Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
SVJETSKI DAN VETERINARA: Čuvari našeg zdravlja

SVJETSKI DAN VETERINARA: Čuvari našeg zdravlja

Puno su više od 'doktora za pse i mačke'

Dok se svijet bori s bolestima i klimatskim izazovima, veterinarska medicina tiho, ali odlučno štiti zdravlje ljudi, životinja i okoliša.
U doba pandemija, klimatskih promjena i sve većeg pritiska na prirodu, veterinarska medicina izlazi izvan okvira uobičajenog. Iako se često povezuje samo s liječenjem kućnih ljubimaca, ova grana medicine ima ključnu ulogu u očuvanju javnog zdravlja, sigurnosti hrane i zaštite okoliša. Veterinari su puno više od 'doktora za pse i mačke', oni su čuvari granica između zdravih i bolesnih svjetova.
I baš zato, na Svjetski dan veterinara, koji se obilježava svake posljednje subote u travnju, prilika je da se oda priznanje svim doktorima veterinarske medicine koji svojim radom čuvaju zdravlje životinja, ljudi, životnu sredinu i čitav ekosustav. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o važnosti veterinarske profesije i njenoj ulozi u društvu, kao i o izazovima i potrebama s kojima se veterinari susreću u svom svakodnevnom radu.

Zoonoze – stalna prijetnja zdravlju

Više od 60 posto svih zaraznih bolesti koje pogađaju ljude su zoonoze, bolesti koje se prenose sa životinja na ljude. Tri od svake četiri nove ili novonastale zarazne bolesti kod ljudi dolaze upravo od životinja. Bjesnoća, ptičja gripa, svinjska gripa, pa čak i COVID-19 su neke od najpoznatijih zoonoza. Veterinari su prvi koji prepoznaju simptome, sprječavaju širenje bolesti i štite ljudsku populaciju kroz pravovremene mjere.
Njihov rad često ostaje nevidljiv javnosti, no bez njih bi posljedice bile katastrofalne, kako za zdravlje ljudi, tako i za ekonomiju.

Od štale do stola – sigurnost hrane u rukama veterinara

Hrana koju svakodnevno konzumiramo mora biti sigurna. Važni dionici ovog sustava su ovlašteni veterinari i veterinarski inspektori koji nadziru  i provjeravaju uvjete uzgoja, zdravlje stoke, kontroliraju klanje i uvjete stavljanja u promet i prodaju mesa, mlijeka, jaja te ostalih proizvoda životinjskog podrijetla.  Samo jedan propust u proizvodnji hrane može dovesti do izbijanja bolesti poput salmonele ili listerije.
Veterinari osiguravaju da subjekti koji proizvode hranu rade to odgovorno i savjesno kako bi hrana koja dolazi do potrošača bila zdravstveno ispravna, što je ključno u lancu javnog zdravlja.

Zaštita prirode – tiha borba za bioraznolikost

Govoreći o ugroženim vrstama i klimatskim promjenama, često zaboravljamo ulogu veterinara. Oni liječe divlje životinje, sudjeluju u programima očuvanja vrsta, te nadziru bolesti koje mogu uništiti čitave populacije u prirodi.
Bez njihove stručnosti, mnoge životinjske vrste bile bi danas još ugroženije, a prirodna ravnoteža ozbiljno narušena.

Često puta nevidljivi, ali nezamjenjivi

Za većinu ljudi, kontakt s veterinarom ograničen je na redovne posjete s kućnim ljubimcem. No, iza tih vrata ambulante krije se cijeli svijet odgovornosti i znanja. Veterinari su ključni dio zdravstvenog sustava koji ne poznaje granice kao što bolest ne razlikuje čovjeka od životinje niti granice država.

I dok liječnici humane medicine brinu za zdravlje ljudi, veterinari brinu za svijet u kojem živimo. Ne traže slavu, ne dobivaju aplauze. Njihov doprinos je tih, ali duboko ukorijenjen u temelje svakog zdravog društva. Možda ih ne vidimo svakog dana, ali zahvaljujući njima, svakog dana živimo sigurnije. I zato ih trebamo uvažavati kao saveznike u borbi za zdravu, sigurnu i održivu budućnost.

Vaša reakcija na temu