Financijske injekcije iz fondova Europske unije uvelike se održavaju kako na tvrtke tako i na zajednicu u kojoj djeluju. Zorno to dočaravaju i iskustva mr. sc. Anđelke Vuković, mag. oec., vlasnice obrta za usluge, proizvodnju i trgovinu Angelica - koja su dvojaka.
Obrt Angelica, naime, specijaliziran je za dvije glavne djelatnosti. Posrijedi je poslovno savjetovanje s naglaskom na pripremu i provedbu EU projekata, pri čemu pruža podršku klijentima u svim fazama projektnog ciklusa. Paralelno, pod njegovim okriljem lansiran je brend mmm KOZMETIKA čiji su razvoj također pospješila upravo EU sredstva. Stoga je upravo Anđelka Vuković prava 'adresa' na kojoj smo potražili odgovore na pitanja o najvećim izazovima pri apliciranju na natječaje, zahtjevnosti procesa provedbe projekata i njihovoj ulozi u dugoročnom razvoju kako poduzetništva tako i lokalnih zajednica u kojima oni koji ih provode djeluju.
U tom kontekstu valja istaknuti kako je naša sugovornica stekla zvanje magistre znanosti iz područja opće ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Splitu, završivši postdiplomski znanstveni studij Europske ekonomske integracije. S 15-godišnjim iskustvom u pripremi i provedbi EU projekata različite tematike, pomaže poduzetnicima, organizacijama i javnim institucijama iskoristiti prilike koje pružaju europski i strukturni fondovi.
'Tijekom svoje karijere radila sam na brojnim EU projektima, usmjerenim na inovacije, modernizaciju poslovanja, održivost i razvoj različitih segmenata lokalne zajednice. Moj pristup klijentima temelji se na individualnom razumijevanju njihovih ciljeva, pružajući im podršku u svim fazama projektnog ciklusa - od razvoja projektne ideje i prijave do provedbe i završnog izvještavanja - kako bi njihovi projekti bili uspješni i ostvarili maksimalan učinak', kazala nam je.
Istodobno, kako je ranije navedeno, razvija vlastiti brend prirodne kozmetike, pod nazivom mmm KOZMETIKA. Formalno se obrazovala i za fitoaromaterapeutkinju te je usto stekla dodatna znanja izvan formalnih obrazovnih institucija - na mnogobrojnim radionicama - pa je osmislila proizvode koje voli nazivati 'božanstvenih sedam', izrađene od sastojaka koji 100 %-tno odgovaraju standardima prirodne kozmetike te koji predstavljaju jedinstvenu kombinaciju sastojaka prirodnog/organskog podrijetla, nastalih ekstrakcijom aromatičnih/ljekovitih biljaka iz Hrvatske, s područja Mediterana, ali i iz cijelog svijeta, koji svakom proizvodu daju poseban inovativan 'štih.'
'Kombinacija ove dvije djelatnosti pokazala se kao dobitna jer kad me umore brojke, dokumentacija i mnogobrojna izvješća koja radim kao poslovna savjetnica, odmore me mirisi i esencije prirode pri izradi kozmetičkih proizvoda. Dugogodišnjim i ustrajnim ulaganjem u znanje i rast vlastitih sposobnosti, trudim se da se moj rad temelji na stručnosti, održivosti i osobnom pristupu - bilo da pomažem klijentima u ostvarivanju njihovih projekata ili stvaram proizvode koji njeguju kožu na siguran i prirodan način', kazala nam je.
Priprema i provedba EU projekata - iskustva i savjeti stručnjakinje
Kako je kroz 15 godina aktivnog rata na pripremi i provedbi EU projekata pomogla mnogima da iskoriste prilike koje nude europski i strukturni fondovi, ukazala nam je na njihov značaj. Preciznije, predstavila je njihove konkretne koristi.
