Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
VIDEO Upoznajte Mariju, djevojku s poremećajem iz spektra autizma koja briljira na svom radnom mjestu u Udruzi Spektar
Naš grad 2024. Piše: Dalmatinski portal

VIDEO Upoznajte Mariju, djevojku s poremećajem iz spektra autizma koja briljira na svom radnom mjestu u Udruzi Spektar

'Cilj nam je pokazati da inkluzija nije samo slovo na papiru'

Može, zna i radi puno više nego što okolina očekuje! Posjetili smo Udrugu Spektar na splitskoj adresi Ljubićeva 18 gdje nas je dočekala Marija Ivančić, 20-godišnjakinja s poremećajem iz spektra autizma koja je ondje od srpnja zaposlena kao pomoćna administratorica te koja, kako su nam njene kolegice redom potvrdile, na tom radnom mjestu - briljira. 

'Ujutro najprije skuham kavu, potom fotokopiram, skeniram, plastificiram, odlazim u poštu, radim didaktičke materijale za djecu, naučila sam raditi na laptopu pa pišem dokumente... Prije sam radila jedan posao u dućanu, ali mi je ovaj posebno zanimljiv zbog djece - pozdravljam ih kad dolaze. Veselim se plaći, ali se najviše veselim upravo djeci. Kolege mi pomažu ako zapnem, svi su dobri prema meni, voljela bih ostati raditi ovdje', otkrila nam je.

Predsjednica udruge i radna terapeutkinja Matea Videk - baš kao i potpredsjednica udruge i edukacijska rehabilitatorica Mirna Carević - istaknule su kako se i djeca njoj posebno vesele. Pri dodjeli zadataka namjera im je, kako su nam kazale, potaknuti je na učenje te paralelno zadovoljiti njene potrebe kako bi s osmijehom dolazila na posao. 

'Ideja je koja se krije iza njenog zapošljavanja pokazati pravu inkluziju. Cilj nam je bio prilagoditi radno mjesto tako da bude korisna nama, što uistinu jest, kao i da se osjeća ugodno te da zapravo napreduje', komentirala nam je predsjednica Videk.

Potpredsjednica Carević nadovezala se konstatacijom kako inkluzija nije samo na papiru, apostrofirajući kako su 'profitirali' i udruga i Marija. Pojasnila nam je ujedno kako je zaposlena preko javnih radova, Vladine mjere aktivne politike zapošljavanja osoba u nepovoljnom položaju, u trajanju od godinu dana.

'Budući da briljira i da se pokazala kao ravnopravna kolegica, pokušat ćemo pronaći način da je zadržimo i kasnije. Dokazala je da može puno više od onog što okolina misli. I sama se u ovom periodu od mjesec dana puno promijenila. U početku je bila poprilično sramežljiva, bojala se novih prilika, a s vremenom - kad je i sama uvidjela koliko može - otvorila se, postala veselija, pomiče osobne granice', iznijela je.

Potaknuti svojim iskustvom, u udruzi žele proširiti ideju o zapošljavanju osoba s poremećajima iz spektra autizma te osvijestiti javnost o njihovim sposobnostima. Stoga su kreirali male letke na kojima je opisano što njihova zaposlenica radi te ih ubacuju u koverte koje je ona pripremila i koje šalje. 

Ako ponekad i zapne, u pomoć joj priskače osobna asistentica Tina Markanović s kojom se izvrsno slaže. Kako je iz Kaštela, ona je i dovodi na posao u Split. 

'Moj je zadatak asistirati joj kad nešto novo radi, ali sve sama uspije pa sam tu ponajprije da joj pravim društvo. Marija briljira u svakom smislu, ne postoji ono što ne može. Ona je pravi pokazatelj da se apsolutno sve može kad postoje volja i želja', naglasila je Markanović.

Sugovornice su nam ukazale i na vedrinu koju je unijela u radno okruženje baš kao i onu koju je radno okruženje unijelo u njen život. Priznala nam je, naime, da će posebno pamtiti svoj 20. rođendan koji je proslavila s kolegicama. 

Marija Ivančić, dakle, ruši barijere baš kao i Udruga Spektar u kojoj radi. Premda osnovana ne tako davne 2020., danas se može pohvaliti golemim postignućima u poljima informiranja, educiranja, aktivnog zagovaranja i sudjelovanja u procesima promjene društva u društveno odgovorno, stoga je i predstavljamo u serijalu članaka posvećenih organizacijama civilnog društva na splitskom području u okviru projekta Dalmatinskog portala naziva 'Naš grad 2024.'

Udruga Spektar, preciznije, pruža usluge psihološkog savjetovanja, stručne procjene, rane razvojne podrške, osobne asistencije, psihosocijalne podrške, pomoći pri uključivanju u programe odgoja i obrazovanja... Premda je zbog naziva pojedini percipiraju kao udrugu koja brine isključivo o osobama s poremećajima iz spektra autizma, aktivnosti su usmjerene i na osobe s intelektualnim teškoćama, motoričkim, govorno-razvojnim... Korisnici su pripadnici svih dobnih skupina - najmlađi ima svega deset mjeseci. 

