Povodom Dana grada i blagdana sv. Ivana Trogirskog koji se slavi 14. studenog, danas se u Kantunu kulture održala Svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Trogira. Gradonačelnik Ante Bilić osmi put je držao govor povodom Dana grada, a ove godine je više puta istaknuo kako je ponosan na rezultate ostvarene od kad je na vlasti.
- Upravo su ti izazovi pokazali koliko je bila važna naša upornost, ali i ambicija da slijedimo najviše demokratske standarde upravljanja gradom. Tako smo umjesto po aferama postali poznati po transparentnosti, po arhitektonskim natječajima, po participativnom budžetiranju, po našim zelenim i socijalnim politikama - na uvodu je rekao Bilić. Posebnu zahvalu je uputio ljudima za koje je rekao da ih se u Hrvatskoj često naziva uhljebima.
- Službenici naših gradskih službi, komunalni djelatnici, zaposlenici turističke zajednice, zaposlenici muzeja, sportskih objekata, konzervatora... Svi oni svojim trudom i entuzijazmom unose život u naše projekte i daju mi puni smisao. Bez njih Trogir danas ne bi bilo mjesto ugodnog življenja, jer nijedan projekt se ne može ostvariti ako nemate papir. I zato vas molim jedan veliki pljesak za sve njih - tražio je Bilić i dobio pljesak okupljene publike.
Izrazio je ponos što u Trogiru osnovna infrastruktura više nije samo tema razgovora nego stvarnost. Nabrojao je ostvarene projekte te se, bez obzira na pojedine prepreke, zahvalio i Splitsko-dalmatinskoj županiji na dobroj suradnji. U svom govoru naveo je dožupana Čogelju da pristane na gradnju još jedne osnovne škole u Trogiru.
- Obećao je! - uz osmijeh je publici rekao Bilić.
Okupljenima se kao izaslanik predsjednika Vlade obratio i Stipe Čogelja, splitsko-dalmatinski dožupan, koji je najavio da će u svom govoru biti poetičan, a tako je bilo. Citirao je riječi sv. Jeronima: 'Tko hoće jesti jezgru, mora razbiti ljusku'.
- Meni se čini da mi ponekad u društvu stvaramo nepotrebne ljuske koje nas odvajaju od jezgre, a jezgra svih naših politika i djelovanja mora biti čovjek - rekao je Čogelja.
Pitanja koja sebi danas postavljamo o održivom turizmu, klimatskim promjenama i svemu što nas čeka u neizvjesnoj budućnosti leže u čovjeku, dodao je.
- Ako politika Splitsko-dalmatinske županije, države i gradova bude usmjerena prema potrebama čovjeka i onome što čovjek zna, kao i kolektivnom znanju skupljenom kroz sve naše institucije, udruge i pojedince, mislim da ćemo naći dobar odgovor za sjajnu i dobru budućnost - zaključio je dožupan.
Svečanoj sjednici Gradskog vijeća Trogira odazvao se predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, koji je građanima i građankama Trogira čestitao njihov dan. Čestitao im je i na obnovljenom Kantunu kulture s kojim su dobili vrijedno mjesto u gradu.
- Koristite EU fondove. Mada sam shvatio da je 50 % novca potrebnog za obnovu bilo iz EU fondova, a ostalo je vaš novac. To vaše je u identitetu i u strukturi svakog bića važna stvar, to je vaš novac, novac ove zajednice, kao što je hrvatski novac, novac Hrvatske države, svih njezinih građana na neki način naš novac - rekao je Milanović. U govoru je istaknuo da svaka sredina mora brinuti o sebi, kao što i Hrvatska treba brinuti o sebi, zadržati ljudsku inteligentnu lojalnost.
Proširio je predsjednik svoj govor kako je naša država u velikom svijetu članica Europske unije, i članica NATO-a već znatan broj godina.
- I tamo nam je, da se ne žalimo - OK. To je naš izbor, to smo odabrali u jednom trenutku naše povijesti. Jedna generacija se na to obvezala, nadam se, odnosno vjerujem, potpuno svjesna u što je ušla i koje su moguće posljedice toga. Naravno, to su uvijek jako teške odluke i nikada nije sasvim, možda ni blizu jasno što te čeka. I zato neke stvari treba stalno propitkivati, to je ta zdrava skepsa, to nije ni nevjera, ni prijetvornost, ni podlost, nego naprosto nacionalni interes, zaštita onoga što je naše - rekao je Milanović.
