Nakon četiri uspješna izdanja i prve Healthtech Adria konferencije održane u prosincu prošle godine, Healthtech Adria Meetup vratio se u okruglom, petom izdanju!
Ova kvartalna okupljanja postala su prepoznatljivo mjesto za razmjenu znanja, iskustava i povezivanje unutar healthtech zajednice, a jučer se još jednom pokazalo koliko su ovakva okupljanja vrijedna za poticanje ideja i novih suradnji.
'Ovog puta okupili smo entuzijaste, poduzetnike, znanstvenike i predstavnike industrije na Medicinskom fakultetu u Splitu kako bismo otvorili neka od ključnih pitanja u području biofarmaceutike - sektora koji nosi ogroman potencijal, ali i izazove za sve koji se odluče krenuti tim putem. Mi smo tu da vas potaknemo na sljedeći korak na vašem profesionalnom putu!', poručuju organizatori.
Jučerašnje izdanje Healthtech Adria Meetupa ponovno je održano u suradnji NetHub akceleratora i Medicinskog fakulteta u Splitu, u Centru za kliničke vještine, ovaj put na temu Uspjeh u biofarmaceutici: (ne)moguća misija? Kroz predavanje i razgovor istražili su što znači graditi biopharma startup u Hrvatskoj, s kakvim se preprekama poduzetnici susreću, ali i kako izgleda uspjeh onih koji su uspjeli pronaći svoj put.
Meetup je otvorila Mihaela Petrić iz NetHub akceleratora, kratko se osvrnuvši na dosadašnje uspjehe i važnost ovakvih okupljanja za poticanje suradnje i razmjenu iskustava unutar healthtech zajednice. S posebnim zadovoljstvom najavila je našu gošću, Mariju Lovrić, izvršnu direktoricu BIOCentra.
Cilj petog Meetupa bio je približiti izazove i prilike u biofarmaceutici svima koji razmišljaju o razvoju inovacija u ovom sektoru, bilo da dolaze iz znanosti, industrije ili startup svijeta. Kroz predavanje i razgovor otvorili su pitanja o tržišnim preprekama, regulatornim zahtjevima, ulozi tima i podrške u razvoju ideja te o važnosti umrežavanja.
Dr. sc. Marija Lovrić, s višegodišnjim iskustvom u znanosti i industriji, svakodnevno radi na povezivanju znanosti i gospodarstva te podršci startupima i istraživačima na razvoju konkretnih, tržišno relevantnih rješenja u području biotehnologije i biomedicine. Kroz svoje predavanje, predstavila je izazove i prepreke u razvoju biopharma startupa u Hrvatskoj, ali i uspjehe onih koji su izgradili vlastiti put.
'Često surađujemo s hrvatskim farmaceutskim firmama koje nemaju dovoljno laboratorijskih kapaciteta za rješavanje specifičnih problema i formulaciju proizvoda. Naša je uloga da ih podržimo u razvoju protokola, optimizaciji proizvodnje i analizi sastava proizvoda, kako bi mogli samostalno nastaviti dalje', istaknula je Marija.
Posebno je predstavila i BIOCentar, prvi i jedini inkubator specijaliziran za bioznanosti u Hrvatskoj, a ujedno i vodeći u jugoistočnoj Europi. Istaknula je kako je BIOCentar više od prostora - riječ je o ekosustavu koji omogućuje inovacijama da rastu, pružajući laboratorijske usluge, edukacije, infrastrukturnu podršku i savjetovanja, sve kako bi pomogao startupima u biotehnologiji da razviju tržišno relevantne proizvode.
BIOCentar ove jeseni slavi deset godina uspješnog rada, a kroz to razdoblje postao je prepoznatljiv po modelu koji spaja akademsku zajednicu, poduzetništvo i industriju. Marija je posebno istaknula važnost međusobnog povezivanja stanara unutar BIOCentra.
'Često se dogodi da se nova suradnja realizira na hodniku - primjerice, biostatistička firma pronađe zajednički projekt s laboratorijskim timom, što se ne bi dogodilo da nisu zajedno u istom prostoru' rekla je. Takvo spontano umrežavanje dio je filozofije BIOCentra, gdje je cilj da stanari ne budu samo korisnici prostora, nego aktivni sudionici zajednice.
