Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović DOMAZETOVE SUZE ZA KRAJ Bez vijećnika HDZ-a završena posljednja redovita sjednica ovog saziva Gradskog vijeća

DOMAZETOVE SUZE ZA KRAJ Bez vijećnika HDZ-a završena posljednja redovita sjednica ovog saziva Gradskog vijeća

Pamtit će se i Stanišićeva duhovitost o micanju štandarca, upućena je i podrška Anti Zoričiću

17.30 sati Sve do trajnog uklanjana štandarca, sve su odluke prolazile bez rasprave.

Predsjednik Komisije za imenovanje trgova, ulica i za spomenike Srđan Marinić je iznio obrazloženje.

Kazao je kako je važno naglasiti da je 1999. godine Gradsko vijeće donijelo odluku o postavljanju štandarca, bez natječaja. Podsjetio je na kronologiju uklanjanja koje je počelo privremenom mjerom Trgovačkog suda da se izbriše Dan oslobođenja od fašizma te da se nakon micanja, donosi odluka o trajnom uklanjanju.

Prvi se javio za riječ HDZ-ov Jakša Balov

- Štandarac je slomljen, ne može se vratiti. Gradonačelnik je dao nalog da se ukloni, ako možda niste znali. Ja sam pitao gradonačelnika pravni osnov uklanjanja, odgovor nisam dobio. U ozbiljnom ste prekršaju jer je maknut bez odluke Gradskog vijeća. Pogriješili ste i Vi kao predsjednik Komisije što niste pitali autora za datuma. Uklonjen je, a vi od nas tražite da odlučimo da se makne? Nema vam štandarca tamo - rekao je HDZ-ov Jakša Balov.

Marinić je rekao da se radilo o privremenom uklanjanju, a sada se donosi odluka o trajnom.

Željko Domazet se ubacio navodeći da je suština tko će odlučivati što će pisati na štandarcu - Gradsko vijeće, Trgovački sud ili autor.

- Od vas kao intelektualca nisam očekivao takvo tumačenje. Radi se o kršenju procedure. Pozivam kolege da napustimo sjednicu - pozvao je Balov.

Poslušali su ga njegovi stranački kolege iz HDZ-a i otišli iz vijećnice. 

HGS-ov Igor Stanišić je karikiranjem razgolio situaciju.

- Ako bismo mi izglasali ovu odluku o micanju štandarca, zanima me nekoliko stvari: kad bi se krenulo uklanjati, tko bi to radio, imate li ovlaštenu tvrtku i kojim putem bi išli? Kako se radi o povijesnoj jezgri, upozorio bih vas da pazite da se ne slome kamene ploče ili pukne cijev - nasmijao je Stanišić nabrajanjem što se dogodilo kad se uklanjao štandarac, o čemu sad odlučuju.

- Štandarac je privremeno uklonjen - uzvratio je Marinić.

SDP-ov Davor Matijević je rekao, citirajući Domazeta koji je rekao da neće valjda odlučivati sud i Kuzma Kovačić o natpisu na kamenom postolju, rekao da ne može ni gradonačelnik sam narediti uklanjanje. 

-  Što se mene tiče, može se štandarac odnijeti Kovačiću u dnevni boravak, jer ucjenjuje Grad, a sramotna je i odluka Trgovačkog suda. Ali, nije se trebao raditi cirkus, mogla se sazvati hitna sjednica i donijeti odluka Gradskog vijeća o micanju - poručio je Matijević.

Dodao je i da je žalosna patetika HDZ-a.

- Nisu iskazivali takve emocije kad su ostavljali nered sa Spaladium Arenom i druge štetne stvari - zaključio je SDP-ovac.

Mostov Guido Piasevoli je naveo kako se treba naglasiti da je ova točka proceduralne naravi, a sljedeća, o postavljanju novog štandarca sadržajna.

- Napravljen je faul, nije bila divlja gradnja, nego divlje rušenje i sada se traži legalizacija. Ja sam protiv  legalizacije bilo kakvih faulova, pogotovo kada dolaze od gradonačelnika - završio je Piasevoli. 

