Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Ravnateljica DV Princeza: Nisam odgovorna za ukidanje vrtićke skupine na Brdima i Trsteniku

Ravnateljica DV Princeza: Nisam odgovorna za ukidanje vrtićke skupine na Brdima i Trsteniku

Đina Milović smatra da ju se diskreditira

Đina Milović, ravnateljica DV Princeza, smatra da joj je tekstom pod naslovom 'Roditelji ostali bez vrtića u zadnji tren, ravnateljica poručuje: Nisu predali dokumentaciju', koji je Dalmatinskom portalu objavljen 17. travnja, povrijeđen ugled i čast iako je njezina strana priče u navedem članku objavljena u cijelosti i to u dužini od 8234 znaka. I ovaj demantij prenosimo u cijelosti sukladno Zakonu o medijima:

'Imenom i prezimenom se proziva ravnateljicu Dječjeg vrtića Princeza Đinu Milović da je odgovorna što će djeca iz vrtića u Širokobriješkoj 1 ostati neupisana u vrtić u novoj pedagoškoj godini, čime se diskreditira Dječji vrtić Princeza i osobno ravnateljica Đina Milović.

Uvodno citirani članak prožet je nizom neistina, kojima se paušalno optužuje ravnateljicu vrtića Đinu Milović da je bez najave ukinula vrtićku skupinu u objektu na Brdima u Širokobriješkoj 1, a potom i onu u objektu na Trsteniku u Bračkoj 17.

Novinarka Gabrijela Radanović koja je autorica spornog članka, se pri tom poziva na neimenovane izvore (roditelje i radnike Grada Splita) koji bi navodno dali izjave koje ne odgovaraju istini. Da je tomu tako proizlazi iz činjenice da se objavljene izjave ne temelje na relevantnim propisima temeljem kojih se vrše upisi djece u vrtiće na području Grada Splita (Pravilnik o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u predškolske ustanove Grada Splita, Odluka o načinu i uvjetima sufinanciranja programa dječjih vrtića u vlasništvu fizičkih osoba, udruga i vjerskih zajednica na području Grada Splita i opći akti vrtića).

Obzirom da novinarka bez zadrške imenuje ravnateljicu DV Princeza, a da pri tom ne navodi imena osoba (roditelja i radnika gradske uprave) koji su navodno izvori iznesenih neistinitih informacija, ista je u svom izvještavanju postupila krajnje neprofesionalno i neetički, čime je povrijedila odredbe Kodeksa časti hrvatskih novinara.

Dakle, u navedenom članku se direktno optužuje gospođu Milović kao osobu odgovornu za ukidanje vrtićke skupine u objektu na Brdima i Trsteniku.

Navedene informacije prije svega nisu činjenično točne ni istinite, a iz razloga koji će u nastavku biti pojašnjeni;

a) U članku se navodi: 'Roditelji su početkom ovog tjedna službenim dopisom obaviješteni da se vrtićka skupina na Trsteniku neće formirati'.

Ovaj je navod neistinit budući su roditelji dopisom i roditeljskim sastankom od 25. 3. 2025. obaviješteni da je Dječji vrtić Princeza dana 24. 3. 2025. godine dobio od ASPALATHOSOFT d.o.o. Ocjenu stanja konstrukcije objekta u Širokobriješkoj 1 i prijedlog za daljnje postupanje.

Također, roditelji su obaviješteni da je u zaključku navedene Ocjene stanja konstrukcije istaknuto da je potrebno izvršiti konstruktivnu sanaciju, rušenje ili građenje nove građevine, a da nije jasno tko bi sanaciju trebao izvršiti - vlasnik objekta Grad Split ili Javna ustanova Športski objekti Split koja upravlja građevinom. Nadalje, u dopisu je istaknuto da se zbog navedenog objekt u Širokobriješkoj zatvara 31. 8. 2025. godine. Ujedno je istaknuto da će Dječji vrtić Princeza vršiti upise djece za novu pedagošku godinu 2025./2026. isključivo u objektu Bračka 17 za djecu jaslične dobi. O istome je također dopisom od 25. 3. 2025. obaviješten i Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Splita, Odsjek za odgoj, obrazovanje, znanost i tehničku kulturu.

O činjenici da se upis u vrtićne skupine u objektu Bračka 17 neće vršiti u novoj pedagoškoj godini također su dopisom pravodobno obaviješteni i roditelji djece iz Bračke 17.

Nadalje, da se upis u vrtićke skupine neće vršiti razvidno je i iz Obavijesti o provođenju postupka upisa djece u jasličke programe Dječjeg vrtića Princeza za pedagošku 2025./2026. godinu, koja je, kao i Obavijesti o upisu svih privatnih i gradskih vrtića Grada Splita, objavljena na web stranici vrtića i oglasnoj ploči dana 7. 4. 2025. godine.

