Marko Giljača, kandidat za dubrovačko-neretvanskog župana koalicije Snaga juga - SDP/Srđ je Grad/Možemo!, upozorio je kako su hitne službe na otocima neadekvatne. Referirao se pritom na nedavnu smrt mladića s Lastova.
'Nažalost, još jedan mladi otočanin ovih je dana životom platio disfunkcionalnost zdravstvenog sustava u našoj županiji. Umjesto jednog, tzv. 'zlatnog' sata za zbrinjavanje, do bolnice su ga vozili čak osam sati. Njegovoj obitelji i bližnjima izražavamo iskrenu sućut, u nadi da se slična tragedija više neće ponoviti', istaknuo je.
Naglasio je nadalje kako već godinama u županijskoj skupštini upozoravaju da je organizacija hitnih službi za otoke neadekvatna, da protokoli ili ne postoje ili ne funkcioniraju. Stava je kako je to tragično potvrdio i ovaj slučaj.
'Naime, nakon poziva službi 112 za hitni medicinski prijevoz s Lastova nadležni su dva sata razmatrali opcije i zaključili kako one zapravo postoje samo na papiru.
Medicinska brodica nabavljena kako bi bila prvi izbor za transport u ovakvom slučaju, na vezu je u Dubrovniku umjesto na otoku, dakle neupotrebljiva. Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) odbila je let zbog vremenskih uvjeta, a helikopter MORH-a nitko službeno nije ni tražio.
MUP tvrdi da centri 112 u pravilu uopće ne sudjeluju u aktivaciji helikopterske hitne medicinske službe (HHMS), već da to radi isključivo nadležni liječnik preko Zavoda za hitnu medicinu. Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije Luka Lulić pak tvrdi kako je upravo Centar 112 zaključio da zbog vremenskih uvjeta nitko neće moći letjeti, čak ni MORH. U međuvremenu je njihovo višesatno prebacivanje odgovornosti jedan mladi čovjek platio životom.
Ponavljamo: jak vjetar u primorskim županijama nije 'iznimna situacija'. To je za otočane – svakodnevica. Na otocima se, stalno objašnjavamo nadležnima, živi i izvan sezone', stoji u priopćenju koje potpisuje Giljača.
Uime koalicije Snaga juga, ali i u ime svih građana županije traži jasne i nedvosmislene odgovore na nekoliko pitanja.
'Zašto su brodice za hitnu pomoć otocima stacionirane - na kopnu? Zašto su otočni heliodromi neadekvatno opremljeni za ovakve situacije? Zašto je službi 112, koju u našoj županiji vodi dožupan, trebalo čak dva sata da ustanovi kako ne može organizirati hitni medicinski prijevoz? Zašto, ako već skupo plaćena (strana) helikopterska služba ne leti – nije u pomoć pozvan MORH? Čija je to bila odluka? Zašto su otočani bitni samo kad u sezoni pune državni proračun?
Umjesto prebacivanja odgovornosti, potrebno je hitno odgovoriti na sva otvorena pitanja, utvrditi uzroke i propuste, poboljšati sigurnosne protokole, pojačati nadzor i prilagoditi sustav hitne zdravstvene zaštite na otocima kako bi se poduzele prikladne mjere i ubuduće spriječile slične tragedije.
U konačnici, sve je to u nadležnosti upravo županije koja može i mora bolje', konstatirao je.