'Uz dobru volju Mirne i mene koje smo održavajući radionice po Marjanu pokušale 'uhvatiti' projekte, došli smo današnjih 120 korisnika, mahom djece s teškoćama u razvoju. Godine 2022., kada smo dobili na korištenje ovaj gradski prostor, krenulo je naveliko. Sada imamo dva zaposlena logopeda, dva radna terapeuta, edukacijskog rehabilitatora, administratora, pomoćnog administratora, 18 osobnih asistenata kao i osobne asistente za osobe s invaliditetom starije od 18 godina.

Također, u okviru usluga koje pružamo brojne su i edukacije usmjerene na same stručnjake te na roditelje. Njegujemo, naime, obiteljski centriran pristup jer smatramo da roditelji trebaju biti aktivni sudionici rehabilitacije, odnosno da nisu dovoljne suhoparne terapije. K tome, nudimo im i svojevrsnu sigurnu luku aktivnostima kao što su 'pineli i vino', kroz koje se opuštaju i pružaju jedni drugima podršku', naznačila je.

Aktualne predsjednica i potpredsjednica isprva su volontirale te pritom obuhvatile velik broj djece koja su im stizala po preporukama. Cilj da roditelji ne moraju plaćati skupe terapije u značajnoj su mjeri na koncu i ostvarile. U tom kontekstu valja istaknuti kako je Spektar trenutno jedina udruga u Splitu čija je rana razvojna podrška sustavno financirana - sredstvima ministarstva. Plaća se samo članarina u iznosu od deset eura.

'Socijalni i zdravstveni sustavi krcati su, htjele smo pomoći ljudima koji nisu mogli platiti usluge u privatnom sektoru. Kako sada ranu razvojnu podršku imamo ugovorenu, podosta nam korisnika dolazi preko Centra za socijalnu skrb. Nakon što prođu proces vještačenja, odlaze u centar, otkud ih preko uputnice šalju k nama. Budući da je puno takvih, teško nam je pokriti ih sve, ali nastojimo dodatnim projektima barem roditelje uključiti u dodatne edukacije, odnosno grupne aktivnosti dok ne osmislimo način financiranja novih terapeuta uz koje će se djeca aktivno uključiti u usluge', obrazložila je Videk. 

Predstavnice udruge potvrdile su nam da im financijska potpora za navedeno stiže kako s nacionalne tako i s lokalne razine. Ostvarena je, među ostalim, podrška Ministarstva zdravstva, zatim institucionalna podrška Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za trogodišnje razdoblje - posrijedi su fiksno određena sredstva namijenjena 'hladnom pogonu', odnosno održavanju rada udruge. Nakon ugovaranja s ministarstvom, nadalje, i Grad Split počeo je sustavno financirati određen broj usluga. Surađuju i sa Splitsko-dalmatinskom županijom. Poduprla ih je i Zaklada 'Hrvatska za djecu'. Broje i donacije iz privatnog sektora, najnovije financiranje stiže od četiri velike tvrtke; navele su kako je riječ o filantropima koji žele činiti dobro pa im financiraju plaće četvero terapeuta dok iznađu model dugotrajnog financiranja.

'Od nedavno imamo i volontersku snagu - tri studentice psihologije koje su pokrenule psihološke rehabilitacijske radionice. Radit će uz sustavni dio rehabilitacije koju djeca ovdje primaju', napomenula je predsjednica.

Projekata je pregršt. Detalji o njima dostupni su na službenoj stranici udruge, gdje se mogu pronaći i druge relevantne informacije. Voditeljica ureda Lena Mikelić, međutim, osobne asistente svrstava u najznačajnije zato što su konstanta te zato što su zahvaljujući njima pružene usluge značajnom broju osoba s različitim oblicima invaliditeta. Ukazala je i na niz manjih projekata kojima se povećava kvaliteta tih usluga te ojačava stručni kadar. Otkrila nam je, također, kako su nedavno aplicirali na natječaj sa sportsko-inkluzivnim radionicama kakve su ranije provodili - nadaju se pozitivnom rezultatu. 

Referirajući se na okolnosti - sve više s djece s različitim teškoćama - u nastavku razgovora za Dalmatinski portal Carević je ukazala na važnost rane intervencije. Što se ranije krene s terapijama, prema njenim riječima, veća je mogućnost ublažavanja teškoća. Videk je usto ponovno istaknula nužnost aktivnog uključivanja roditelja u cjelokupan proces, ilustrirajući primjerom kojem je svjedočila u KBC-u Split gdje primarno radi. 

'Pomol je djece s poremećajima hranjenja. Kako su ogromne liste čekanja, odlučila sam okupiti kolege iz Splita koji se istima bave. Volonterski su se odazvali i proveli grupu od 11 roditelja kroz intenzivnu dvomjesečnu edukaciju. Djeca njih devetero koji su aktivno sudjelovali u potpunosti su prošla proces rehabilitacije', ispričala nam je. 

Što smo još inspirativno čuli i doživjeli u Udruzi Spektar, provjerite u videu koji donosimo u nastavku...

***

Članak je objavljen u sklopu projekta 'Naš grad 2024.' koji provodi Dalmatinski portal uz financijsku podršku Grada Splita. Za sadržaj je odgovoran isključivo Dalmatinski portal.

@dalmatinskiportal POSJETILI SMO UDRUGU SPEKTAR Dočekala nas je novopečena zaposlenica Marija, osoba s autizmom koja ruši sve barijere. #autizam #spektar #udruga #zaposlenje original sound - Dalmatinski portal
Vaša reakcija na temu