Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: PU DN Policija edukativnim predavanjima o neprihvatljivim ponašanjima obuhvatila 1470 djece

Policija edukativnim predavanjima o neprihvatljivim ponašanjima obuhvatila 1470 djece

'Nastavljamo i dalje'

Tijekom protekla dva mjeseca održano je niz edukativnih predavanja koja imaju za cilj educirati učenike i stručne službe odgojno-obrazovnih institucija o tome kako prevenirati različite oblike neprihvatljivog ponašanja među mladima.

U sklopu predavanja naglasak se stavio na zakonske odredbe i posljedice neprihvatljivog ponašanja i savjete kako postupati u pojedinim slučajevima kada se takvi događaji ipak dogode.

Predavanjima je obuhvaćeno  1470 djece osnovnih i srednjih škola, piropćeno je iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske.

Najprepoznatljivije je  fizičko nasilje međutim, vrlo je često i ono verbalno, emocionalno i socijalno, a u posljednje vrijeme i nasilje putem modernih tehnologija, poznatije kao cyberbullying.

Upravno Internet, odnosno razne društvene mreže koje su popularne među mladima, često postaju sredstvo emocionalnog i socijalnog zlostavljanja.  Putem  društvenih mreža lako i brzo se mogu širiti uvredljive poruke, neželjene fotografije, a nerijetko se osnivaju i grupe kojima je cilj nečije omalovažavanje i vrijeđanje. Ovakav oblik nasilja na žrtve ostavlja trajne posljedice.

Naglašeno je da je cyberbullying  oblik nasilja putem kojeg se nekoga zlostavlja 24 sata, a pod ovim oblikom nasilja se podrazumijeva svaka poruka zbog koje se osoba osjeća neugodno. Može biti tekstualna, video poruka ili fotografija, kojoj je cilj uvrijediti, zaprijetiti, odnosno nanijeti bilo kakvu štetu.

Djeci je pojašnjeno na koji se način mogu  samozaštiti na internetu i društvenim mrežama.  Upoznati  su s najčešćim 'zamkama' društvenih mreža, mogućnostima preuzimanja profila od strane druge zlonamjerne osobe, te načinima besplatne zaštite svojih profila na društvenim mrežama.

Također, tijekom predavanja je skrenuta pozornost na sve oblike računalnih prijevara i kako se zaštiti kako ne bi postali žrtve internetskih prijevara.

Osim toga, pojašnjene su posljedice konzumiranja alkohola, droga i igara na sreću, kao i što poduzeti u slučaju nailaska na minsko-eksplozivna sredstva, a u zadnjem dijelu predavanja djeci je prezentirano policijsko zanimanje kao poželjno zanimanje za sve one koji se na svom životnom putu žele baviti zanimljivim, dinamičnim i humanim poslom.

Vaša reakcija na temu