Marinko Biškić je atipičan po mnogočemu, čovjek pozitivne emocije, punker u mladosti koji nije ni pio alkohol ni drogirao se, sve što je radio - bilo je iz ljubavi i strasti. Ostavio je trag na splitskoj kulturnoj sceni još 90-ih, otvarao vrata mladim alternativnim rock bendovima, ljevičar poduzetnik izražene humanitarne crte u čijem su 'čokoladnom carstvu' štićenici Juraja Bonači našli svoj komadić raja kroz radnu terapiju. I ne samo oni. Čokolatijer s nizom prestižnih nagrada, uključujući i ulazak u Guinnessovu knjigu rekorda s najvećom čokoladom. Biškić je vlasnik male, ali po djelima velike tvornice Nadalina čije su čokolade osvojile svijet. No, ovdje nije riječ o njegovom životu i poslovnim uspjesima, koji sami po sebi zaslužuju novinske retke. Marinko Biškić je, naime, kandidat za dogradonačelnika Splita koalicije SDP- Možemo - Direkt. Prvo pitanje koje smo mu postavili je oko dosadašnjeg tijeka kampanje, s obzirom na to da je 'u prvim redovima bojišnice'.
- Iskreno, očekivao sam žestoku kampanju oko programa i oko ideja, ali nisam ni mogao zamisliti da će trenutačna vlast u gradu krenuti tako prljavo s osobnim napadima na našeg kandidata Davora Matijevića. To je ispod svake razine političke borbe i jako sam razočaran, s obzirom na to od koga ti napadi dolaze.
Pitanje koje se nameće je i zašto 'bacanje' u političku arenu, a uživate simpatije brojnih Splićana na osnovu dosadašnjeg rada?
- Moj politički angažman nije od jučer ni od ovih izbora, često sam davao podršku akcijama građanskih inicijativa, što sigurno mnogi već znaju. Pojavom platforme Možemo na političkoj sceni odlučio sam se aktivnije uključiti i dati svoj doprinos. Napokon imam dovoljno slobodnog vremena da mogu pridonijeti boljitku svoga grada.
Iz prve ruke možete ocijeniti i život u centru Splita iz perspektive svih godišnjih doba. Radite cijelu godinu u gradu, niste jedan od vlasnika obrta koji zimi zatvara vrata.
- Ne bih želio kampanju koristiti za priču o svojoj maloj firmi, ali kad već spominjemo kako naš grad izgleda zimi, moram reći da sam sa svoje strane u ovih skoro 20 godina učinio sve da dućan čokolada radi cijele godine. Začarani krug 'građani ne dolaze zimi u grad jer ne rade dućani, a dućani ne rade jer nema građana' treba se na neki način prekinuti, a to očito nije bio prioritet dosadašnjih vlasti u gradu. Pretvorili smo se u turističku destinaciju koja svojim građanima nudi jako malo.
Kako biste ocijenili aktualnu splitsku vlast? Što biste izdvojili kao pozitivne primjere, a koje su mane?
- Bilo je pokušaja pozitivnih iskoraka, završetak projekata Baldasara i Krstulovića Opare kao što su Žnjan, garaže…Međutim, po meni je fokus potpuno pogrešan, usprkos ogromnim kreditima, ključni problemi Splita su i dalje neriješeni. Nema stvarne brige za one najslabije i mislim da smo tu svi ostali razočarani. Grad nije napravio, niti ima u planu, nijedan novi dom za starije, cijene vrtića su među najvišima u Hrvatskoj, prometni kaos je svakodnevica, a po pitanju gospodarenja otpadom se nismo maknuli niti centimetra. Uz to, odnosi u gradskoj vlasti su često bili obilježeni sukobima, prepucavanjima i osobnim obračunima koji gradsku upravu pretvaraju u reality show. Treba nam stabilnost, rad i jasni prioriteti i tu vlast nije ispunila očekivanja.
Da vaša opcija dobije povjerenje za upravljanje gradom, koji bi prvi konkretni potezi bili?