Odluka o uklanjanju štandarca je donesena rukama vijećnika Centra.

Rasprava se povela i na odluci o postavljanju novog kamenog postolja.

Marinić je pojasnio da će se provesti natječaj i vratiti datumi koje je izglasalo Gradsko vijeće.

Piasevoli je rekao da treba biti jedinstven stav, jer sutra neka nova vlast može staviti datum koji želi.

- Pa i neke koji su skloniji mojim stavovima. Ali, to nije rješenje - kazao je uz dodatak da su raniji natpisi bili primjereni.

Za riječ se na kraju javio Markotić, kritizirajući Puljka navodeći da mu nikada nije bilo do reda, nego samo do pozicije moći. Bilo je to najavljeno obraćanje nezavisnog vijećnika, što je naznačio na društvenim mrežama uoči sjednice. Kako je rekao, zaradio je tužbu zbog ukazivanja na koruptivne djelatnosti, a Puljak je to dozvolio.

- Kad sam prozivao HDZ, bilo vam je u redu, a kad prozivam vas, nije. Znam da imate ambicije preko lokalnih okvira, a ako ste u stanju sve napraviti što sam rekao na lokalnoj razini, strah me pomisliti što bi bilo na nacionalnoj - rekao je među ostalim.

Dodao je još:

- Želim reći iz svog primjera svima kako će završiti svi koji misle surađivati s vama u javnom interesu.

Citirao je na kraju Marijanu Puljak koja je rekla da javnost ima pravo saznati istinu o korupciji vladajućih i pozvala građane na reakciju. 

- Ja ne mogu drugo, nego se složiti s poštovanom zastupnicom, ja sam upravo to radio vaš mandat. Zato sa zastupnicom Puljak pozivam građane da reagiraju burno na izborima - završio je uz posebnu podršku Anti Zoričiću.

Puljak mu je zahvalio na podršci i izrazio žaljenje zbog tužbe, za koju 'nema mehanizme spriječiti'.

- Potpisao sam preko 7000 dokumenata, sigurno je bila greška, ali nikada s koruptivnim namjerama - zaključio je Puljak.

Domazet je također zahvalio vijećnicima na suradnji, jedino mu je zasmetalo što se napuštala sjednica, to ne smatra korektno prema građanima.

Kada je riječi zahvale upućivao djelatnicima iz Odsjeka za rad Gradskog vijeća, Domazet je zasuzio. Bio je to svojevrsni oproštaj.

- Nema razloga za plakati, opet ćeš biti predsjednik Gradskog vijeća - pokušao je Puljak duhovitom opaskom, obojanom optimizmom, razvedriti kraj.

16.20  sati - I daljnje točke dnevnog reda idu glatko, bez rasprave.

16.00 sati - Sjednica se nastavila izlaganjem Domazeta o predloženim kandidatima za nagrade Grada Splita. Nakon pojedinačnog izlaganja, složno su usvojeni prijedlozi. Nagrade  laureatima bit će uručene na svečanoj sjednici povodom blagdana svetog Dujma. 

Izv.prof.prim.dr.sc. Branka Polić, prof.dr.sc. Darovan Tušek, prof. emeritus dr.sc. Frane Barbir, Deni Lušić i Mario Nepo Kuzmanić dobitnici su Nagrade Grada Splita za životno djelo.

Vjeran Duplančić, Nika Karabatić, Barbara Matić i Nela Bujas Trpković zaslužili su osobnu nagradu. Matić je izbor Komisije za nagradu, s obzirom na iznimne rezultate, jer se njeno ime nije našlo na popisu predloženih do roka. Predložio ju je upravo Domazet kao predsjednik Komisije. 

Skupne nagrade su zaslužili Hrvatsko planinarsko društvo Mosor, Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata i Vatrogasna zajednica Grada Splita.

13.48 sati - Na sjednici Gradskog vijeća pokrenuta je rasprava o prijedlogu Split Parkinga koji traži suglasnost za vlastito zaduženje u iznosu od 35 milijuna eura, uz dodatno jamstvo Grada Splita koje bi pokrivalo i gotovo šest milijuna eura kamata.

