Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
LJETO UZ KAVU Kako mogu raditi pojedini kafići na Bačvicama?

LJETO UZ KAVU Kako mogu raditi pojedini kafići na Bačvicama?

Saznali smo zašto i do kada

Posljednjih dana se Splitom šire dezinformacije kako su se 'zbog bezvlašća' počeli postavljati štekati ukinuti u mandatu gradonačelnika na odlasku, Ivice Puljka. Istu retoriku 'o korištenju bezvlašća', jer su bageri počeli rušiti bespravno dograđen podest s pločicama, koristila je i vlasnica kafića na Firulama.

Teško je bilo prihvatiti da nema pravo na štekat na tom mjestu, a planom upravljanja je definitivno potvrđena upotreba samo za javnu korist. S prozivkama se nastavilo i vlasnika kafića Pionir, za postavljanje konstrukcije za štekat bez kojeg je ostao prije tri godine. Nakon procedure, gradska komisija je odobrila stavljanje novog, u skladu s komunalnim redom.

Prije izbornog ciklusa su se dogodile odluke i provedene u proteklom mandatu. Novi alarm je krenuo na Bačvicama, odakle je nakon mukotrpne borbe, a na koncu nagodbe s DORH-om, Grad ostao bez 18 prostora. Ipak, sjedi se na nekoliko štekata u prizemlju. Krenimo redom, granica pomorskog dobra je davnih dana, blago rečeno, čudnovato podvučena tako da se privatnici nalaze van njenog obuhvata.

Da skratimo priču, nakon pristajanja Grada na nagodbu s DORH-om lani u ožujku, Splitsko-dalmatinska županija je počela ukidati minimalne tehničke uvjete za 15 ugostiteljskih objekata na što su se vlasnici žalili. Kako doznajemo u Upravnom odjelu za pomorstvo i turizam, kojemu je na čelu bila novoizabrana dogradonačelnica Matea Dorčić, za četiri je Upravni sud donio odluku o 'vraćanju na ponovno postupanje ukidanje minimalnih tehničkih uvjeta'.

U prijevodu, do okončanja novog postupka, mogu raditi. Jedan radi bez papira, no, ne zadugo. Da pojednostavimo, o Upravnom i Visokom upravnom sudu je ovisilo kako će završiti ova priča, koja traje posljednjih godinu dana.

Tek kada se ukinu minimalni tehnički uvjeti, objekti će morati zatvoriti svoja vrata, a potom može krenuti postupak ishođenja koncesije i legaliziranja stanja na Bačvicama.

Sudbinu stanja na plaži je detaljno prošle godine obrazlagala upravo Dorčić.

Odredbama Zakona o koncesijama definirane su pripremne radnje, izrada studije opravdanosti davanja koncesije ili analize davanja koncesije. Nakon analiza i planova i vrijednosti i rokovima, odlučuje se hoće li biti županijska ili državna koncesija.

'Potrebno je utvrditi uporabljivost, odnosno dokaz o legalnosti prostora na predmetnoj lokaciji, kao i da se utvrdi projektirano i izvedeno stanje, točne površine kao i planirana namjena prostora da bi se pristupilo izradi potrebne studije. Isto tako, Upravni odjel za turizam i pomorstvo, ako se dokaže da je Županijska skupština nadležni davatelj koncesije, po službenoj dužnosti će zatražiti uvjete, suglasnosti, mišljenja javnopravnih tijela', predočila je lani.

Ove godine je rekla da što se tiče Splitsko-dalmatinske županije, od Grada Splita su zaprimili nekakvu osnovnu dokumentaciju u vidu građevinske dozvole, uporabne dozvole i jednog dijela projekta.

'Međutim, ono što nam još nedostaje je preklop projektiranog i izvedenog stanja, nadamo se da ćemo to u skorije vrijeme od Grada zaprimiti. Kao i viziju što Split želi na Bačvicama', rekla je kao županijska pročelnica.

Dodala je i da je pred Banovinom popriličan posao, moraju odlučiti što žele jer Županija u tom dijelu želi u potpunosti ispoštovati ono što Grad hoće na Bačvicama.

Sada je u ulozi dogradonačelnice i odlučivat će o viziji kompleksa.

Vaša reakcija na temu