PONEDJELJAK Zatopljavanje
Vlada Republike Hrvatske podržava i voli sve hrvatske gradove i brine za njihov napredak i razvoj - fraza je koju je premijer Andrej Plenković u protekle četiri godine prosuo u bezbroj navrata kada je navraćao u Split i kada je posjećivao različite institucije: HDZ-ovu Županiju, uglavnom HDZ-ovo Sveučilište, HDZ-ovu Lučku upravu, čak i bolnicu koju je također zamislio kao HDZ-ovu. Obreo se Plenki na svim stranama osim u Banovini, koju je u Puljkovo doba zaobilazio kao da je kužna.
S time da, moramo priznati, ni sam Puljak nije gorio od želje da ga ugosti.
Otprije mjesec dana situacija se stubokom promijenila pa ovdje viđamo u prosjeku jednog do dva ministra tjedno, a dočekali smo i službenu audijenciju Tomislava Šute kao gradonačelnika u Banskim dvorima, mašala.
Očito kao pripremu za premijerovo trijumfalno ušetavanje u Banovinu.
Što se nas tiče, vrlo je dobrodošao: on i njegova vlada Splitu duguju hrpu toga, prije svega ispriku za sustavno zaobilaženje i zanemarivanje, pa i ponižavanje na svim frontovima.
Valjda je i Plenković nešto naučio od one famozne sjednice Vlade u Splitu prije punih sedam godina i valjda će rezultati ovaj put biti konkretniji i ozbiljniji.
UTORAK Nebesa
Petnaestominutni kijamet poharao je popriličan komad grada, no za razliku od prijašnjih prirodnih katastrofa - od famoznog 'Kerumovog snijega' do požara koji je ušetao u Split na samom početku mandata Andre Krstulovića Opare - gradska vlast i gradske službe ovaj put doimale su se spremne i okretne, a brzina njihove reakcije bila je u okvirima razumnog.
A bogme su i građani - od ekipe iz Muzeja grada do ponekih kvartova u kojima su pozvani upomoć - zasukali rukave, mada je dojam da bi s ovim posljednjima odaziv bio puno veći da je poziv bio glasniji i jasniji, a akcija sustavna i šire organizirana.
Kako bilo, a da se nadovežemo na spomenuto HDZ-ovo osvajanje Splita, nema sumnje da se u toj stranci ovih dana bave metafizičkim dvojbama i proučavanjem zašto se, zaboga, na samom početku mandata svakog njihovog gradonačelnika ovaj grad nađe u kataklizmi.
Ako ostanemo u toj dimenziji samo su dvije mogućnosti: ili nebesa znaju da HDZ-ovce treba staviti pred ozbiljna iskušenja, ili da Splićane treba kazniti zato što biraju HDZ.
SRIJEDA Bene
Štete od antologijskog nevremena po cijelom gradu sanirat će se prije ili kasnije, pa i kvartovska stabla izrast će prije nego što se okreneš, ali teško ranjenom Marjanu za oporavak će trebati jako, jako dugo.
Kao da potkornjak nije bio dovoljan, priroda nas i ovaj put podsjeća da se u Marjanu ne može samo uživati, nego se za njega treba konstantno i svaki dan boriti.
Sreća u nesreći jest da su najteže nastradale Bene i tamošnji ugostiteljski kompleks - a cinici će reći, u kakvom bijednom stanju su ga držali njegovi koncesionari, ovo je možda i najelegantnije rješenje problema.
ČETVRTAK Poljud
Olujni vjetar ogolio je Poljud, ali još više i potrebu da se odmah i sad krene u ozbiljan posao oko stadiona - i sustavno i dugoročno. Što znači da Hajduku i Splitu zapravo treba potpuno novi, suvremen i funkcionalan nogometni stadion.
Tomislav Šuta ovog je tjedna stidljivo prozborio da bi o tom pitanju mogao raspisati referendum nakon što se izradi studija izvodljivosti koja bi iskristalizirala najbolju od tri ponuđene opcije - temeljitu rekonstrukciju Poljuda, njegovo rušenje i gradnju sasvim novog stadiona na istom mjestu, ili možda novi stadion na nekoj drugoj lokaciji poput Brodarice.
Zašto bi se uopće organizirao referendum kada imamo gradsku vlast koja treba raditi svoj posao i kada bi već studija trebala pokazati najbolje rješenje, nije sasvim jasno - osim možda zato što se Šuta boji izustiti da je najskloniji najracionalnijem mogućem rješenju, a to je rušenje Poljuda, što jer za dio javnosti vjerojatno bogohulno čak i kao ideja.
Iako ne vidimo zašto: i Wembley u Londonu je uklonjen kad više nije bio dovoljno dobar i funkcionalan, pa sasvim sigurno ne bismo trebali plakati ni kada pod Poljud budemo stavljali dinamit.
Samo napokon treba početi nešto ozbiljno raditi umjesto vrludati, okolišati i bajati o referendumima.
PETAK Lešinarenje
U međuvremenu stadion ipak valja kratkoročno sanirati, a o tome se valjda po stoti put javno oglasio poduzetnik Berislav Borovina - i dalje uvrijeđen jer nije bila prihvaćena njegova vizija organizacije ovog posla, pa nije ni srušen natječaj iako se ion svim silama trudio to postići.
'Pošaljite Puljka i Ivoševića u Kaufland po ploče', kazat će Borovina u jednom od kritičnijih trenutaka za grad, što doista zvuči kao neka vrsta lešinarenja.
Pogotovo zato što su 'on i njegova ekipa o Poljudu prestali razmišljati i teško da promijene svoj stav'.
Jel može onda i da se više ni ne izjašnjavate o njemu?
SUBOTA Okrajci
Jedini splitski ministar Tonči Glavina - ako ga uzmemo za svoga premda se zapravo izjašnjava kao Klišanin - najavio je da će država odriješiti kesu i za Poljud, ali s još pedesetak milijuna eura i za drugu sportsku infrastrukturu u gradu i okolici.
Ajde, barem nešto: kad drugi najveći grad u državi već desetljećima nema svog ministra u ozbiljnom resoru poput europskih fondova, prometa ili infrastrukture, što sasvim sigurno nije slučajno, da preko veze ušićari nešto okrajaka…
NEDJELJA Ultra
Ultra Europe još jednom je vrlo glatko protutnjala kroz Split i zapravo je fascinantno koliko su taj festival i grad saživjeli - toliko da se na tih nekoliko dana u srpnju kod ostatka građana gleda kao na uobičajenu i nužnu, kratkotrajnu inkomodaciju.
A to zapravo i jest tako.