Sredstvima bi se financirali projekti poput sustava javnih bicikala, izgradnje garaže u Doverskoj ulici, nadogradnje natkrivenih parkirališnih objekata na Pujankama te uspostava sustava 'Park and Ride' kod Turske kule.

Procjena troškova temeljena je na recentnim projektima izgradnje garaža. Direktor Split Parkinga Davor Matošić naveo je da je cijena izgradnje jednog nadzemnog parkirališnog mjesta nekoć iznosila između 10 i 12 tisuća eura, dok je danas taj iznos porastao na 12 do 15 tisuća eura. U garažama, pak, cijena po mjestu doseže oko 25 tisuća eura.

Što se tiče isplativosti projekta kod Turske kule, na pitanje HDZ-ovih vijećnika odgovoreno je da ni izgradnja garaža nije ekonomski isplativa jer ne može pokriti ni kamate kredita. No, istaknuto je kako bi dodatni sadržaji mogli generirati prihod koji bi ublažio troškovnu stranu.
Nezavisnog vijećnika Josipu Markotića, nekadašnjeg člana Mosta, zanimalo je od kada u Split Parkingu postoji radno mjesto 'koordinator za strateške projekte', je li provedena sistematizacija i zna li gradonačelnik tko je predviđen za tu funkciju.

- Imam informaciju o tome, reći ću vam privatno – kazao je Markotić
Gradonačelnik Ivica Puljak poručio je kako vjeruje da će se pri izboru stručnih kadrova za sve pozicije u Split Parkingu slijediti standardi struke i provoditi javni natječaji.

- Vjerujem da je tako, iako bi vi na mom mjestu sigurno javno iznijeli ime osobe koja bi se trebala zaposliti – kratko mu je replicirao Markotić.

Točka je na kraju usvojena s tek dva suzdržana glasa.

Usvojena je dopuna Odluke o preuzimanju sportskih objekata i drugih nekretnina u društvenom vlasništvu u vlasništvo Grada Splita, i to nakon kraće rasprave.

Potom je uslijedila pauza za ručak.

13.15 sati - Nakon što je usvojen iznos s kojim će Grad Split licitirati za Spaladium Arenu, pred vijećnike je stigla još jedna milijunska odluka – prijedlog o zaduživanju Grada za financiranje kapitalnih projekata u iznosu od 79 milijuna eura.

Vijećnik Tomislav Šuta kritizirao je prijedlog, prozvavši gradonačelnika zbog zaduživanja na kraju mandata. Gradonačelnik Ivica Puljak uzvratio je oštro:
- Poštovani vijećniče, vi ste takozvani financijski stručnjak, jer ono što govorite o financijama nema nikakvog smisla. Da postoji procedura za oduzimanje diplome, ja bih je pokrenuo. Vi ćete vjerojatno i doktorirati u međuvremenu, kao i mnogi vaši kolege – u kombijima ili Travnicima – rekao je Puljak, dodavši da će se zaduživanjem financirati projekti poput Doma mladih, Centra za autizam i drugih kapitalnih ulaganja. Istaknuo je i kako Žnjan ne bi bio dovršen bez kreditnog zaduženja.

Šuta je na opasku o diplomi reagirao spominjanjem CERN-a, u koji, kako tvrdi, gradonačelnik ‘uvaljuje članove obitelji’.

- Ispitajte diplomu najvažnijeg čovjeka u Gradskom vijeću – poručio je, aludirajući na Damira Barbira.

Za riječ se javio i vijećnik Jakša Balov.

- Čudno je i smiješno da tražite 79 milijuna eura, a ove godine planirate potrošiti svega pet milijuna. Gdje su projekti? U što će se konkretno utrošiti taj novac? Navodite projekte za 2026. i 2027., ali do tada ima još vremena. Da vas i želimo sabotirati – ne bismo imali što, jer projekata nema. Komunikacija vam je loša, barem jedan projekt predstavite konkretno i ja ću vam prvi čestitati – poručio je Balov.

