Na Pjaci je bio i dogradonačelnik Bojan Ivošević koji je komentirao potez Kuzme Kovačića koji je zbog uklanjanja štandarca pozvao policiju.
'On shvaća autorska prava, ali ne shvaća vlasništvo. Ovo je naše umjetničko djelo, nazovimo ga tako. Sud je odlučio da ga ne možemo mijenjati, ali nije odlučivao o tome gdje će stajati. Hoće li biti u gradonačelnikovom uredu, na PJaci ili u nekom muzeju kao donacija Grada, to je naša stvar. Mi smo ga platili, mi smo vlasnici i za to nam ne treba nikakva njegova suglasnost. O tome je možda trebao razmišljati kada je zazivao Italiju ovdje u Splitu, da jedan takav spomenik, koji vraća te prizvuke da je netko imao želju prodati Dalmaciju Italiji i da talijanska zastava visi na ovom jarbolu, to više nije opcija da bude u ovom gradu', rekao je Ivošević i dodao kako mi jako dobro znamo svoju povijest.
'Znamo kada je Hrvatska stvorena i znamo kada je obranjena i to ne može biti predmet diskusije. Oni koji budu negirali osnutak Republike hrvatske, njene granice i našu zastavu neće biti poželjni', rekao je Ivošević i još jednom objasnio zbog čega na Pjaci ne može ostati štandarac Kuzme Kovačića.
'Ovaj spomenik nije u skladu s odlukom Gradskog vijeća. Zadnja odluka Gradskog vijeća je bila da mora stajati datum oslobođenja od fašizma, a ovaj spomenik to nema. Sudski spor se vodio isključivo o izgledu autorskog djela, a ne to tome gdje će spomenik stajati, to je isključivo domena Grad Splita. Ali, ključno je da je Gradsko vijeće odlučilo kakav on mora biti, a ovaj nije u skladu s tom odlukom. Mislim da je građanima važnija odluka njihovog predstavničkog tijela nego hirovi nekoga tko je bez ikakvog natječaja 1999. radio ovakve skulpture', kazao je Ivošević.
Komentirao je i to što je karnevalska zastava skinuta sa štandarca samo nekoliko sati nakon postavljanja.
'Mi ne možemo utjecati na to da će baš u ovo vrijeme doći odluka Trgovačkog suda. Znali smo to i jutros, ali smo pustili maškare da odrade svoj dio posla. Šta da otkažemo maškare ako dva dana ili pola dana treba nešto drugo raditi? Mislim da stvarno jedno nema veze s drugim. Znate da nam je rok bio do 27. veljače, a pitanje je hoće li oni sve ovo danas stići napraviti jer je težak postament, a i jarbol je visok', govorio je dogradonačelnik kada mu je prišla Barbara Kovačić, Kuzmina supruga.
- Gospodine zašto vi skidate spomenik... - krenula je.
- Nije spomenik, pogrešno tvrdite - odgovorio je Ivošević.
- Je, spomenik je - nastavila je ona.
- Nije spomenik - uporan je bio i dogradonačelnik.
- Za ovo je potpisan ugovor 1999. godine za izradu kao umjetničko djelo... - pokušala je nastaviti Barbara Kovačić.
- Potpisan je ugovor za umjetničko djelo, ne za spomenik - prekinuo ju je Ivošević.
- Zašto vi to skidate kada nemate odluku Gradskog vijeća niti imate odluku Komisije za imenovanje ulica i trgova - pitala ga je.
- Tu ste pogriješili. Imamo odluku Komisije i Vijeća grada što sve mora pisati - odgovorio je zamjenik na što ga je ona pitala kada je ta odluka donesena.
- Gradsko vijeće je odlučilo koji će datumi biti upisani na štandarac i ako autoru to smeta mi ćemo to poštovati. Već je izbrisan datum oslobođenja Splita od fašizma, a ovaj štandarac ne poštuje odluku Gradskog vijeća. Zbog toga ovaj više ne može biti tu, nego moramo donijeti drugi koji će poštovati odluku Gradskog vijeća. Mene je iskreno sramota da netko u Republici Hrvatskoj zaziva neke struje koje su htjele odcijepiti dio hrvatskog teritorija. Ovdje talijanske zastave neće biti. Split je oslobođen i ostat će oslobođen i nikad više ni pedalj Hrvatske neće biti predan. Tko ima problem s oslobođenjem Hrvatske s borbom Franje Tuđmana 1945. neka se obrati gospodinu Šuti - rekao je Ivošević.
- Ali... - krenula je Barbara Kovačić.
- Završili smo - jasan je bio Ivošević.
- Vi ste završili, ali meni niste dali da rečem što imam - odgovorila mu je.
- Šta se mene tiče, mi smo završili. Dignite doma talijansku zastavu slobodno - završio je Ivošević.