'Trebam li prestati pušiti prije operacije?', jedno je od pitanja s kojima pacijenti suočavaju kirurge, prijatelje, roditelje, djecu, susjede i Facebook grupe. Od strane liječnika, odgovor će u pravilu biti da apsolutno moraju prestati, a od ostalih nerijetko dobiju anegdotalne dokaze poput: 'Ja zapalila zadnju cigaretu prije nego sam ušla u bolnicu, a prvu u WC-u nakon operacije, i evo, živa' (ironičan čitatelj će primijetiti da oni koji nisu preživjeli komplikacije, neće se imati priliku oglasiti).
Ja se, ipak, u pravilu volim osloniti na hladne, tvrde dokaze koje nam znanost pruža, a oni kažu sljedeće: prestanak pušenja bi bio iznimno poželjan jer povećava rizike od gotovo svih promatranih komplikacija u istraživanjima - pušenje značajno povećava rizik od infekcije kirurške rane, usporava zarastanje rane, povećava stopu reoperacija te podiže ukupnu stopu operativnih i postoperativnih komplikacija. Niži, i dalje u nekim kategorijama značajan rizik, zabilježen je i kod bivših pušača; bivšim pušačima definira se pacijente koji ne puše preko šest mjeseci.
Manji dio pacijenata iskoristi ovo kao priliku i kompletno prestanu pušiti, dok većini kroz glavu prolazi misao: 'OK, a koji je minimum smanjenja koje moram napraviti, a da sve prođe dobro?', što je opet sasvim legitimno pitanje. Kao što često biva u medicini, nećete dobiti odgovor: '27 dana ranije, s tim da taj dan možeš zapaliti nakon ručka', nego će više biti u smjeru 'što ranije, to bolje'. Trenutno dostupna znanja kažu nam da se s prestankom pušenja četiri do šest tjedana prije operativnog zahvata postižu značajne razlike u svim gorenavedenim ishodima. Pritom, u borbi su dozvoljena pomoćna sredstva poput nikotinskih flastera, žvakaćih guma i svih drugih sredstava koja olakšavaju nošenje s manjkom nikotina. Naravno, svi oblici psihološke podrške okoline su iznimno poželjni.
Unatoč tome što je očit i jasan značaj prestanka pušenja, solidan dio ljudi ipak ne može nadvladati potrebe i želje, pa podlegnu i ne prestanu pušiti. Dapače, ako je zahvat takav da uzrokuje psihološko opterećenje, dio pacijenata će čak i pojačati s pušenjem kao mehanizam nošenja sa stresom. Važno je naglasiti da svaka cigareta manje u periodu oko operacije smanjuje rizike komplikacija. Ako će pacijent prestati pušiti i samo nekoliko dana oko operacije, opet je drastično bolje nego da nije pušio samo dok je bio u anesteziji. Ako, pak, pacijent ne prestane pušiti, postoje mehanizmi kojima se bar dijelom može reducirati štetni učinak duhana, poput izbjegavanja alkohola i uzimanja većih količina vode.
Sve u svemu, da se primijetiti da je tekst pisan poprilično kompromisno, ali, kad bi trebalo svesti odgovor na jednu rečenicu, bio bi: što ranije pred zahvat prestanete pušiti, manji su rizici komplikacija.
Više detalja, kao i reference znanstvenih radova korištenih u članku, nalaze se na stranici Poliklinike Priska Med.