U samo nekoliko sati, olujno jugo je napravilo veliku štetu u Kaštelima. Najgore je bilo u Kaštel Starom i Novom, odnosno u Donjim Kaštelima kako ih zovu.
Odronila se riva na dva mjesta, potvrdio nam je gradonačelnik Denis Ivanović. More je izbacilo žalo u divljanju valova i odlomilo dio šetnice. Ne pamte ovakvu prirodnu nepogodu.
- Ne sjećam se kad je bila ovakva šteta zbog nevremena. Komunalci čiste potez i prometnice uzduž obale, ali, nažalost, dosta je i poplavljenih stanova uz obalu - kaže.
Više desetaka intervencija su imali kaštelanski vatrogasci, dovoljno je reći da je bilo oko stotinu poziva u svega dva sata. Srećom, vrijeme se smirilo oko ponoć. Od jutros kreće zbrajanje štete, koja će u kućanstvima, nema sumnje, biti velika.
Što se tiče rive, za dvije godine ovakve scene bi trebale biti prošlost. Ivanović podsjeća kako je projektom uređenja obale između Kaštel Starog i Novog posebna pažnja posvećena zaštiti obale i objekata od jakih valova, osobito tijekom juga i plime. Podsjetimo, rub šetnice bit će podignut na odgovarajuću visinu, a dodatna sigurnost osigurat će se pomicanjem nove obale 20-ak metara dalje od postojeće linije. U zonama najintenzivnijih udara valova izgradit će se usječene stepenice koje će se spuštati u more i razbijati valove prije nego što dosegnu obalu. Na ostalim dijelovima primijenit će se konstrukcija s umanjenim refleksivnim učinkom, čime će se znatno smanjiti mogućnost plavljenja i nastanka šteta.