Vijećnik Viktor Zelić postavio je konkretno pitanje:
- Kakvo je trenutačno stanje zaduženosti Grada na dan 3. travnja 2025., i na koje se projekte odnosi?

- U ovom trenutku Grad Split ima dva kredita. Većina hrvatskih gradova zadužena je do 20 posto, dok je naša zaduženost nešto iznad 4 posto. I kad bismo htjeli, ne možemo prijeći taj zakonski limit – ali i dalje smo pažljivi u planiranju – odgovorio je Puljak.

Točka je na kraju – usvojena.

12.40 sati - Oporba je nastavila inzistirati na prijedlogu da Grad u licitaciji ponudi iznos od 15 milijuna eura. Vijećnik Tomislav Šuta ustvrdio je kako je gradski proračun prenapuhan te da se taj novac može pronaći.

- Financije su odradile svoj posao i pronašle tih pet milijuna koje možemo platiti. Nađite vi još deset milijuna. Odbijam vaš prijedlog. Nećemo ići iznad 5.056.000 eura – poručio je Kuzmanić.

Na kraju je upravo takva odluka i usvojena.

12.20 sati - Započela je rasprava o Spaladium Areni.

Na dnevnom redu našao se Prijedlog II. izmjena i dopuna Proračuna Grada Splita za 2025. godinu, s projekcijama za 2026. i 2027., u koji bi se trebao uključiti i iznos s kojim će Grad licitirati za kupnju Spaladium Arene. Predlaže se da se ide s maksimalnim iznosom od 5.056.000 eura – koliko Grad potražuje za nikad plaćenu komunalnu naknadu.

- Sutra je sastanak vjerovnika, na kojem će oni tražiti poništenje licitacije, no smatramo da bi to bio presedan i očekujemo da sudac taj zahtjev ne prihvati. Grad će licitirati s najvišim iznosom koji ćemo danas izglasati – rekao je dogradonačelnik Antonio Kuzmanić.

U slučaju da Grad uspije u kupnji Arene, upravljanje bi preuzela Javna ustanova Športski objekti. Kuzmanić je najavio da će za stavljanje objekta u funkciju biti potrebno uložiti najmanje 2,5 milijuna eura, a naglasio je da Grad raspolaže tim sredstvima.

- Radovi bi trajali šest mjeseci, a do kraja godine očekujemo tehnički pregled Arene, nakon što se izvrše svi potrebni zahvati. U prvih šest mjeseci 2025. rashodi bi iznosili 250 tisuća eura – 150 tisuća za plaće zaposlenih i 100 tisuća za materijal i energiju. Istodobno, Grad bi izgubio prihod od 200.307 eura komunalne naknade. Ukupan gubitak, uključujući početnu investiciju od 2,5 milijuna eura, iznosio bi 2.950.307 eura – naveo je Kuzmanić.

Za 2026. godinu planirani rashodi iznose 1.125.000 eura, a uključuju troškove plaća, materijala, energije, usluga, opreme te tekućeg i investicijskog održavanja. Prihodi za istu godinu procijenjeni su na 1,2 milijuna eura. Uz to, Grad bi ostvario dodatnu protuvrijednost kroz korištenje Arene od strane splitskih sportskih klubova, što je procijenjeno na 354 tisuće eura. Očekuje se i izravna dobit od 28.384 eura. Procjene su temeljene na poslovanju Sportskog centra Gripe iz 2024. godine. Kuzmanić tvrdi kako je Grad sada u 'win-win' situaciji.

Vijećnik Tomislav Šuta pitao je zašto su se fiksirali upravo taj iznos, predloživši da se ide s ponudom od 15,2 milijuna eura.

- Grad ima potraživanje koje potječe iz razdoblja nakon proglašenja predstečajne nagodbe, a ono je po zakonu prvo na redu u naplati. Split potražuje 5.130.000 eura, umanjeno za već ovršena sredstva, što iznosi 5.052.000 eura. Sve preko tog iznosa išlo bi direktno bankama, što bi bilo pogodovanje njima. A to što vi predlažete, upravo je to – pogodovanje. Vi nama spočitavate sastančenje – sram vas bilo. Grad će platiti svojih pet milijuna, a ako netko drugi ponudi više, nama će se vratiti komunalna naknada – odgovorio mu je Kuzmanić.