'EU projekti predstavljaju snažan alat za razvoj tvrtki, jedinica lokalne i regionalne samouprave, javnih poduzeća te raznih drugih korisnika donoseći niz konkretnih koristi i dugoročne prednosti. Kroz bespovratna sredstva iz EU fondova, korisnici mogu značajno smanjiti financijski teret ulaganja u projekte usmjerene na modernizaciju, digitalizaciju, zelenu tranziciju, inovacije, širenje poslovanja ili poboljšati nivo i kvalitetu javnih usluga.
EU projekti često uključuju aktivnosti koje otvaraju mogućnosti za pristup novim tržištima - bilo kroz istraživanje tržišta, prilagodbu proizvoda za izvoz ili sudjelovanje na međunarodnim sajmovima. Osim toga, značajan naglasak stavlja se na razvoj ljudskih resursa kroz edukaciju i obuku zaposlenika, čime se povećava njihova produktivnost i stručnost, time i ukupna učinkovitost korisnika sredstava.
Ulaganja u tehnološki napredak, omogućena EU projektima, pružaju priliku za nabavu suvremene opreme i tehnologija, što optimizira proizvodne procese, smanjuje operativne troškove i unaprjeđuje kvalitetu. Posebno su značajni projekti usmjereni na energetsku učinkovitost i održivi razvoj jer pomažu korisnicima sredstava u usklađivanju s visokim ekološkim standardima i smanjenju negativnog utjecaja na okoliš.
Dodatna je prednost sudjelovanja u EU projektima umrežavanje s drugim organizacijama, istraživačkim institucijama i tvrtkama, što otvara prostor za nove poslovne prilike, razmjenu znanja i iskustava te stvaranje dugoročnih strateških partnerstava. Ove koristi čine EU projekte ključnim korakom prema stabilnijem i uspješnijem razvoju, a moj je cilj pružiti stručnu podršku u svakom koraku tog procesa - od ideje do realizacije', iznijela je.
Izdvojila je potom najveće izazove pri prvom koraku - apliciranju. Ujedno je pojasnila zašto se nositelji projekata nerijetko odlučuju angažirati 'vanjske' stručnjake umjesto samostalnog upuštanja u prijavu.
'Najveći izazovi prilikom apliciranja na EU natječaje proizlaze iz složenosti samog procesa i strogih zahtjeva koji moraju biti ispunjeni. Prije svega, potrebno je detaljno razumjeti natječajnu dokumentaciju, kriterije prihvatljivosti i uvjete financiranja. Često su zahtjevi tehničke i administrativne prirode izrazito kompleksni, a greške u pripremi dokumentacije ili propusti u fazi prijave mogu rezultirati odbijanjem projekta.
Jedan je od ključnih izazova i usklađivanje projektne ideje s prioritetima natječaja te nacionalnim i europskim strateškim ciljevima. To zahtijeva dubinsko poznavanje sektorskih politika, razumijevanje financijskih planova te sposobnost strukturiranja projektnog prijedloga koji jasno pokazuje vrijednost i održivost projekta. Također, vremenski okvir za pripremu prijave često je ograničen, što dodatno otežava proces.
Angažiranje stručnjaka za pripremu i provedbu EU projekata donosi značajne prednosti jer stručnjaci posjeduju iskustvo, znanje i alate za kvalitetnu i pravovremenu izradu projektne prijave. Oni mogu osigurati da se projektni prijedlog pravilno oblikuje, s jasno definiranim ciljevima, aktivnostima i očekivanim rezultatima, što povećava šanse za uspjeh.
Osim toga, stručnjaci imaju uvid u česte pogreške i izazove s kojima se klijenti suočavaju te ih mogu na vrijeme izbjeći. Također, osiguravaju tehničku i administrativnu preciznost, prilagođavaju budžet projektu u skladu s pravilima natječaja i pružaju podršku tijekom svih faza projekta - od ideje do realizacije.
