Pitanje predškolskog odgoja i obrazovanja u mnogim sredinama u Hrvatskoj prepoznato je kao osnovno i besplatno pravo svakog djeteta, ali ne i u Splitu, poručuje Davor Matijević, kandidat za gradonačelnika koalicije Možemo-SDP-Direkt. Iako je Split nekoć bio grad u koji su mlade obitelji dolazile odgajati svoju djecu, dodaje, danas ima najskuplji vrtić od svih velikih gradova, a usto i nedovoljno kapaciteta.
'Split rapidno gubi stanovništvo, mlade obitelji odlaze u okolne gradove i druge dijelove Hrvatske ili u inozemstvo jer je ovdje preskupo stanovati i preskupo imati dijete. Besplatan predškolski odgoj je pravo svakog djeteta neovisno o radnom ili financijskom statusu roditelja. Mnogi gradovi u Hrvatskoj su to već napravili i Split to može. Ako mogu Sisak, Umag, Ploče, ako može Smokvica i Zrinski Topolovac, ako može preko 40 gradova i općina u Hrvatskoj, može i Split', istaknuo je.
Matijević je ponudio konkretne brojke i procjenu izdvajanja iz gradskog proračuna.
'Gradski vrtići imaju 4500 mjesta, privatni i vjerski 2000 mjesta, ako uzmemo prosječnu cijenu od 80 eura, to bi bio trošak za Grad od cca 6.2 milijuna eura godišnje. I da, ponavljam, Split to može. U narednim danima obradit ćemo ovu temu kao i što smo domove za starije. Nije mi cilj kritizirati nego pokazati kako ćemo mi to realizirati u Splitu i ponuditi rješenja. Čut ćemo što misle roditelji, pokazat ćemo kako su u ovome već uspjeli mnogi drugi gradovi u Hrvatskoj, gdje su našli sredstva, kakve su kod njih reakcije, rezultati i što misle imamo li mi prostora za takvu mjeru', rekao je.
Da je besplatan vrtić moguć i da postaje standard pokazuje sve veći broj hrvatskih gradova i općina koji ga uvode. Predvodnik ove pozitivne politike bio je grad Umag.
'Godine 2017., nakon što smo izgradili sve potrebne kapacitete, odlučili smo napraviti iskorak i dati svima besplatan vrtić. To dobro funkcionira već osam godina, a mjere štednje koje je Grad zbog toga trebao poduzeti su nam se višestruko isplatile i nikoga nismo zakinuli. Naš standard može postići cijela Hrvatska', rekao je Vili Basanese, gradonačelnik Umaga.
Mišo Krstičević, donedavni gradonačelnik Ploča, istaknuo je kako su građani pozitivno reagirali te poručio kako je ovakva odluka isključivo stvar političke volje.
'Građani smatraju da to treba biti normalna pojava u današnjem društvu. Za Grad to nije značilo nikakvo pretjerano zakidanje drugih projekata. Ključno pitanje smatramo li da vrtić trebaju plaćati građani ili svi zajedno, solidarno, a odgovor govori tko je na kojoj strani politike', kazao je.
Cijena vrtića roditeljima je postala ogroman teret, a Grad Split ne pokazuje niti namjeru da im olakša izdatak koji ne bi trebao biti luksuz nego osnovni standard.
'Razmišljali smo puno o ovome i proučavali druge primjere jer na koncu ova mjera košta, ali očito je da se može. Grad mora pružiti ruku podrške građanima na ovaj način. Standard velikog broja građana u Splitu je ispod onog što je prihvatljivo. Ne sele se iz Splita samo oni koji su socijalni slučajevi. Jednostavno, Split je većini postao preskup. Druga stvar je što je naš stav da je besplatni predškolski odgoj pravo svakog djeteta kao što su to osnovna i srednja škola. To nije čuvanje djece, to je predškolski odgoj u kojem bi sva djeca trebala biti izjednačena', zaključio je Matijević i najavio u narednim danima izaći s detaljnim planom koji ne uključuje samo besplatne vrtiće nego i podršku vrtićkom osoblju, povećanje kvalitete usluge i vrtićkih obroka.