- Imamo konkretan plan s 10 poteza koje bismo odmah pokrenuli. Prvi bi bili pokretanje izgradnje domova za starije na lokacijama koje su već u GUP-u i u vlasništvu Grada, a u suradnji sa Županijom; priprema modela za besplatan vrtić za svu djecu u Splitu, uvođenje građanskog odgoja, sustavna briga o mentalnom zdravlju mladih, priprema lokacija za priuštivo stanovanje i poboljšanje javnog prijevoza. Ako sam nešto pokazao, to je da se vrijednim i poštenim radom u Splitu mogu napraviti velike stvari.
Spomenuli ste GUP i građanski odgoj. Aktualna vlast je imala većinu u Vijeću, nisu ipak donijeli novi prostorni dokument, a očekivala se i realizacija građanskog odgoja kao dijela predizbornog obećanja.
- Grad se razvija kroz tzv. interpolacije, odnosno ubacivanje zgrada u postojeći urbani prostor bez ikakvog plana za javne sadržaje. Investitori guraju projekte koji nemaju interesa za javno dobro, a stari i neadekvatni GUP sprječava kvalitetan urbanistički razvoj. Što se tiče građanskog odgoja, šokantno mi je bilo čuti da se 'uveo u škole'. Naravno da to nije istina. Ne treba izmišljati toplu vodu, samo učiti iz primjera Zagreba ili Rijeke gdje se već pokazuju rezultati. Iako desničari uporno pokušavaju nametnuti da se radi o ideologiji, stvar je jednostavna - djecu se uči odgovornosti prema okolišu, empatiji, kritičkom promišljanju...
Rekli ste da nemate 'megalomanskih ni populističkih projekata', ali koliko je realno ostvariva ideja besplatnih vrtića?
- Napravili smo računicu, itekako je ostvarivo i to bismo postupno uvodili. Naravno, kad vidimo stanje računa Grada s obzirom na kredite kojim su nas zadužili, ali Split to može i mora omogućiti, stvar je prioriteta. Mi to hoćemo ostvariti. Već iz prethodnih odgovora je vidljivo da će naša koalicija biti više usmjerena na socijalnu komponentu, a ne kao bivša - u beton i zabavne parkove.
Plan je da se novac prikupljen kroz poreze vrati građanima na najdirektniji način, na konkretne i korisne mjere za svakodnevni život građana.
Kako sada stvari stoje, teško će ijedna opcija ostvariti samostalno većinu u Gradskom vijeću. S kim biste surađivali u predstavničkom tijelu, a kim ne biste mogli?
- Jedini smo izašli pred građane sa stvarnom predizbornom koalicijom. Više mjeseci prije izbora smo okupili sve aktere koji dijele naše vrijednosti. Podržali smo Davora Matijevića bez zadrške jer ovdje nije bilo pitanje tko je prvi, tko drugi, već što je najbolje da bi vrijednosti dostojanstva svih ljudi, solidarnost, javni interes, jednak pristup uslugama… dobile stvarnu snagu u Gradskom vijeću. Protekle četiri godine Davor je bio sam, a sad već možemo reći da ćemo nakon 18. svibnja biti ozbiljna snaga. Što bi to značilo u praksi?
Građani su umorni od dogovora iza zatvorenih vrata. OK nam je i da imamo manjinsku vlast u slučaju da ne budemo imali dovoljno mandata, pa da od sjednice do sjednice tražimo podršku za projekte i programe koje ćemo predlagati. Nismo ovdje zbog fotelja, niti da budemo tu pod svaku cijenu, a siguran sam da nas naši birači ne mogu zamisliti s HDZ-om ili Kerumom, a kako će se Puljak i njegovi vijećnici ponašati u trenutku kad postanu oporba, tek ćemo vidjeti.
Gdje vidite Split za deset godina?
- U nekim stvarima Split je stvarno napredovao u posljednjih 30 godina, ali sve karte su stavljane na turizam i to je katastrofalna greška, nestale su ne samo velike industrije nego nestaju i mali obrti.
U predizborno vrijeme, kako sam rekao, često čujemo megalomanske ideje, 'grade' se mega mostovi, tuneli, a u stvarnosti nemamo riješeno niti odlaganje otpada i recikliranje. Split će trebati napraviti zaokret i posvetiti se realnim potrebama građana, a ne potrebama turista.