Prije otprilike šest mjeseci s radom je krenuo prvi Centar za sigurniji internet u Splitu. Riječ je o uredu kojeg je osnovala neprofitna organizacija Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, a prostor u Splitu službeno su otvorili u studenom prošle godine na adresi Hrvatske Mornarice 1 H. U njemu trenutno rade dvije stručnjakinje, socijalna pedagoginja i geštalt terapeutkinja Danijela Perić Krstulović i pedagoginja Ljiljana Čulić koje se svaki dan susreću s upitima djece i mladih te roditelja i stručnjaka na temu sigurnosti na internetu - kako se zaštiti od prijetnji, ali i suočiti s online nasiljem.
'Otkako djelujemo kao Centar za sigurniji internet u Splitu, osjećamo da smo prepoznati kao vrijedan resurs zajednici. Sve više nas kontaktiraju stručnjaci iz različitih područja, roditelji, djeca i mladi te nam taj podatak predstavlja potvrdu da je ono što radimo važno, potrebno i korisno u zajednici. Jedna od nama najznačajnijih trenutaka bili su upravo naši odlasci u ruralna područja, na otoke i sela, gdje su škole često suočene s izazovima zbog svoje geografske izoliranosti', započinju Danijela i Ljiljana, stručnjakinje koje su u Centru počele raditi i prije službenog otvorenja.
Čak šest mjeseci uoči otvorenja ureda odlazile su na različite edukacije Centra kako bi mogle pružati podršku na terenu svima koji to trebaju - učiteljima i nastavnicima, stručnim suradnicima i roditeljima, te djeci i mladima.
'U dosadašnjim aktivnostima ukupno je sudjelovalo 1148 učenika, 430 stručnjaka i 356 roditelja. Ove brojke govore same za sebe - svaka održana radionica, edukacija, predavanje ili individualno savjetovanje dodatno nas potiče da nastavimo s radom istim entuzijazmom i predanošću', kažu nam i ističu događaje u organizaciji Centra za sigurniji internetu koji su u ovoj najvećoj županiji u Hrvatskoj doprinijeli boljoj svijesti i podršci svima koji traže pomoć u sferi online sigurnosti djece.
'Jedna od nama najznačajnijih bila je stručna konferencija održana povodom otvorenja našeg ureda u studenom 2024. u Splitu za Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece. Posebno ističemo Gen Z Akademiju - aktivnost koja obuhvaća posjete školama, otvorene razgovore s djecom i mladima, u kojima sudjeluju i popularni kreatori sadržaja Mood Media agencije. Tu je i pokretanje #Boljionline mreže najvažnijih influencera u suradnji s partnerom A1 Hrvatska - inicijativa kojom smo željele pružiti podršku učiteljima i stručnim suradnicima u ovim izazovnim vremenima. U sklopu Mreže svakog mjeseca smo održale po tri besplatne edukacije za učitelje razredne i predmetne nastave', ponosno ističu aktivnosti.
Da je sve to itekako potrebno, pojasnio je i Igor Stanišić, iz Upravnog odjela za prosvjetu Splitsko-dalmatinske županije, inače HGS-ov vijećnik u Gradskom vijeću čiji je amandman za otvorenje Centra za sigurniji internet omogućio dolazak Centra u Splitsko-dalmatinsku županiju.
- S obzirom na to gdje radim, već neko vrijeme mi je bilo jasno da se treba nešto hitno poduzeti po pitanju mentalnog zdravlja djece. Situacija za vrijeme pandemije je dodatno pogoršala ionako lošu situaciju. Bio sam na raznim kriznim sastancima, ali nije se ništa pomicalo s mrtve točke. Otišao sam na jednu konferenciju o mentalnom zdravlju djece i tamo prvi put čuo za gospodina Ramljaka i njegovu udrugu. Odmah sam na licu mjesta shvatio da je to nešto što trebamo u našoj županiji odmah - kaže Stanišić impresioniran brojkama koje Centar postiže.
- Moramo svi prihvatiti da živimo u svijetu drugačijem i izazovnijem nego ikada prije. Današnje djetinjstvo i djetinjstvo prije dvadeset godina je potpuno različito. Djecu treba pripremiti na sve opasnosti koje ih vrebaju u virtualnom svijetu. Važno je djelovati preventivno, a ne nakon što se već nešto loše dogodi', upozorava Igor koji još dodaje: 'Na ljudima koji obnašaju izvršne funkcije je da to prepoznaju i omoguće stručnjacima na ovom području da djeluju i rade s djecom, roditeljima i svima koji su uključeni u sustav obrazovanja. To je izravno ulaganje u našu budućnost!'.
U Centru su trenutno zaposlene dvije osobe, Danijela i Ljiljana, a s obzirom da Splitsko-dalmatinska županija obuhvaća primorje, zagoru, otoke, nužno je dodatno ekipirati Centar, smatra Stanišić.
'S obzirom da se Centar nalazi u Splitu, mislim da je nužno da se u dogledno vrijeme i Grad Split uključi u ovu priču i pomogne na financijski ili na bilo koji drugi način rad Centra', kaže i umjesto zaključka Igor jasno poručuje: 'Moja poruka je da u našem gradu Splitu i Splitsko- dalmatinskoj županiji postoji Centar koji nudi svoje znanje i stručnost potpuno besplatno. Djeca su naša budućnost, a živimo u vremenima kada su djeca nikad ranjivija i kada mogu postati meta nasilja bilo u virtualnom bilo u stvarnom svijetu. Poručujem u prvom redu roditeljima, a onda i svima u sustavu obrazovanja - javite se Centru za sigurniji internet!'.