Dr. Luka Roguljić, nositelj liste HSU, HNS i HSS za Gradsko vijeće Splita, razmišljao je o rješavanja svemirske dileme – kako naši umirovljenici u Splitu preživljavaju s prosječnom mirovinom.
'Je li naš umirovljenik s hrvatskom prosječnom mirovinom u Splitu financijski živ ili mrtav?. Naime, posjetitelji iz svemira stigli su proučiti taj, kako kažu, najveći svemirski paradoks, i nakon pažljivog promatranja zaključili: 'Umirovljenik je i živ i mrtav! Živ je od trenutka kada primi mirovinu do trenutka kada plati račune. Potom je financijski mrtav – sve do iduće mirovine, kada opet oživi', poručuju iz koalicije, dodajući da ne mogu dokučiti kako bi s tom svotom bilo moguće preživjeti cijeli mjesec.
Zbog toga je Dr. Roguljić predstavio drugi dio programa Split sutra, nazvan 'Grad solidarnosti'.
'U društvu koje teži pravednosti i napretku, odnos prema umirovljenicima najbolje oslikava našu humanost. Upravo zato, Grad Split', poručuje dr. Luka Roguljić, ističući kako Split mora postati Grad solidarnosti – prostor u kojem starije osobe ne žive na rubu društva, već dostojanstveno, aktivno i uključeno u život zajednice.
Na predstavljanju programa istaknuo je kako borba za mirovinu dostojnu čovjeka mora započeti već na lokalnoj razini. Inicirat će se pritisak prema Vladi za usklađivanje mirovina s realnim troškovima života, ali i pokrenuti lokalni dodatak za umirovljenike s najnižim primanjima. Osim toga, predviđa se i osnivanje Fonda hitne pomoći za starije osobe, namijenjenog situacijama poput bolesti, kvarova u kućanstvu ili nabave osnovnih potrepština.
Zdravstvena skrb obuhvatit će subvencionirane ili besplatne sistematske preglede jednom godišnje, a mobilni timovi omogućit će posjete onima koji se ne mogu kretati. Uspostavit će se i tzv. zelene linije – brza psihološka i zdravstvena podrška dostupna starijim građanima.
Velik naglasak stavljen je i na prehranu. Topli obroci više neće biti povezani s ponižavajućim redovima – sustav će se organizirati dostojanstveno i dostupno, posebno za one koji ne mogu sami kuhati. Grad planira uvesti i subvencioniranu dostavu obroka za slabo pokretne.
U svakom kvartu, obećavaju, otvorit će se dnevni centri za starije osobe, prostori u kojima će se održavati radionice, predavanja i druženja. Cilj je suzbiti usamljenost, potaknuti aktivnost i očuvati mentalno zdravlje. Kroz program 'Umirovljenici za zajednicu', starije osobe dobit će priliku volontirati i prenositi svoje znanje mlađim generacijama.
'Posebna pažnja posvetit će se prilagodbi infrastrukture – od obnove stambenih zgrada do postavljanja rukohvata, rampi i liftova. Grad Split planira osigurati bolju dostupnost javnih prostora osobama sa smanjenom pokretljivošću i invalidima.
Digitalno uključivanje starijih također je dio programa. Organizirat će se besplatni tečajevi digitalne pismenosti, a na gradskim punktovima volonteri će pomagati u ispunjavanju digitalnih obrazaca i zahtjeva. Povezivanje generacija planira se kroz projekt 'Unuk za dan', u kojem će se učenici i studenti družiti s usamljenim starijim osobama, a u školama i domovima za starije provodit će se zajedničke kulturne i edukativne aktivnosti', ističu iz koalicije.
Uz sve navedeno, poseban naglasak stavljen je i na kulturnu uključenost umirovljenika. Program predviđa besplatan ulaz jednom mjesečno u gradske muzeje, galerije i na kulturne događaje, čime se starijim građanima želi omogućiti aktivno sudjelovanje u kulturnom životu grada. Također, umirovljenici će dobivati vaučere za kazališne predstave, Splitski festival i druge glazbeno-kulturne manifestacije koje organizira Grad Split, čime se dodatno potiče društvena uključenost i osjećaj pripadnosti.
Na kraju predstavljanja programa, dr. Luka Roguljić poslao je snažnu poruku:
'Društveni napredak nećemo mjeriti samo BDP-om, nego osmijehom naših starijih sugrađana. Grad Split može i mora biti primjer kako starije osobe ne smiju biti zaboravljene – već im se mora pružiti sigurnost, poštovanje i aktivna uloga u društvu'.