESISA.

Na prvom koncertu ARTHESIS-a, koji je po mnogima bio najuspješniji događaj na Splitskom ljetu (05. 08. 2022.), gost je bila Svjetlana Bukvich (SAD) koja spada u 25 najznačajnijih američkih skladateljica.

Koncert je snimljen (audio/video).Na prošlogodišnjem koncertu koji se održao na Solinskom kulturnom ljetu pod naslovom: 'Ljubav je konačni cilj povijesti svijeta – Amen svemira', (suita za šest skladatelja i klavirski kvintet, za koji smo dobili i potporu HDS kroz natječaj Contemporanea) gošća je ponovno bila Svjetlana Bukvich (New York, SAD).

Vaša reakcija na temu