Iz navedenog jasno proizlazi da su roditelji djece upisane u Širokobriješku 1 imali više od 20 dana za pripremu dokumentacije i pravodobno podnošenje zahtjeva za upis svog djeteta u jedan od privatnih ili gradskih vrtića Grada Splita, a ne kako se u članku pogrešno navodi: 'Samo tri dana prije isteka roka za upise u gradske vrtiće i jaslice, roditelji djece iz privatnog Dječjeg vrtića Princeza našli su se u potpunoj neizvjesnosti'. Naime, upisi u novu pedagošku godinu vršili su se od 9. travnja - 16. travnja 2025. god.

b) Nadalje, u članku se navodi: 'Predali smo papire, bilo nas je dovoljno'.

Kao što je istaknuto u očitovanju koje je dostavljeno novinarki nekoliko djece čiji roditelji jesu željeli upis u objekt na Trsteniku nisu dostavili valjanu dokumentaciju za upis (novu Potvrdu o obavljenom sistematskom zdravstvenom pregledu djeteta, uvjerenja o prebivalištu, potvrde o zaposlenju roditelja s HZMO-a), odnosno nije bilo dovoljno djece za formiranje skupine.

Također je istaknuto da je ažuriranje dokumentacije nužno budući da Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Splita vrši kontrolu je li dokumentacija ažurirana, jer se u protivnom za dijete čija dokumentacija nije ažurirana ne može odobriti sufinanciranje od strane Grada Splita sukladno Odluci o načinu i uvjetima sufinanciranja programa dječjih vrtića u vlasništvu fizičkih osoba, udruga i vjerskih zajednica na području Grada Splita.

'Dio roditelja s Brda ogorčen je i zbog činjenice da nisu na vrijeme obaviješteni da je zgrada predviđena za rušenje'. (cit.)

Ova je tvrdnja također netočna jer je prije upisa prošle godine u pedagošku godinu 2024./2025. roditeljima pročitan mail na roditeljskom sastanku tadašnjeg pročelnika Maria Negotića iz kojeg proizlazi da će se objekt u Širokobriješkoj 1 rušiti, a da je Grad Split dao Dječjem vrtiću Princeza suglasnost za obavljanje djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja u navedenom objektu do 31. 8. 2025. godine.

Također, i ove godine netom prije upisa o istome su roditelji bili obaviješteni dopisom 25. 3. 2025., te na roditeljskom sastanku koji je održan istog dana kada je roditeljima jasno rečeno da je prema navodima iz izvješća ASPALATHOSOFT d.o.o. statika zgrade narušena, što predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik za boravak djece i djelatnika u prostoru, a da DV Princeza neće upisivati djecu u novu pedagošku godinu 2025./2026. ako se prethodno ne izvrši odgovarajuća sanacija zgrade.

Roditeljski sastanak je održan upravo s ciljem da roditelji na vrijeme dobiju sve potrebne informacije kako bi mogli pravovremeno planirati alternativna rješenja za smještaj svoje djece, ako ne dođe do sanacije objekta u zadanom vremenskom roku.

Dječji vrtić, kao i ravnateljica, ne mogu odgovarati za činjenicu da roditelji unatoč pozivu nisu pravovremeno reagirali u pogledu prikupljanja dokumentacije.

'Kažu da je vlasnica DV Princeza preuzela obvezu do 31. kolovoza ove godine pronaći novi adekvatan prostor za dječji vrtić, a s obzirom na to da se radi o privatnom vrtiću, to niti ne može biti obveza Grada Splita'. (cit.)

Ovaj podataka je također netočan. Naime, Dječji vrtić Princeza se u više navrata obraćao nadležnom Upravnom odjelu i gradonačelniku sa zahtjevom da iste obavijesti hoće li izvršiti sanaciju objekta u Širokobriješkoj 1 i monitoring objekta sukladno nalazu i mišljenju ASPALATHOSOFT d.o.o. ili će Grad Split eventualno razmotriti mogućnost iznalaženja zamjenskog prostora u kotaru Brda, privremeno, dok se obavlja sanacija objekta. Također upućen je dopis pročelnici Đurđici Dželaliji u kojem se moli da se djeci iz Širokobriješke omogući da se bez natječaja prebace u neki od vrtića na Brdima, kako bi se izašlo u susret djeci i njihovim roditeljima. Na navedene dopise nije dobiven odgovor. Iz navedenog je razvidno da je Grad Split trebao imati strategiju na koji će način zbrinuti djecu iz Širokobriješke 1, međutim, Grad Split nije pokazao interes da na bilo koji od ponuđenih načina riješi ovaj problem.

c) Konačno, u članku se navodi da je 'broj djece u vrtiću na Trsteniku opadao još od početka godine' i da su: '...pojedini roditelji ranije upućeni da prebace dijete u drugi vrtić'.

