Problemi s probavnim sustavom mogu biti neugodni i ozbiljni, a određeni simptomi zahtijevaju pažnju stručnjaka. Najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti obraćaju gastroenterologu uključuju krvarenje iz probavnog trakta (povraćanje krvi, crna stolica, rektalno krvarenje), dugotrajne bolove u trbuhu, trajne proljeve ili zatvore, nadutost, osjećaj žgaravice, smetnje pri gutanju hrane te neobjašnjiv gubitak težine. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je konzultirati liječnika kako bi se pravovremeno otkrili i liječili mogući uzroci. U novoobnovljenoj Croatia poliklinici u Splitu, u Ulici Domovinskog rata 49, čekaju vas vrhunski liječnici i najsuvremenija tehnologija, pomoću kojih ćete dobiti brzu i pouzdanu dijagnozu te bez straha obaviti preglede u modernom i ugodnom okruženju. Sandra Mihaljević, dr. med. spec. interne medicine, subspec. gastroenterologije, iz Croatia poliklinike u Splitu, ispričala nam je kako prepoznati najčešće gastroenterološke tegobe i što potom činiti.
Intolerancija na hranu vs. alergija
Naime, pacijenti nerijetko brkaju intoleranciju na hranu s alergijama. Dr. Mihaljević pojasnila je razliku, naglasivši kako je riječ o različitim reakcijama tijela.
'Intolerancija je nemogućnost probavnog sustava da učinkovito probavi određene sastojke hrane, što može izazvati nadutost, proljev, grčeve i druge tegobe. Ova stanja obično zahvaćaju samo probavni trakt, iako se mogu javiti i simptomi poput umora ili glavobolje. Alergija na hranu je imunološka reakcija, koja se može pojaviti čak i pri najmanjem unosu određenog alergena, a simptomi mogu uključivati crvenilo kože, oticanje usana, nedostatak zraka i u najtežim slučajevima – anafilaktički šok', rekla je dr. Mihaljević.
Intoleranciju, dakle, mogu izazvati razne namirnice, a među simptomima su nadutost, proljev, bolovi u trbuhu, kronični umor i glavobolje.
'Najčešće problematične namirnice su mliječni proizvodi i gluten, dok neki ljudi imaju problema s histaminom, kofeinom, sulfite, salicilatima i natrijevim glutamatom', nadodaje dr. Mihaljević te napomenula kako se simptomi mogu pogoršavati s godinama.
'Probavni sustav usporava i dolazi do većeg nakupljanja plinova u crijevima. Intolerancija na određene namirnice nije nužno trajna, te se u nekim slučajevima tolerancija može poboljšati kroz vrijeme', objasnila je.
Intolerancija na laktozu: Koliko je česta i koje populacije su najviše pogođene
Puno puta čujemo kako netko od naših prijatelja, kolega ili članova obitelji odbija piti mlijeko u kavi, ne želi pojesti omiljeni kolač ili vadi sir iz sendviča. Razlog tomu može biti jedna od najčešćih intolerancija na hranu – intolerancija na laktozu.
'Procjenjuje se da više od 60% odraslih u nekoj fazi života razvije intoleranciju na laktozu', rekla je Mihaljević te dodala kako prevalencija varira među različitim populacijama.
'Na primjer, u istočnoj Aziji i zapadnoj Africi, ovaj poremećaj je vrlo čest, dok je u sjevernoj Europi, gdje su mliječni proizvodi tradicionalno važan dio prehrane, značajno rjeđi', objasnila je dr. Mihaljević.
Probiotici i njihova uloga u ublažavanju simptoma
Spas za probavne tegobe često su probiotici. Najčešće se nalaze u fermentiranim namirnicama poput jogurta, kefira, kiselog kupusa i fermentiranih mliječnih proizvoda, ali se mogu uzimati i kao suplementi, odnosno kao dodatak prehrani. Iako probiotici ne mogu potpuno spriječiti intoleranciju na hranu, mogu ublažiti simptome i poboljšati probavu određenih namirnica, posebno u slučaju laktozne intolerancije.
'Probiotici podržavaju razvoj zdrave crijevne mikroflore, smanjuju upalne reakcije u crijevima i pomažu u vraćanju ravnoteže nakon liječenja antibioticima. Uz to, pomažu smanjiti neugodne simptome poput nadutosti i proljeva', objasnila je dr. Mihaljević.
Ipak, intolerancija na hranu često je posljedica genetskih čimbenika, starenja ili specifičnih promjena u probavnom sustavu, što znači da je uloga probiotika više terapijska nego preventivna.
Utjecaj stresa na probavni sustav
Osim intolerancije na hranu i drugih probavnih tegoba, naš probavni sustav često pati zbog svakodnevnog stresa. Prilikom važnih i neodgodivih obaveza, često nas boli želudac „od nervoze“. Naime, ti bolovi u želucu uzrokovani nervozom česti su zbog bliske veze između mozga i probavnog sustava, a dr. Mihaljević napomenula je kako stres zaista može imati snažan utjecaj na probavni sustav.
'Crijeva su povezana s mozgom i živčanim sustavom, što znači da stresne situacije često izazivaju probavne probleme poput mučnine, proljeva ili bolova u trbuhu. Dugotrajna izloženost stresu može pogoršati kronične probavne bolesti ili čak dovesti do razvoja novih funkcionalnih poremećaja. Upravljanje stresom ključno je za održavanje zdravlja probavnog sustava', objasnila je dr. Mihaljević.
Briga o vlastitom zdravlju započinje prvim korakom, a to je svakako naručivanje na pregled koji se u Croatia poliklinikama može obaviti mailom, telefonski ili osobnim dolaskom u jednu od poliklinika. U CROATIA poliklinikama možete obaviti i kolonoskopiju i gastroskopiju, sa ili bez anestezije, ovisno o tome kako se ugodno osjećate. Dodatno, kroz cijeli studeni u Croatia poliklinici u Splitu traje posebna ponuda od 20 % popusta na endoskopske zahvate – gastroskopiju i kolonoskopiju, sa i bez anestezije.
Pravovremena dijagnoza i liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu života i spriječiti ozbiljnije zdravstvene probleme, stoga rezervirajte termin i bez čekanja obavite sve preventivne preglede na jednome mjestu. Više informacija pronađite na internetskim stranicama Croatia poliklinike.