Za razliku od samostalnog pristupa, gdje postoji niz rizika, od propuštanja važnih detalja ili nepoštivanja pravila, angažiranjem stručnjaka značajno se smanjuje mogućnost odbijanja prijave, a povećava učinkovitost i sigurnost projektnog ciklusa. Takav pristup omogućuje tvrtkama i organizacijama da se ponajprije fokusiraju na svoje primarne poslovne aktivnosti, dok stručnjaci preuzimaju izazove vezane uz prijavu i provedbu EU projekta. Laički rečeno, ako želite da cjelokupni projektni ciklus prođe bezbolno i u skladu s pravilima, 'dajte dite materi'', obrazložila je.
Provedba EU projekta i izvještavanje nakon dobivanja sredstava, upozorila je, mogu biti izrazito zahtjevni zbog strogih pravila i procedura koje je potrebno slijediti. Postoje, dakle, specifične prepreke u tom procesu.
'Nakon što se sredstva odobre, dolazi do faze provedbe koja zahtijeva precizno upravljanje svim projektnim aktivnostima, financijama i dokumentacijom u skladu s ugovornim obvezama i smjernicama programa unutar kojeg se financira projekt. Jedan je od glavnih izazova osiguranje pravodobne i kvalitetne realizacije projektnih aktivnosti. Svaka aktivnost mora biti jasno dokumentirana i provedena u skladu s predviđenim terminskim planom. Promjene u vremenskom okviru, budžetu ili opsegu aktivnosti često zahtijevaju dodatna odobrenja i mogu usporiti provedbu.
Financijsko upravljanje predstavlja još jednu specifičnu prepreku. Sva sredstva moraju biti utrošena prema strogo definiranim pravilima, pri čemu svaka financijska transakcija mora biti potkrijepljena valjanom dokumentacijom. Nepravilnosti ili pogreške u ovom segmentu mogu dovesti do financijskih korekcija ili čak povrata sredstava.
Izvještavanje prema donatorima, tzv. ugovornim tijelima također je vrlo zahtjevno. To uključuje pripremu detaljnih narativnih i financijskih izvještaja u kojima se moraju jasno prikazati rezultati projekta, utrošena sredstva i postignuće ciljeva. Ovi izvještaji često zahtijevaju tehničku stručnost, preciznost i dubinsko razumijevanje projektnih zahtjeva.
Specifične prepreke u ovom procesu uključuju i stalnu koordinaciju s partnerima ili dionicima, prilagodbu neočekivanim izazovima poput kašnjenja u isporukama ili nepredviđenih troškova te održavanje transparentnosti u svim fazama projekta. Angažiranje stručnjaka za provedbu i izvještavanje može značajno olakšati ovaj proces. Oni osiguravaju usklađenost s pravilima, pomažu u izradi i reviziji izvještaja, upravljaju komunikacijom s nadležnim tijelima i pružaju podršku u rješavanju svih potencijalnih problema. Na taj način smanjuju rizik od administrativnih grešaka i financijskih nepravilnosti, što omogućava korisnicima da se fokusiraju na ostvarivanje projektnih ciljeva', precizirala je.
Usprkos navedenom, stava je kako EU projekti mogu imati ključnu ulogu u dugoročnom razvoju Dalmacije, posebno u sektorima poput turizma, poljoprivrede, energetike, infrastrukture i održivog razvoja. Dalmacija je, naznačila je, regija bogata prirodnim resursima i kulturnom baštinom, s ogromnim potencijalom koji se može dodatno valorizirati uz pomoć EU fondova.
'Financiranje kroz EU projekte omogućuje modernizaciju infrastrukture, razvoj održivih turističkih inicijativa, unaprjeđenje poljoprivrednih i ribarskih praksi te poticanje inovacija i digitalizacije lokalnog gospodarstva. Posebno je značajna uloga EU projekata u razvoju obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti, što doprinosi smanjenju utjecaja na okoliš i jačanju otpornosti na klimatske promjene. Također, kroz poticanje suradnje između poduzetnika, obrazovnih i istraživačkih institucija, EU projekti mogu stvoriti nove prilike za zapošljavanje i podići razinu znanja i stručnosti u regiji', konstatirala je.