Prebacivanje djece se vrši u novoj pedagoškoj godini, kada roditelji prilikom novih upisa moraju dostaviti ažuriranu upisnu dokumentaciju kako bi privatnim vrtićima bilo odobreno sufinanciranje od strane Grada Splita.

'Dvoje moje djece je pohađalo taj vrtić, jedno dijete više ne ide tamo. A ravnateljicu, unatoč svemu, u sedam godina nikada nisam vidio'.

Iz ovoga bi se moglo iščitati da ravnateljica vrtića ne radi svoj posao, međutim, adresa ureda ravnateljice je u Kukuljevićevoj 26. Objekti u kojem djeca pohađaju vrtić udaljeni su u drugim kvartovima od ureda ravnateljice , te roditelji nisu dužni vidjeti ravnateljicu, jer stručna služba vrtića i odgojitelji usko surađuju s roditeljima i svakodnevno rade s djecom u skupini.

Jednako tako roditelji čija su djeca upisana u gradski vrtić ne viđaju ravnatelja vrtića kojemu je obveza organizirati i voditi rad i poslovanje vrtića, te koji odgovora za zakonitost rada vrtića.

Nakon 26.03. Ana Barišić, majka djeteta upisanog u vrtić u Širokobriješkoj 1, uputila je mail gradonačelniku i nadležnima u Upravnom odjelu za društvene djelatnosti Grada Splita iz kojeg je razvidno da su roditelji pravodobno obaviješteni da objekt u Širokobriješkoj neće biti u funkciji u sljedećoj pedagoškoj godini, te da su dužni prikupiti dokumentaciju radi upisa svoje djece u drugi privatni ili gradski vrtić. Naime, imenovana traži od Grada Splita da se roditeljima 49 djece iz Širokobriješke jasno izloži plan 'gdje će djeca biti smještena'.

Međutim, odgovor od Grada Splita roditelji nisu dobili, niti su pravovremeno prikupili upisnu dokumentaciju za upis svog djeteta u drugi vrtić, iako su za to imali dovoljno vremena, od 25. 3. 2025. do 16. 4. 2025., što je više od 20 dana pa su svoje nezadovoljstvo očito usmjerili na ravnateljicu DV Princeza koja nije vlasnik prostora u Širokobriješkoj 1 niti ima ovlasti i mogućnosti naći drugi adekvatan prostor za smještaj djece iz Širokobriješke 1.

Posebno se ističe kako su upisi u gradske i privatne vrtiće bili od 9. 4. 2025. do 16. 4. 2025. što je ukupno 7 dana vremena za prikupljanje upisne dokumentacije, a u vrtiću Princeza su imali više od 20 dana vremena da prikupe i predaju svoju dokumentaciju.

Dakle, u konkretnom slučaju u citiranom članku Dalmatinskog portala iznesene su brojne neistinite tvrdnje, a koji portal je pristupačan velikom broju osoba. Navedenim postupanje, naštetilo se je časti i ugledu ravnateljice Dječjeg vrtića Princeza Đini Milović, Dakle, na ovakav način se gospođu Milović na jedan prije svega neistinit, tendenciozan i paušalan način prikazuje u javnosti, bez bilo kakvog objektivnog utemeljenja, kao osobu koja ne obavlja uredno svoj posao i koja koristeći svoju poziciju samovoljno sprovodi odluke nauštrb djece i roditelja. Time je gđa. Milović prikazanja u krajnje negativnom svjetlu, a cilj takvog pisanja bio je očito senzacionalizam, 'dizanje prašine', od kojeg pršti naslov umjesto objektivnog obavještavanja javnosti što bi trebala biti svrha novinarskog posla.

Bitno je za istaknuti i kako naznačena autorica novinskog članka, po kontaktiranju s ravnateljicom, a koja joj je istom prigodom dostavila svu relevantnu dokumentaciju kao i pojasnila cijeli proces upisa djece u vrtiće, nije izvršila provjeru dostavljene dokumentacije i istinitost navoda ravnateljice, već je svejedno sastavila i objavila članak koji se temelji na neistinama i to bez da bi u istomu bilo navedeno odakle potječu/ odnosno od koga takve neistinite informacije'.

Vaša reakcija na temu