Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
ŽENSKA MREŽA REAGIRALA NA SLUČAJ FILIPINKE: Oštro osuđujemo postupanje nadležnih institucija te medijsko izvještavanje

ŽENSKA MREŽA REAGIRALA NA SLUČAJ FILIPINKE: Oštro osuđujemo postupanje nadležnih institucija te medijsko izvještavanje

'Apeliramo na Pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova da izvrši nadzor nad radom policije i državnog odvjetništva'

Ženska mreža Hrvatske oštro osuđuje postupanje nadležnih institucija te medijsko izvještavanje u slučaju državljanke Filipina koja je, prema navodima medija, rodila sama i ostavila novorođenče pokraj kuće u kojoj živi u Lumbardi na otoku Korčuli, a kojoj je nakon toga određen istražni zatvor.

'Prema informacijama dostupnima javnosti, ne proizlaze razlozi za određivanje istražnog zatvora – ne postoje naznake opasnosti od ponavljanja kaznenog djela, utjecaja na svjedoke, niti opasnosti od bijega. Dodatno zabrinjava činjenica da se radi o ženi koja je rodila neposredno prije događaja te je očito bila u iznimno teškom psihofizičkom stanju, a koja uz to ne govori hrvatski jezik i nalazi se u potpuno stranom okruženju.

Postavljamo pitanja: Na koji su način nadležne institucije – policija i državno odvjetništvo – u svom postupanju uzele u obzir činjenicu da je žena rodilja u ranjivom stanju? Je li joj pružena adekvatna medicinska i psihološka pomoć? Je li joj osiguran prevoditelj kako bi razumjela što joj se stavlja na teret i kako bi mogla ostvariti svoja prava?', poručuju iz Ženske mreže.

Osuđuju nedostatak senzibiliteta prema ženama u ranjivim životnim situacijama i još jednom upozoravaju na institucionalno nasilje koje žene u Hrvatskoj sve češće proživljavaju upravo od strane sustava koji bi im trebao pružiti podršku i zaštitu.

'Posebno zabrinjava činjenica da Republika Hrvatska još uvijek nema strategiju za ravnopravnost spolova niti strategiju za borbu protiv svih oblika nasilja nad ženama, na što ženske organizacije kontinuirano upozoravaju.

Također, izražavamo zabrinutost zbog načina medijskog izvještavanja koji u ovom slučaju često implicira osudu žene te nepotrebno naglašava njeno državljanstvo, čime se doprinosi stvaranju diskriminatornog narativa i dodatnoj stigmatizaciji.

Upozoravamo da hrvatski sustav i javnost općenito i dalje nedovoljno prepoznaju potrebe žena nakon poroda, osobito onih koje su u izrazito teškim okolnostima. Umjesto podrške i zaštite, žene se i dalje kažnjava, stigmatizira i kriminalizira. Osobito skrećemo pozornost na težak položaj stranih radnica koje ne uživaju nikakvu podršku poslodavaca, lokalne zajednice ni sustava te su dovedene u takvu situaciju da jedini izlaz vide u tome da ostave dijete', ističu.

Naglašavaju kako je u ovom slučaju upitno i je li postupanje institucija bilo u najboljem interesu djeteta, jer ono nije spojeno ponovo s majkom, iako je ona svojim vraćanjem i obilaženjem djeteta pokazala brigu za njega te je u interesu djeteta da se osigura prisutnost majke.

'Tražimo hitno preispitivanje postupanja svih nadležnih institucija u ovom slučaju. Apeliramo na Pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova da izvrši nadzor nad radom policije i državnog odvjetništva', poručuju iz Ženske mreže Hrvatske.

Vaša reakcija na temu