Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
'TIMBAR NA LIBAR' ŽELJKA ERCEGA: U 'malim bazenima' ravnopravna s velikim igračima
Timbar na libar Piše: Željko Erceg

'TIMBAR NA LIBAR' ŽELJKA ERCEGA: U 'malim bazenima' ravnopravna s velikim igračima

Ivana Butigan: Ključ uspjeha / Godina izdanja: 2024. / Jesenski i Turk

O AUTORICI:

IVANA BUTIGAN (Zagreb, 1987.) diplomirala je komparativnu književnost i portugalski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2021. počela je pisati kratke priče koje su joj najdraža forma. Ušla je u uži izbor natječaja Sedmica & Kritična masa 2022. Osvojila je nagradu Prozak za 2022., na temelju koje je objavljena zbirka 'Ključ uspjeha'.

IZ SADRŽAJA: 

Prvu zbirku Ključ uspjeha Ivane Butigan sačinjava 19 kratkih priča. Većina priča progovara o individualnoj samoći i nezaokruženosti pa se onda, diskretno oslikavajući kontekst, survati, nekada uz pomoć novih tehnologija i stručnih vodiča, u introspekcije u kojima granice zbilje znaju postati porozne, a likovi skrenuti prema psihijatriji. Kada se radi o parovima, oni su uglavnom u partnerskim beskontaktnim ili konfliktnim odnosima.

OSVRT:

U retrovizoru 2024. posuo sam se pepelom jer sam, balansirajući između stranih i domaćih izdanja, kao i nastojeći prikazati što veći broj izdavača, zanemario i spolnu ravnopravnost i mlade autore do 35 godina. Nije opravdanje ni to što su preporuke koje sam primao odražavale isti nesrazmjer – 'Ključ uspjeha' mogao je popraviti oba statistička parametra. A uz to mi se i svidio. Red je 2025. započeti kako treba.

Ivana Butigan pravo na objavu zbirke priča stekla je 2022. osvajanjem Prozaka. Podsjećam, riječ je o trajno otvorenom natječaju za rukopise autora do 35 godina u organizaciji udruge Kultipraktik, koji je 2024. proslavio 20 godina. Uz Prozak za fikcijsku prozu, dodjeljuje se i Na vrh jezika za poeziju. Ove nagrade donose diplomu, prsten i pravo na objavu knjige u izdanju naklade Jesenski i Turk. Lani su u žiriju bili Kruno Lokotar, Marko Pogačar i Marija Andrijašević, a nagrade su otišle Sari Huskić za prozu i Hrvoju Ryznaru za poeziju. No vratimo se 'Ključu uspjeha'.

Uvijek kad uzmem zbirku priča u ruke, sjetim se reakcije poznanika na svjetski rekord 50 m slobodno Duje Draganje 2008. u Manchesteru – 'Je svjetski prvak, al' u nekim malim bazenima.' Kratke priče kod nas su još uvijek podcijenjena disciplina, kao da nisu 'prava' književnost, iako su u njima briljirali Tolstoj, Dickens, Twain, Hemingway, a danas Atwood, Murakami... Paralelno s ovom zbirkom, čitao sam 'Četrnaest dana' (Profil, 2024., prijevod: Mihaela Velina), zajednički roman 36 autora, od Margaret Atwood i Celeste Ng do Tommyja Orangea i Johna Grishama – zapravo zbirku priča povezanih u jedan narativ. Neke epizode Ivane Butigan bez problema bi se mogle naći među njima, možda čak i zasjati iznad svjetskih imena.

Po Ivaninim intervjuima, njezine priče nastale su u sklopu grupe za pisanje koju je sama pokrenula, uz još tri djevojke, bez posebne ambicije osim vježbanja, zabave i čitanja priča u međusobnim video pozivima.

Priče su joj dinamične, s neočekivanim obratima – neke trilerske, neke SF, neke horor – ali uvijek s empatijom prema svojim usamljenim junacima i porukom da se ista stvar može dogoditi i čitatelju. Možda nećete 'izgubiti' ključ, ali biste mogli čuti plač kroz zidove, početi uzgajati čudne biljke, lektorirati nečiju priču, nabaviti iguanu ili propitivati vlastite odluke na tuđoj svadbi.

Sve su napisane jednostavnim stilom, kratko, čitko, zabavno kreću od običnih dnevnih situacija. Ponekad djeluju apstraktno, poput viceva Monty Pythona, ponekad nedovršeno ili kao skica za nešto veće, možda čak roman, ali ostavljaju prostor za razmišljanje. U meni su budile i maštu – što bi se dalje trebalo događati?

OCJENA: 

Ivana je svoju nagradu i priliku za objavu knjige iskoristila na najbolji mogući način. Naiđete li na 'Ključ uspjeha' u knjižari ili knjižnici, nemojte ga propustiti – jer, nastavi li ovako, sigurno ćemo se još sretati u Timbru. Pun aplauz.

Podržite Timbar lajkom na Facebooku.

Vaša reakcija na temu