Šuta se nije složio s tim tumačenjem te smatra da navođenje iznosa od 15 milijuna eura ne znači da se Arena mora otkupiti po toj cijeni.

- Vi ste ovime otkrili karte – sada svi znaju do kojeg iznosa idete. Vi kalkulirate, a ne ja – poručio je Šuta.

Pročelnica Upravnog odjela za ekonomske poslove Olenka Dadić objasnila je kako je određen iznos licitacije. Istaknula je da je uputa bila da se licitira u visini priznate komunalne naknade. Prisjetila se i kako je, zajedno s pokojnim profesorom Dejanom Kružićem i odvjetnikom, donijela odluku o pokretanju ovrhe nad Spaladium Arenom.

- Moj dragi profesor i šef jednom je došao u Grad i rekao da će dug otići u zastaru ako ne napravimo nešto pametno za Grad. Nije mi bilo lako – ostala sam na vjetrometini i vodila bitke s Vladinom povjerenicom. Iznijela sam joj prijedlog zaključka, a već sutradan svi su se pozivali na stručne službe kojih više nije bilo – prisjetila se Dadić.

Vidno emotivna, nije uspjela suspregnuti suze dok je govorila o pokojnom Kružiću, naglasivši da smatra kako je odluka bila i zakonita i u interesu Grada.

Kuzmanić je odgovorio da generalno protiv banaka nema ništa, s njima često i surađuju, ali mu je ovdje problematičan pokušaj ovršivanja grada.

- U najmanju ruku je bezobrazno da banka nekome da kredit pa od treće osobe traže da ga vrati. Tim banakama ne želim dati ni cent - rekao je.

11.45 sati - Prijedlog zaključka o donošenju Programa zaštite zraka na području grada Splita za razdoblje od 2024. do 2027. godine usvojen je bez veće rasprave.

Potom je na dnevni red došao prijedlog Odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja gradske luke Istočna obala, koji je vijećnicima predstavila Maja Mijota, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam.

Kako je objasnila, riječ je o rješenju koje je rezultat dogovora s Hrvatskim željeznicama te dijaloga s Hrvatskim cestama. Planom bi se trebao riješiti promet u trajektnoj luci.

- Ono što nije dobro jest to što prvonagrađeni rad na anketnom natječaju nije uzet u obzir, već četvrti po redu. Cijelo se vrijeme krijete iza jednog profesora s Građevinskog fakulteta, kojeg uvažavam, ali me zanima zašto je ocjenjivački sud zanemaren – komentirao je vijećnik Tomislav Šuta.

Dodao je kako u prijedlogu ne vidi konačno prometno rješenje ni jasnu suglasnost Hrvatskih cesta.

- Zbog toga mi je nejasno zašto ovako nedovršeno rješenje dolazi pred Gradsko vijeće – poručio je.

Pročelnica Mijota pojasnila je da je riječ o anketnom natječaju, koji ne obvezuje na realizaciju prvonagrađenog rješenja.

- Preporuke ocjenjivačkog suda bile su upravo u smjeru da se predložena prometna rješenja dodatno preispitaju te da se konačno rješenje usuglasi s Hrvatskim cestama. Temeljem te preporuke provedene su dodatne analize. Prvo su ispitane sve varijante, potom je katedra analizirala prometna rješenja svih prijava, a detaljno je obrazloženo zašto je četvrto rješenje ocijenjeno kao optimalno – kazala je Mijota, dodavši da su preporuke ocjenjivačkog suda ispoštovane u cijelosti.

Istaknula je kako su Hrvatske ceste od početka bile uključene u proces i sudjelovale u svim njegovim fazama. Prije nekoliko dana stigla je informacija da je pri kraju izrada 3D modela, koji bi trebao biti gotov za tjedan ili dva.

Napomenula je i da će proces uređenja istočne obale trajati godinama.

Nakon još kraće rasprave, prijedlog je usvojen.