Pružila je i nekoliko savjeta za tvrtke koje žele aplicirati na natječaje. Naglasila je pritom kako je ključno započeti s jasnom i dobro razrađenom projektnom idejom koja je usklađena s prioritetima natječaja. Preporučila je pravovremeno praćenje istih kao i konzultiranje sa stručnjacima za EU projekte kako bi se osigurala kvalitetna priprema dokumentacije i usklađenost s administrativnim zahtjevima.
'Važno je i da tvrtke realno procijene svoje kapacitete za provedbu projekta te osiguraju adekvatne resurse i tim koji će raditi na njegovoj realizaciji. Dodatno, uvijek je korisno razmotriti mogućnosti partnerstava s drugim organizacijama, što može povećati šanse za uspješnu prijavu i realizaciju. Jedan od ključnih savjeta za tvrtke jest da apliciraju na EU natječaje one projekte za koje imaju stvarnu razvojnu potrebu, a ne da se prijavljuju samo zato što su dostupna bespovratna sredstva. Projekti koje planiraju trebali bi biti dio njihove dugoročne razvojne strategije i nešto u što bi, da imaju vlastita sredstva, uložili i sami. Razvojni put koji nosi EU projekt često je preozbiljan, složen i izazovan da bi se u njega ulazilo samo zato što se to nekome čini zgodnim za iskoristiti. Takav pristup može dovesti do nepotrebnih komplikacija i potencijalnih problema u provedbi, stoga je od iznimne važnosti da projekti budu promišljeni, relevantni i održivi.
EU fondovi predstavljaju jedinstvenu priliku za dalmatinske tvrtke da se pozicioniraju kao predvodnici održivog razvoja, modernizacije i inovacija, uz istovremeno povećanje svoje konkurentnosti na domaćem i međunarodnom tržištu. Međutim ključ uspjeha leži u odabiru pravih projekata koji odgovaraju stvarnim potrebama i kapacitetima tvrtki', naznačila je.
Od nastanka mmm KOZMETIKE do projekata kroz koje je razvijena
Anđelka Vuković izneseno je primijenila i na vlastitom brendu prirodne kozmetike. Kreirala ga je iz hobija, no i on polako prerasta u posao.
'Moja ljubav prema biljkama i njihovim djelotvornim svojstvima duboko je ukorijenjen. Još od djetinjstva fascinirana sam prirodom - ta strast potječe od moje pokojne prabake, za koju kažu da je liječila ljude i životinje raznim biljkama. Svjesnost da je koža najveći ljudski organ i da sve ono što se na nju nanosi, naposljetku, apsorpcijom dospijeva u krvožilni sustav i djeluje na mnoge organske sustave, kod mene je osobno odavno prisutna dok se polako, ali sigurno razvija i kod potrošača, što je dovelo do porasta senzibiliteta za malo drugačiju kozmetiku koja ne sadržava industrijske konzervanse, umjetne boje, mirise i razne dodatke koji omekšavaju, izbjeljuju ili brzinski pomlađuju kožu, a čije dugotrajno korištenje može prouzrokovati razne zdravstvene tegobe kod onih koji ih koriste.
Osnovna je filozofija kojom sam se vodila u formuliranju proizvoda da bi kozmetika koju koristimo trebala biti 'hrana' za naše tijelo. Stoga i slogan mmm KOZMETIKE 'Delicije za kožu, iz prirode' slikovito opisuje o kakvim proizvodima je riječ. Stvaram, dakle, proizvode koji su prava 'hrana' za kožu, gdje su svaka krema, maslac za tijelo, ulje ili balzam izrađeni isključivo od prirodnih i organskih sastojaka, bez umjetnih boja, mirisa i parabena - jer duboko vjerujem da samo zdrava koža može biti lijepa koža.
