Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
'Plaža je sretno mjesto' u Etnografskom muzeju Split
Kultura Piše: Dalmatinski portal

'Plaža je sretno mjesto' u Etnografskom muzeju Split

Otvorenje izložbe, promocija knjige i projekcija nagrađivanog dokumentarca

U četvrtak, 14. studenog, u 12 sati u Etnografskom muzeju Split otvara se izložba 'Plaža je sretno mjesto'. Uz izložbu će se promovirati knjiga 'Naša plaža - kulturnoantropološko istraživanje plaža: studija slučaja plaže Bačvice'. 

Autorica je izložbe i knjige Vedrana Premuž Đipalo, ravnateljica Etnografskog muzeja Split. Knjigu će predstaviti talijanist, prevoditelj i pisac Srećko Jurišić

Nakon promocije i otvaranja izložbe održat će se projekcija višestruko nagrađivanog dokumentarnog filma 'Oni samo dolaze i odlaze' redatelja Borisa Poljaka.

'Cilj projekta bio je ukazati na ulogu plaže u oblikovanju gradskog identiteta i svakodnevice stanovnika priobalnog grada te općenito na važnost kulturnoantropoloških istraživanja slojevitosti i složenosti prostora plaža i plažnih kultura. Na temelju intervjua s različitim posjetiteljima plaže, periodike, bibliografije i vizualne građe potvrđeno je postojanje brojnih značenja upisanih u prostor plaže. Kulturnoantropološkim istraživanjem pokazala se izrazita afektivna povezanost lokalnog stanovništva s plažama koje imaju značajnu ulogu u oblikovanju i predstavljanju gradskog identiteta', ističu organizatori. 

Iz kataloga izložbe

'Jedna od posebnosti Splita kao mediteranskog obalnog grada su njegove plaže. Bačvice, Bene, Kašjuni, Prva voda, Kaštelet, Ježinac, Zvončac, Ovčice, Firule, Zenta, Trstenik, Žnjan, Duilovo, Špinut i Glavičine kupališta su unutar urbanističkog tkiva, koja u današnje doba upotpunjavaju turističku ponudu, ali su i mjesta okupljanja i provođenja slobodnog vremena lokalnog stanovništva.

Plaže su javno dobro - društveni, ekonomski i prirodni resurs. Kulturološki, plaže se interpretiraju kao međuprostor, mjesto između mora i kopna, prirode i kulture, mjesto susreta, identitetsko mjesto na kojem se isprepliće lokalno i globalno, privatno i javno.

Kulturnoantropološko istraživanje plaže podrazumijeva proučavanje značenja upisanih u prostor kao i istraživanje dinamike promjena koje se ostvaruju svakodnevnim bivanjem na plaži, utječući na stvaranje identiteta ovog prostora i identifikacija ljudi vezanih uz njega.

Istraživanje plažnog prostora iz kulturnoantropološke perspektive također obuhvaća i proučavanje različitih oblika zajedništva. Ujedno, riječ je o istraživanju iskustava pojedinaca koji pripadaju nacionalnom prostoru i kulturi (domaći, lokalni sugovornici) i onima izvan njega (inozemni turisti), u supostojanju i ispreplitanju lokalnog i globalnog na prostoru plaže', napisala je Vedrana Premuž Đipalo.

Izložba i knjiga realizirani su uz potporu Grada Splita. Izložba je otvorena do 10. siječnja 2025.

Vaša reakcija na temu