Građanska inicijativa 'Stanari zajedno' osnovana je 23. srpnja 2024. u Splitu, predstavnica je novinarka Žaklina Jurić, a sastavljena je od desetak stručnih osoba iz građevinarstva, arhitekture, ekonomije, prava, turizma i urbanizma. Imaju cilj deapartmanizirati stambene zgrade u Hrvatskoj, pa su svim relevantnim institucijama Hrvatske, posebno Vladi RH i Saboru, poslali zahtjev za izmjenu i dopunu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, te predložili održavanje tematske sjednice u Saboru zbog zatraženih izmjena Zakona o vlasništvu vezano za negativne utjecaje masovnog turizma na kvalitetu života u lokalnoj zajednici.
Inicijativa, dakle, želi spriječiti daljnje masovno iznajmljivanje stanova turistima na kratkoročni najam i upozorava na ozbiljne posljedice koje takva praksa ima na kvalitetu života lokalnog stanovništva, posebno u gradovima na obali poput Splita i Dubrovnika. Žele kompletnu deapartmanizaciju apartmana u stambenim zgradama jer su one namijenjene prvenstveno stanovanju.
- Stanovnici obalnih gradova više ne mogu priuštiti život u svojim domovima zbog rasta cijena nekretnina i nedostatka dugoročnih najma. Mlade obitelji prisiljene su iseljavati iz centra grada, a mnogi više ne mogu ni iznajmiti ni kupiti stan - navodi Žaklina Jurić.
Hrvatska je, naglašava Jurić, jedina zemlja u kojoj je dozvoljeno da se svi stanovi u zgradi registriraju kao apartmani za kratkoročni najam. Točnije, to se još jedino može u Albaniji koja nije članica Europske unije.
Inicijativa, koja je prikupila više od 2000 potpisa za podršku, naglašava da Zakon o vlasništvu nije jasno definirao razliku između stana i apartmana, niti je regulirao primarnu svrhu stambenih zgrada.
- Naš je prijedlog da se zakonom jasno odredi da stambene zgrade služe isključivo za stanovanje, dok bi apartmani trebali biti u posebnim zgradama namijenjenima turizmu - ističe glasnogovornica inicijative.
Osim ekonomskih i socijalnih problema, građanska inicijativa 'Stanari zajedno' upozorava i na narušavanje svakodnevnog života lokalnih stanara. Turisti često ne poštuju kućni red, što rezultira svakodnevnim uznemiravanjem susjeda. Kao jedan od konkretnih primjera, navode situacije u kojima stanari moraju čistiti stubišta zbog neprimjerenog ponašanja gostiju.
Inicijativa također postavlja pitanje pravednosti u oporezivanju kratkoročnog i dugoročnog najma.
- Izmjenama zakona iznajmljivači apartmana ne bi ostali bez prihoda, već bi izgubili samo onaj dio ekstra profita na koji ne plaćaju porez - navodi Jurić, te zaključuje:
- Lokalno stanovništvo zaslužuje zaštitu svojih ustavnih prava, posebno prava na nepovrediv dom i dostojanstven život.
Žaklina Jurić nam je rekla da inicijativa nije registrirana kao udruga, ali ne isključuje tu mogućnost ako priroda posla bude zahtijevala djelovanje u tom pravnom okviru.