Grad Split je povrijedio autorsko pravo akademskog kipara Kuzme Kovačića dodavanjem datuma oslobođenja Splita na štandarac. Visoki trgovački sud, naime, odbio je žalbu Grada i potvrdio prvostupanjsku presudu da je na nedozvoljen način i bez suglasnosti tužitelja mijenjao autorsko djelo 'Štandarac na Narodnom trgu u Splitu' tako što je uz postojeće natpise dodao natpis: '26.10.1944. Dan oslobođenja Splita od fašizma'. Kuzmi Kovačiću se treba isplatiti 6000 eura i vratiti štandarac u prvobitno stanje. Epilog je to spora umjetnika s Gradom koji je podnio tužbu zbog natpisa. No, štandarca više nema.
'Tužitelj je sukladno svom likovnom rješenju i umjetničkoj obradi uklesao predmetni tekst u kameno postolje koji je postao dio tužiteljevog autorskog djela, stoga niti tuženik nije mogao zadirati u cjelovitost autorskog djela i narušavati vizualni identitet djela bez pristanka autora, neovisno o odlukama Gradskog vijeća. S tim u vezi valja dodati da činjenica što je dodani tekst prošao javnu proceduru, a Gradsko vijeće 28. travnja 2023. donijelo odluku da se pored upisanih doda tekst 26.10.1944. Dan oslobođenja Splita od fašizma, ne znači da stoga nije povrijeđeno tužiteljevo autorsko djelo', stoji među ostalim u obrazloženju.
Navodi se i da je zakonskim odredbama propisano da se autor ima pravo usprotiviti 'deformiranju, sakaćenju i sličnom naruženju svojeg autorskog djela, te se ima pravo usprotiviti uništenju izvornika ili posljednjeg primjerka svojeg autorskog djela'. Sud je presudio da je u konkretnom slučaju dopisivanjem teksta 'potpuno izmijenjen zadani i kronološkim redom određen poredak povijesnih događaja od značaja za Grad Split što je prvostupanjski sud pravilno utvrdio i zaključio da je učinjenom izmjenom narušen koncept djela'
Napominju i da činjenica što su Grad Split i umjetnik sklopili ugovor o autorskom djelu, za koje mu je isplaćena naknada, nije od utjecaja na Kovačića da štiti svoja moralna prava autora.
'Ovaj sud ocjenjuje da je prvostupanjski sud pravilno uzeo u obzir povrijeđenost i ogorčenost autora zbog učinjene povrede kao i okolnosti konkretnog slučaja da je tužitelj jedan od najpoznatijih živućih hrvatskih kipara, autor mnogobrojnih djela, dobitnik prestižnih domaćih i međunarodnih nagrada, da se više puta obratio tuženiku jasno se protiveći naknadnom dopisivanju spornog teksta, da je tuženik kontinuirano vrijeđao tužiteljeva moralna autorska prava, te činjenice da je tuženik jedinica lokalne samouprave koja bi u obavljanju javne službe trebala voditi računa i o zaštiti autorskih prava', piše u obrazloženju.
U prvostupanjskoj presudi Trgovački sud je donio privremenu mjeru po kojoj se bez obzira na žalbu, dodatni natpis na postolju mora ukloniti u roku od 15 dana.
Bivši gradonačelnik Ivica Puljak je pak odlučio ispoštivati privremenu mjeru prvostupanjskog suda tako da se makne štandarac. Naknadno je Gradsko vijeće donijelo odluku o trajnom uklanjanju i postavljanju novog kamenog postolja koje bi uključivalo sve važnije datume iz splitske povijesti. Problematiziralo se i Puljkovo naknadno potpisivanje odluke jer se štandarac počeo uklanjati ranije. No, ključ je u riječi 'trajnom uklanjanju'.
Prije dopisivanja važnog datuma iz splitske i hrvatske povijesti dometnutnog na kraju, stajali su sljedeći događaji:
- 305. Car Dioklecijan ušao u svoju palaču,
- oko 640. stanovnici porušene Salone naseljuju Split,
- 1240. Prvi gradski statut
- 1882. Pobjeda narodnjaka
- 1991. Hrvatska postaje suverena i samostalna država.
Važan datum iz splitske i hrvatske povijesti je dopisan nakon višegodišnje borbe Udruge antifašista i antifašističkih boraca.