Nakon predavanja uslijedila je Q&A sesija, koju je moderirala dr. sc. Jelena Šuran. Jelena, koja je bila jedna od panelistica na prvom izdanju Meetupa, ovog je puta bila u ulozi moderatorice, koristeći svoje bogato iskustvo kao suosnivačica i direktorica biotehnološkog startupa ApiotiX Technologies. Zajedno s Marijom otvorila je važne teme o stvarnim preprekama na putu komercijalizacije biopharma inovacija - uključujući sustavne barijere, mindset znanstvenika i izazove u povezivanju s industrijom i tech zajednicom.
Poseban naglasak stavile su na činjenicu da se u akademskim institucijama u Hrvatskoj polako stvara kritična masa ambicioznih pojedinaca spremnih na poduzetnički iskorak. Marija je istaknula kako je upravo taj korak ključan za jačanje biofarmaceutskog sektora.
Tijekom razgovora dotaknule su se i financijskih izazova u biofarmaceutici, naglašavajući kako ovaj sektor zahtijeva drugačiji investicijski pristup u odnosu na neke druge industrije.
'Investitori najčešće traže brzi rast i povrat u roku od godinu-dvije, dok razvoj biofarmaceutskih proizvoda traje deset i više godina, što nije privlačno za klasične investitore', objasnila je Marija. Jelena je dodala kako su hrvatska poduzeća često ovisna o europskim fondovima, dok u inozemstvu postoje specijalizirani fondovi koji razumiju dugoročnost i kompleksnost biofarmaceutike. Naglasila je koliko je važno imati sustavnu podršku, od edukacije do financiranja, pa sve do zaštite intelektualnog vlasništva, kako bi inovacije u biofarmaceutici imale šansu za tržišni uspjeh.
Meetup je zaključen pitanjem iz publike: 'Zašto investitori izbjegavaju ulaganja u Hrvatsku, unatoč članstvu u EU i konkurentnim troškovima poslovanja?'. Marija je odgovorila bez zadrške: 'To je kombinacija percepcije, političke nestabilnosti i pravne nesigurnosti. Investitori nas još uvijek često vide samo kao turističku destinaciju i potrebno je mnogo truda da ih uvjerimo u inovacijski potencijal Hrvatske'.
Zaključno, razgovor tijekom Q&A sesije ukazao je na to da, unatoč izazovima, postoji jasna perspektiva rasta i razvoja biofarmaceutskog sektora u Hrvatskoj. Iako put nije jednostavan, vidljivo je kako se polako, ali sigurno, gradi zajednica ljudi spremnih na suradnju, razmjenu znanja i zajedničko stvaranje prilika. Broj startupa i poduzetničkih inicijativa u području bioznanosti raste, a s njim i svijest o važnosti povezivanja znanosti i industrije.
Na Meetupu je također najavljeno ovogodišnje izdanje Healthtech Adria konferencije, koja će se održati 2. i 3. listopada na Medicinskom fakultetu u Splitu! Konferencija još jednom okuplja healthtech inovatore, poduzetnike, investitore i znanstvenike iz cijele Europe te pruža prilike za povezivanje, pitching natjecanje startupa te inspirativna predavanja i panel rasprave. Rezervirajte svoje mjesto već danas putem Entrio platforme.
Po završetku službenog dijela Meetupa, druženje se nastavilo u opuštenoj atmosferi uz catering, neformalni razgovor i razmjenu iskustava među sudionicima.
'Peto izdanje Healthtech Adria Meetupa još jednom je potvrdilo da ovakva okupljanja nisu samo prilika za razmjenu znanja, već i važan prostor za povezivanje ljudi, poticanje inovacija i jačanje healthtech zajednice. Veselimo se što vas sve više prepoznaje vrijednost ovih susreta - i već s veseljem pripremamo nove teme i goste kojima ćemo vas inspirirati, educirati i povezati na sljedećem Meetupu! A do tada, ne zaboravite rezervirati svoje mjesto na Healthtech Adria konferenciji u listopadu i budite dio najvećeg healthtech okupljanja u regiji!', zaključuju organizatori.