Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay VELIKI TJEDAN Vrijeme tišine, duhovne dubine i pripreme za Uskrs

VELIKI TJEDAN Vrijeme tišine, duhovne dubine i pripreme za Uskrs

'Križ ne govori o porazu, nego o ljubavi koja ide do kraja'

U kršćanskoj tradiciji, Veliki tjedan zauzima posebno mjesto - to je vrhunac liturgijske godine, tjedan u kojem se vjernici prisjećaju posljednjih dana Isusova zemaljskog života, njegove muke, smrti i uskrsnuća. Ovaj tjedan, koji započinje Cvjetnicom, a završava Uskrsom, nije samo povijesni podsjetnik na događaje iz Jeruzalema prije dvije tisuće godina. Za mnoge je to vrijeme duboke unutarnje tišine, sabranosti i obnove vjere.

Ulazak u misterij

Veliki tjedan započinje Cvjetnicom, kada se u crkvama blagoslivlja maslinove i palmine grančice, u spomen na Isusov svečani ulazak u Jeruzalem. No slavlje ubrzo poprima ozbiljniji ton - čita se Muka Gospodnja, koja uvodi vjernike u dramu Velikog tjedna.

Dani tišine i služenja

Slijede ponedjeljak, utorak i srijeda, liturgijski manje naglašeni dani, ali prožeti dubokom simbolikom. U mnogim zajednicama to su dani ispita savjesti, pomirenja i tihe pripreme za ono što slijedi. Vjernici se potiču na ispovijed i unutarnje čišćenje, kako bi duhovno čisti dočekali najveće kršćansko otajstvo.

Veliko trodnevlje: Srce kršćanske vjere

U četvrtak započinje Veliko vazmeno trodnevlje - tri sveta dana koja tvore srce Velikog tjedna.

Veliki četvrtak donosi slavlje Posljednje večere, kada je Isus ustanovio euharistiju i svećenički red, a svojim učenicima oprao noge, ostavljajući primjer ponizne ljubavi i služenja.

Veliki petak je dan Isusove muke i smrti na križu. U crkvama se ne slavi misa, već se obavlja posebna liturgija Muke Gospodnje, ljubljenje križa i razmatranje otajstva patnje i otkupljenja.

Velika subota je dan tišine, molitve i iščekivanja. Isus je u grobu, a Crkva bdije. Navečer, vazmeno bdjenje označava prijelaz iz tame u svjetlo - simbol Uskrsnuća.

Put iz tame u svjetlo

Veliki tjedan nije samo niz liturgijskih obreda, već duhovni hod kroz tamu ljudske patnje, slabosti i smrti – sve do svjetla života i nade. Kroz vlastitu tišinu, odricanja i molitvu, vjernici ulaze u osobni susret s otajstvom križa i otkupljenja.

'Križ ne govori o porazu, nego o ljubavi koja ide do kraja', rekao je papa Franjo. Upravo to je poruka Velikog tjedna – da patnja nije kraj, da smrt nije posljednja riječ. U središtu kršćanske vjere stoji Uskrsli Krist, znak pobjede života.

Vaša reakcija na temu