Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: 19661338 from Pixabay Na MedILS-u Sveučilišta u Splitu održan je mini simpozij o budućnosti razvoja lijekova iz prirodnih spojeva

Na MedILS-u Sveučilišta u Splitu održan je mini simpozij o budućnosti razvoja lijekova iz prirodnih spojeva

'Od bioraznolikosti do novih terapija: doprinos umjetne inteligencije razvoju lijekova iz prirodnih spojeva'

Povodom obilježavanja godišnjice početka procesa pripajanja Mediteranskog instituta za istraživanje života (MedILS) Sveučilištu u Splitu, na MedILS-u je održan znanstveni mini simpozij 'Od bioraznolikosti do novih terapija: doprinos umjetne inteligencije razvoju lijekova iz prirodnih spojeva'.

Na početku simpozija okupljenima su se obratili prof. dr. sc. Katarina Vukojević, voditeljica MedILS-a, prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu, te gosti dr. sc. Marin Roje iz Instituta Ruđer Bošković i župan Splitsko dalmatinske županije Blaženko Boban.
Simpozij je svečano otvorio župan Boban koji je naglasio da je važno raditi na povratku uglednih hrvatskih znanstvenika natrag u matični kraj, u Splitsko-dalmatinsku županiju te da tema današnjeg simpozija sabire u jednom sve smjerove u kojem se ova regija treba razvijati: 'Od projekta Digitalne Dalmacije, preko etabliranih start up-ova u našoj županiji, pa sve do Sveučilišta u Splitu i MedILS-a, kao kruna istraživanja i inovacija je zapravo otkriti kako iz prirodnih sastojaka dobiti kvalitetne i efikasne lijekove temeljem umjetne inteligencije'.

Prof. dr. sc. Katarina Vukojević osvrnula se na znanstvena postignuća koja su MedILS-ovi znanstvenici ostvarili tijekom zadnjih godinu dana od spajanja sa Sveučilištem u Splitu. Rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić posebno je naglasio ulogu znanosti u suvremenom društvu: 'Bez znanosti danas nema napretka, bez ljudi koji su inovativni. Potrebno je da objedinimo svoje znanje i zajedničke resurse plemenitog bilja i stvorimo nešto novo, a sve mogućnosti imamo, samo ih trebamo iskoristiti'. Dodao je da je izrazito važna tema primjena umjetne inteligencije u znanstvenim istraživanjima te da treba okupljati stručnjake u tome području i na taj način ojačati znanost Sveučilišta u Splitu.

Dr. sc. Marin Roje s Instituta Ruđer Bošković stavio je poseban naglasak na intenziviranje među institucijskih suradnji te ističe kako ga s MedILS-om dodatno veže i iznimno kvalitetna znanstveno-istraživačka suradnja s prof. dr. sc. Igorom Jerkovićem, prorektorom za znanost i inovacije Sveučilišta u Splitu koji je odnedavno i angažiran u MedILS-u.

'MedILS u znanstvenom smislu može ponuditi istraživanje prirodnih spojeva, translaciju prema primjeni i novim terapijama u medicini, ali i prema gospodarstvu posebice biotehnološkim i farmaceutskim tvrtkama. Potencijal prirodnih resursa u Dalmaciji je ogroman, a umjetna inteligencija omogućuje kvalitetna istraživanja u skraćenom roku te na taj način određivanja biološkog djelovanja potencijalno zanimljivih spojeva za razvoj novih lijekova i druge aplikacije enormno ubrzava', poručuje dr. Roje.

U sklopu programa, dr. sc. Danica Ramljak, viša savjetnica Svjetske banke za znanost i obrazovanje i savjetnica rektora Ljutića za znanstveni preustroj MedILS-a, održala je plenarno predavanje na temu uloge umjetne inteligencije u razvoju lijekova iz prirodnih izvora, naglašavajući pritom sljedeće: 'Danas je na svjetskom tržištu preko 60% odobrenih lijekova koji su razvijeni iz prirodnih spojeva iako je to samo iz oko 0.1% do sada istraženih izvora tih spojeva. Naime, jako je kompleksno i naročito izazovno za znanstvenike u laboratorijima istraživati prirodne spojeve u odnosu na sintetske lijekove što je dovelo do višegodišnje stagnacije istraživanja prirodnih spojeva u farmaceutskoj industriji. Primjena umjetne inteligencije već je do sada u zadnjih par godina pokazala da može značajno ubrzati razvoj sintetskih lijekova skraćujući njihovo pred kliničko testiranja sa 4-6 godina na svega nekoliko mjeseci što je omogućilo da proces postane daleko efikasniji i jeftiniji. Na sreću, u zadnjih par godina biotehnološke tvrtke posebice u SAD-u i neke u Europi primjenjuju umjetnu inteligenciju i u razvoju lijekova iz prirodnih spojeva i vrijeme je da ostatak svijeta slijedi ovaj primjer. Svakako da i Hrvatska ima potencijal uloviti korak u ovom području'.

U panel raspravi sudjelovali su ugledni znanstvenici prof. dr. sc. Igor Jerković, prorektor za znanost i kvalitetu; voditelj grupe Kemijska biologija i prirodni spojevi na MedILS-u, dr. sc. Marin Roje, znanstveni savjetnik iz Instituta Ruđer Bošković te jedan od vodećih hrvatskih molekularnih biologa u svijetu prof. dr. sc. Igor Štagljar sa Sveučilišta u Torontu, s afilijacijom na Medicinskom fakultetu u Splitu i MedILS-u. Razgovaralo se o najnovijim znanstvenim rezultatima u istraživanjima prirodnih spojeva, ali i primjeni umjetne inteligencije u razvoju novih antitumorskih sintetskih lijekova.

Pripajanje MedILS-a Sveučilištu u Splitu predstavlja ključnu prekretnicu prema jačanju znanstvene i istraživačke zajednice u Dalmaciji i šire u području biomedicine i istraživanja života. Simpozij je otvorio prilike za daljnje jačanje suradnje između akademskih institucija, istraživačkih centara i industrije, kroz sinergiju koja može rezultirati značajnim iskoracima u biomedicinskim istraživanjima i inovacijama. Isto tako treba istaknuti važnost umjetne inteligencije, koja u kombinaciji s našim bogatstvom bioraznolikosti, može otvoriti nove vidike u razvoju lijekova temeljenih na prirodnim spojevima.

Vaša reakcija na temu