Proizvodnja kozmetike je jako zahtjevna, u kontekstu svih normi i pravila kojih se treba pridržavati prilikom proizvodnje, stoga i put mojih proizvoda ka tržištu ide trnovitim, postepenim putem. Trenutačno sam u fazi u kojoj sam uložila u obrazovanje, prostor, opremu, osigurala sigurnost proizvoda kroz provedena laboratorijska testiranja, završila sve moguće tečajeve koje proizvođač treba imati, napravila web stranicu i sada samo čekam da zakoračim na tržište.
Ipak, želja mi je da razvoj ove djelatnosti ostane u granicama održivosti, s naglaskom na kvalitetu i osobni pristup, kako proizvodnja kozmetike, za mene osobno, nikada ne bi izgubila obilježja hobija jer smatram da maksimizacija profita ne bi trebala biti isključivi cilj svega čime se bavimo. Stoga mi je cilj ostati u malim okvirima, proizvoditi u malim šaržama kako bih osigurala maksimalnu svježinu i vrhunsku kvalitetu proizvoda i održivost. Cilj mi je kroz razvoj brenda mmm KOZMETIKA ne samo ponuditi vrhunske proizvode za njegu kože, već i potaknuti svijest o važnosti prirodnih sastojaka za ljepotu i zdravlje pojedinca te osiguranje održivog načina proizvodnje', iznijela je.
Kako bi unaprijedila proizvode mmm KOZMETIKE, odlučila je aplicirati za sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj preko natječaja 'Inovacijski vaučeri za MSP-ove'. Projekt pod nazivom 'Delicije za kožu iz prirode – mmm KOZMETIKA' (referentna oznaka: KK.03.2.2.03.0161) imao je za cilj ispitivanje zdravstvene ispravnosti kozmetičkih proizvoda. U provedbi projekta surađivala je s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije kao znanstveno-istraživačkom organizacijom te je provedeno laboratorijsko ispitivanje sedam proizvoda: dnevne, de luxe i noćne kreme za lice, pilinga, balzama za usne, maslaca za tijelo i ljetnog ulja. Projektnim aktivnostima obuhvaćena su sva ispitivanja koja pojedini kozmetički proizvod treba imati da bi bio spreman za tržište: zdravstvenu ispravnost, fizikalno- kemijska svojstva, kemijsku i mikrobiološku sigurnost te izvješće o sigurnosti svih sedam proizvoda uključenih u analizu.
'Dobivanje EU sredstava za ovu namjenu bilo je od iznimnog značaja za razvoj proizvoda mmm KOZMETIKE. Spomenuta laboratorijska ispitivanja omogućila su unapređenje proizvoda te stvorila preduvjete za njihovo lansiranje na tržište, u što sumnjam da bi kao tadašnji hobist uopće krenula s obzirom na to da se radi o financijski izdašnim aktivnostima.
Specifičnost je ovog projekta 'dva u jedan' situacija, gdje sam ja kao konzultantica sama napisala i uspješno provela projekt koji je doprinio razvoju mog brenda prirodne kozmetike. Također, zahvaljujući projektu sam imala priliku iskusiti perspektivu korisnika EU sredstava 'na vlastitoj koži'. To iskustvo bilo je izuzetno korisno za mene kao konzultanticu jer sam se iz prve ruke upoznala s izazovima i prednostima koje takvi projekti donose krajnjim korisnicima. Stečena projektna empatija dodatno mi pomaže u pripremi i provedbi EU projekata za moje klijente jer razumijem proces ne samo s tehničke strane, nego i iz perspektive korisnika koji prolazi kroz cijeli ciklus - od prijave, preko provedbe, do završnog izvještavanja. Dakle, moglo bi se reći da mi je provedba ovog projekta omogućila ne samo osiguravanje visoke kvalitete i sigurnosti proizvoda, što je ključno za zadovoljstvo korisnika, već i stjecanje dodatnih znanja i vještina koje sada uspješno primjenjujem u svom radu s klijentima na njihovim EU projektima', zaključila je za Anđelka Vuković Dalmatinski portal.
***
Tekst je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.