Nadalje je istaknuo kako se uvijek živi u zanimljivim vremenima. Ustvrdio je da se nešto događa u svijetu oko nas, neke promjene su tu, a tiču se nas u tolikoj mjeri da ih moramo promatrati, ali smatra da ne trebamo biti u prvom redu, gurati se tamo gdje nam nije mjesto jer nas naprosto nema toliko.
- Radić je govorio o guskama u magli, a znamo što je pod time mislio. Nije sad to baš s biološkog stajališta najtočnije, jer guske su nevjerojatni meteorološki instrumenti. Dakle, niste nikad vidjeli da se guska izgubila u magli, ili da je pala u magli, čak i da je poletjela u magli. Nećeš gusku dobiti u maglu, a i kada je otišla u maglu, sigurno je sletjela. Ali misao je jasna. Ne ići tamo gdje ne vidimo, gdje prostor zvoni prazninom, gdje je mutno, gdje pogled nije bistar, držimo se svojih obala, navigajmo u njihovoj blizini, kao naši preci. Znajmo što je to more međunarodnih odnosa, učimo o njemu, proučavamo vjetrove, lebić, levante i druge vjetrove koji nisu klasična bura i jugo, one međuvjetrove. Držimo se svoje obale i svojih mostova koje gradimo među sobom. Dragi prijatelji, drage Trogiranke i Trogirani, s ovim mislima koje me proganjaju u ovom teškom vremenu, već neko vrijeme, bez pretjerane poetike na kraju i bez riješenog pitanja što sveti Jeronim stvarno jest, zadovoljit ću se time da kažem da je naš. Živjeli! - poručio je Milanović na kraju. Referirao se na svetog Jeronima nakon što je dožupan Čogelja citirao njegove riječi.
- Često citirani sveti Jeronim je rođen u Stridonu. Ne zna se gdje je to antičko selo, ali on sam piše da je tamo gdje se spajaju Dalmacija i Panonija. A sad, Dalmacija i Panonija se spajaju k’o Rumunjska i Švicarska. Nema to nekog spoja, između toga je velika jedna dijafragma, jedan ogroman organ Bosne i Hercegovine, te Like. Bitno je samo da ga ima za sve - odgovorio je Milanović na ranije spominjanje i citiranje sv. Jeronima, zaštitnika Splitsko-dalmatinske županije.
Nakon reda govora, povodom Dana grada dodijeljene su nagrade zaslužnim Trogiranima koji su u raznim kulturnim i društvenim poljima ostavili trajan trag u svom gradu.
Dobitnik nagrade za životno djelo je Dušan Hrnjak - za dugogodišnje djelovanje u Narodnoj glazbi i značajan doprinos društvenom i kulturnom životu Trogira. Osobne nagrade dobili su Željko Zorić (za nesebičnih 95 darivanja krvi) i Drago Mindoljević (za izniman doprinos i postignuća u očuvanju materijalne i nematerijalne baštine antifašizma).
Skupnu nagradu dobili su Košarkaški klub Trogir (za 40. obljetnicu postojanja i brojne uspjehe te doprinos sportskoj kulturi i prepoznatljivosti grada) i dalmatinska muška klapa Trogir 1964 (za 60. obljetnicu djelovanja te za neizmjeran doprinos očuvanju klapske pjesme i promociji Trogira). Plaketu je dobio Marin Guina (za dugogodišnji humani i društveni angažman te nesebičan doprinos zajednici), dok su medaljama nagrađeni Ivica Gagula (za najveću količinu odloženog otpada u reciklažnom dvorištu) i Anto Barišić (za najurednije odvajanje otpada na reciklažnom dvorištu).
Na svečanu sjednicu stigli su, uz predsjednika Milanovića te zamjenika župana SDŽ Stipe Čogelje, županijski vijećnici, vijećnici Grada Trogira, splitski gradonačelnik Ivica Puljak, njegovi kolege iz Varaždina, Ploča, Koprivnice, Supetra, načelnici općine Vela Luka i Podbablje, župnik Roko Kaštelan i brojni drugi.