U serijalu članaka 'Ideja za Split', koji Dalmatinski portal donosi u okviru projekta 'Naš grad 2024.', predstavljamo prijedlog novopečene sugrađanke koja ukazuje na važnost preventivnih pregleda dojki. Smatra, naime, kako trebaju biti pristupačniji.
'Svi smo svjesni važnosti preventivnog pregleda dojki za žene i koliko god se o tome govori u listopadu - toliko je nepraktično obaviti to tijekom ostatka godine.
Naime, tek sam se doselila u Split i htjela bih napraviti godišnji preventivni ultrazvuk dojki. Prva ideja mi je bila otići u neku privatnu polikliniku, ali kad razmislim - moj poslodavac jako skupo plaća moje zdravstveno osiguranje i zašto ne bih iskoristila sustav javnog zdravstva.
Javila sam im se mailom za jednostavni dogovor termina, kad god on bio, od sad pa u idućih nekoliko mjeseci. Dobila sam dugački mail što sve trebam napraviti, hrpa točaka od kojih pola ne razumijem i nemam vremena baviti se time. Možda to u suštini i nije toliko komplicirano, ali kad vidim popis sa sedam točaka u kojem se koristi puno nekih pojmova i kratica koje ne razumijem - izgubim svaku volju i želju za realizacijom tog postupka.
Tako da ću naposljetku otići na pregled u neku privatnu ordinaciju, ali smatram da bi ovaj proces definitivno trebalo pojednostaviti, a ne komplicirati. U užurbanom životu jedne zaposlene žene potrebno je dobro se organizirati i pronaći vrijeme za preventivne preglede. Sustav bi nas na to trebao poticati, a ne suvišnim kompliciranjem demotivirati da to napravimo. Neka svaki mjesec bude mjesec brige o zdravlju, a ne samo listopad.
Razumijem i njihovu perspektivu, sigurno se na taj način bore s gužvama i nastoje imati neki pregled i red po pitanju pacijenata, ali zaista ne mogu potrošiti nekoliko dana na rješavanje raznorazne papirologije kao ni većina drugih žena koje poznajem', navela je čitateljica čiji su podaci poznati redakciji Dalmatinskog portala.
Ideja za Split
Imate dobru ideju za Split, ali ne znate kome se obratiti ili pretpostavljate da vas kao pojedinca neće nitko saslušati? Imamo rješenje. Prijedlog i svoje kontakt podatke pošaljite na info@dalmatinskiportal.hr, pod naslovom 'Dobra ideja za grad', mi ćemo na Dalmatinskom portalu predstaviti najzanimljivije. Kontaktirat ćemo i gradske službe ili tvrtke koje bi mogle dati konkretno mišljenje o toj ideji.
Dalmatinski portal prati oko 100 tisuća čitatelja dnevno, mjesečno 800 tisuća, stoga poruka sigurno neće ostati neprimijećena.