Gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović u pratnji pročelnice Upravnog odjela za gospodarski razvoj i fondove Europske unije Marije Vučica, potpisao je ugovore s poduzetnicima i poljoprivrednicima koji su ostvarili pravo na dodjelu sredstava iz Proračuna Grada Kaštela za razvoj poduzetništva. Ove godine je 200 tisuća eura bilo na raspolaganju poduzetnicima, njih nešto više od stotinu je dobilo potpore. Što se tiče poljoprivrednika, na raspolaganju je bilo 120 tisuća eura i nešto više od 60 ih je dobilo potpore.
- Izuzetno mi je drago što možemo pomoći našim poduzetnicima i poljoprivrednicima koji pune jedan dio našeg proračuna i u redu je da im na neki način to i vratimo jer nije lako ostati na tržištu. Kad im se jedan stroj pokvari, to im stvori zaista ogromne troškove, ali tu je Grad Kaštela koji pomaže na ovaj način da mogu nastaviti poslovati. Drago mi je što su među dobitnicima potpora naši vinari, a posebno mi je drago što ima mladih vinara koji proizvode kaštelanski crljenak i tako nastavljaju obiteljsku tradiciju - istaknuo je Ivanović koji je najavio da će iduće godine još više povećati iznose potpora.
Korisnici potpora su mikro i mala poduzeća te obrti sa sjedištem u Kaštelima, osim onih u vlasništvu Grada, države ili drugih jedinica lokalne samouprave.
- Osim ovakvih potpora pomažemo i institucionalno kroz Razvojnu agenciju Grada Kaštela koja postoji 7 godina. Tu smo za pomoć u pripremi projekata, prijava na projekte ali i organiziramo različite edukacije koje su našim poduzetnicima na raspolaganju potpuno besplatno - naglasila je pročelnica Marija Vučica.
Prijavitelji nisu smjeli imati nepodmirene obveze prema Gradu Kaštelima i državnom proračunu. Moraju zapošljavati najmanje jednog radnika na puno radno vrijeme s prebivalištem u Kaštelima. Potpore pokrivaju do 60 % prihvatljivih troškova, a iznosi se kreću između 500 i 4000 eura. Prihvatljivi troškovi odnose se na razdoblje od 1. siječnja do 1. studenog 2025. godine.
Potpore su dodijeljene za novoosnovane tvrtke za poslovne planove, softver, registraciju, opremu iznad 500 eura, web stranice, digitalni marketing i edukacije. Digitalizacija poslovanja obuhvaća softvere, digitalni marketing, web stranice, edukacije i informatičku opremu. Nabava dugotrajne imovine uključuje strojeve, alate i opremu potrebnu za djelatnost. Stručno osposobljavanje odnosi se na edukacije u ovlaštenim ustanovama, dok potpore za nastup na sajmovima pokrivaju zakup prostora, uređenje štanda i transport izložaka.