Europska medicinska studentska asocijacija Split (EMSA Split) jedna je od brojnih udruga na splitskom području koje obavljaju najrazličitije društveno važne djelatnosti te koju predstavljamo u serijalu članaka u okviru projekta Dalmatinskog portala naziva 'Naš grad 2024'.
Trenutačni je predsjednik EMSA-e Split Ivan Bućan koji je ujedno nacionalni koordinator RH pri EMSA-i Europe, dok je za tajničke poslove zadužen Bartul Stojan. Potpredsjednici su Toni Elezović, Ante Dražić i Mario Čubra. Skupština udruge njeno je najvažnije tijelo; sastoji se od 21 člana, od čega 40% čine žene. Broji, inače, više od 260 članova. Vodstvo udruge aktivno radi na unapređenju studentskog iskustva kroz projekte, edukacije i humanitarne aktivnosti. Njihova predanost omogućila je članovima EMSA-e Split da se uključe u brojne međunarodne razmjene i kongrese, proširujući svoja znanja i vještine.
Ova splitska udruga osnovana 25. svibnja 2022. Premda ne tako davno, uspjela se razviti u jednu od najaktivnijih studentskih udruga na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Kao dio šire mreže EMSA Europe, udruženje od samog početka djeluje na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Rad se temelji na povezivanju studenata medicine s europskim i globalnim zdravstvenim inicijativama, čime su brzo stekli prepoznatljivost na svim navedenim razinama.
'Glavna je misija udruge promicanje zdravlja, edukacija budućih zdravstvenih djelatnika, podrška lokalnim zajednicama i jačanje međunarodnog umrežavanja. Suradnja s institucijama poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Europske komisije i Europskog parlamenta omogućava sudjelovanje u globalnim inicijativama.
Vizija nam je osigurati da svi studenti medicine imaju pristup dodatnim obrazovnim i profesionalnim mogućnostima kao i priliku za rad na projektima koji imaju stvarni utjecaj na zajednicu. EMSA Split također igra ključnu ulogu u povezivanju Sveučilišta u Splitu s međunarodnim medicinskim i akademskim mrežama', naveli su predstavnici.
Područja djelovanja EMSA-e Split uključuju: edukacije i stručna usavršavanja (organizacija radionica, predavanja i treninga za studente medicine kako ni unaprijedili svoja znanja i vještine), humanitarni rad (provođenje aktivnosti usmjerenih na pomoć ranjivim skupinama poput organiziranja humanitarnih akcija i podrške lokalnim zajednicama), međunarodnu suradnju (projekti studentske razmjene i sudjelovanje na međunarodnim konferencijama i kongresima) te javno zdravstvo (kampanje za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, uključujući informiranje građana i provođenje preventivnih pregleda, podcast udruge).
EMSA Split ostvarila je i značajan broj projekata u relativno kratkom vremenu. Među ostalim, organizirala je kvizove i donatorske večeri za potrebite, uključujući prikupljanje donacija za pučku kuhinju i podršku djeci s posebnim potrebama, te akcije darivanja krvi u suradnji s lokalnim partnerima.
Može se pohvaliti i projektima razmjene. Provela je, naime, Twinning projekt Egipat - edukativno-kulturnu razmjenu sa studentima egipatskih sveučilišta u čijem su sklopu sudjelovali na kliničkim vježbama. Sličan format razmjene zbio se i kroz Twinning projekt Lisabon.
Iza udruge su i predavanja o važnim medicinskim temama poput hitnih stanja u psihijatriji i te pri porodu i predavanja o nasilju u obitelji. Održane su i edukativne radionice te panel-rasprave o javnom zdravstvu, s naglaskom na prevenciju i rano otkrivanje bolesti.
'EMSA Split trenutačno provodi nekoliko ključnih inicijativa. Među njima je Twinning projekt s EMSA-om Istanbul, čiji je cilj razmjena znanja i iskustava između splitskih i istanbulskih studenata medicine. Uključuje akademske seminare, praktične vježbe i kulturne aktivnosti.
U tijeku su i božićne humanitarne akcije. U suradnji s lokalnim institucijama prikupljaju se sredstva i darovi za ranjive skupine, uključujući djecu i starije osobe. Tu je i humanitarno planinarenje, koje se organizira u suradnji s HGSS-om, za promociju zdravog načina života i prikupljanje sredstava za potrebite', istaknuli su iz EMSA-e Split.
Pregršt je i planova za budućnost. Otkrili su nam kako planiraju regionalnu konferenciju naziva Sjever i Jug' s ciljem okupljanja stručnjaka i studenata iz različitih disciplina kako bi zajednički istražili povezanost između medicine, prava, ekonomije i sporta. U planu im je i organizacija velikog međunarodnog edukacijskog događaja u Dubaiju, u suradnji s tamošnjim medicinskim sveučilištem, kako bi se splitskim studentima pružio pristup vrhunskim znanjima i inovacijama.
Upitali smo ih i o prijedlozima promjena na razini javnih politika. Ponudili su njih nekoliko.
'Potrebno je povećati financiranja za studentske humanitarne projekte i međunarodne razmjene, unaprijediti programe za multidisciplinarnu edukaciju medicinskih stručnjaka, poticati mlade na aktivnije uključivanje u humanitarni rad kroz državne subvencije i stipendije. Nadalje, potrebne su demografske mjere - lokalne samouprave trebaju dodjeljivati potpore i subvencije studentima, čime će doprinijeti zadržavanju budućih medicinskih stručnjaka u Hrvatskoj. Potrebno je i otvaranje studentskih znanstvenih centara ili inkubatora koji će studentima omogućiti uključivanje u znanstvene tokove već za vrijeme studentskih dana', iznijeli su.
Dodajmo kako se EMSA Split financira članarinama, donacijama lokalnih tvrtki i institucija, sredstvima ostvarenima kroz partnerstva s međunarodnim organizacijama poput EMSA-e Europe i drugim oblicima partnerstva i sponzorstva.
Građani i studenti mogu saznati više o EMSA-i Split na službenoj web stranici emsasplit.org. S predstavnicima udruge moguće je kontaktirati preko pripadajućih društvenih mreža, gdje redovito objavljuju informacije o aktualnim projektima.