Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
 Gradska knjižnica Kaštela na 36. Knjizi Mediterana predstavlja monografiju Pisma dida Miloša iz Prvog svjetskog rata
Kultura Piše: Dalmatinski portal

Gradska knjižnica Kaštela na 36. Knjizi Mediterana predstavlja monografiju Pisma dida Miloša iz Prvog svjetskog rata

U Palači Milesi

U sklopu 36. Knjige Mediterana, međunarodne kulturne manifestacije u organizaciji Književnog kruga Split i Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Splitu u petak 27. rujna s početkom u 20 sati u Palači Milesi (Trg braće Radića 7) bit će predstavljena knjiga Miloša Mandića i Renate Dobrić Pisma dida Miloša iz Prvog svjetskog rata (dokument jednog vremena).

Uz autore monografije – Miloša Mandića, unuka dida Miloša i inicijatora cijelog projekta i Renatu Dobrić, urednicu i priređivačicu knjige, ravnateljicu Gradske knjižnice Kaštela u čijoj nakladi je knjiga tiskana, knjigu će predstaviti i prof. dr. sc. Mladenko Domazet, povjesničar Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, koji će ujedno biti domaćin u ime Književnog kruga Split.


Autentično je to svjedočanstvo jednog Vranjičanina iz Prvog svjetskog rata.

Knjiga Pisma dida Miloša iz Prvog svjetskog rata kroz prepisku dida Miloša sa suprugom Rozom, djecom, majkom, rodbinom, trgovcima i prijateljima daje uvid u život u Vranjicu i Dalmaciji u vrijeme Prvog svjetskog rata, kao i nova saznanja o Sočanskoj bojišnici te o zarobljeništvu u Italiji.

'Cijela povijest sačuvana je u ovim dopisnicama i pismima. Način života u Vranjicu i Dalmaciji za vrijeme Prvog svjetskog rata: kako su se odgajala djeca, kako se živjelo, što se jelo, što se sadilo u poljima, na koji način su se naši stari borili protiv filoksere, vjera u Boga, ljubav prema domovini Hrvatskoj, strast za čitanjem i učenjem, koje pjesme su se pjevale, što se čitalo, koji blagdani su se slavili i na kakav način, mobilizacija, odlazak Dalmatinaca u Prvi svjetski rat, boravak na Sočanskoj bojišnici, boravak u talijanskom zarobljeništvu – sve to se da iščitati iz pisama i dopisnica dida Miloša čija je najveća vrijednost u tome što su sve ove sačuvane dopisnice i pisma autentično svjedočanstvo o vremenu Prvog svjetskog rata', navodi u predgovoru urednica i priređivačica monografije Renata Dobrić.

Knjiga je realizirana sredstvima Splitsko-dalmatinske županije, Grada Kaštela i Grada Solina.

Vaša reakcija na temu