Također, usvojen je i Prijedlog odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja dijela naselja na zapadu Supetarske uvale - ‘Slatine 4’.

11.00 sati - Vijećnik Jakša Balov osvrnuo se na izborni program gradonačelnika Ivice Puljka, ustvrdivši da velika većina obećanja nije realizirana te upitao – zašto?

- Naravno da se nijedan program ne može u potpunosti ispuniti. Neki su projekti bili složeniji za realizaciju, kod drugih su prepreke bili imovinsko-pravni odnosi, dok su kod cestovne infrastrukture procedure toliko komplicirane da ih je gotovo nemoguće provesti. Dio projekata ostao je neostvaren jer su se u međuvremenu promijenili prioriteti. No, planiramo ih realizirati u sljedećem mandatu – još smo mladi, perspektivni i imamo vremena za ostvarenje u naredne četiri godine. I dalje stojimo iza svojih obećanja. S druge strane, realizirali smo i projekte koji uopće nisu bili dio izbornog programa. Ispunili smo ključno obećanje: završena je era HDZ-a i Keruma, i nikada se više neće vratiti način upravljanja gradom kakav ste vi provodili – odgovorio je Puljak.

Balov mu je uzvratio da traži razumijevanje i opravdanja za neispunjena obećanja, iako je ranije, zbog istih prepreka, prozivao svoje prethodnike.

- Ono što je vama dopušteno, drugima nije. Jedini projekt koji ste doista realizirali je uvođenje radijskog signala u tunel. To je vaš domet – zaključio je Balov.

Nakon njega za riječ se javio vijećnik Josip Markotić, koji je podsjetio da je još prije godinu dana postavio vijećničko pitanje o namještanju natječaja u splitskom 'Prometu' te o nepravilnostima u HNK-u Split.

- Iako sam tada iznio vrlo jasne i konkretne dokaze koji nedvosmisleno potvrđuju namještanje natječaja, na sjednici ste moje pitanje potpuno ignorirali. Nekoliko mjeseci kasnije stigao je pisan odgovor – jedna rečenica: 'Direktori gradskih tvrtki imaju svoju odgovornost u odabiru kadra unutar tvrtki koje vode.' Osim što je takav odgovor nebulozan i uvredljiv za zdrav razum, on najbolje pokazuje kako vi doživljavate politiku. To otkriva tko ste zapravo kada dobijete mrvicu moći – kazao je Markotić.

Dodao je kako je licemjerje gradske vlasti u tome što poručuju da direktori mogu raditi što žele i bez ikakve odgovornosti, ako tako odluči politički vrh, dok istodobno smjenjuju one koji se ne uklapaju u njihovu viziju 'novih politika'.

- Za neke ne vrijedi taj kriterij odgovornosti – ne čekate odluke upravnih vijeća, nadzornih odbora ili skupštine. Djelujete kao diktatori koji jednostavno eliminiraju ljude koji vam ne odgovaraju. Takvo licemjerje i dvostruki kriteriji prate vas cijeli mandat i po tome ćete ostati upamćeni. Prije dva dana vaš zamjenik proziva USKOK zbog West Gatea pa kaže: 'Ja bih ih samo podsjetio da su prošle dvije godine i da se moj prag tolerancije prema nekomuniciranju na tu temu smanjuje.' Osim USKOK-a, proziva i Splitsko-dalmatinsku županiju u kontekstu uhićenja supruga jedne kandidatkinje za županicu, tvrdeći da su 'izdali akte suprotno zakonu i nikada nisu napravili reviziju' – rekao je Markotić.

Potom je postavio pitanje: 'Kako to da je dopušteno kritizirati i pozivati na odgovornost institucije pod kontrolom HDZ-a, dok je to zabranjeno kada su u pitanju gradske ustanove, tvrtke i institucije pod kontrolom sadašnje vlasti?'.

- Kako to da 'nova politika' i 'uvođenje reda' funkcioniraju samo kada se prozivaju stari, a kad iste prakse dolaze od vas, tada red staje? Ima li nova politika neku sistemsku grešku koja je sprječava u dosljednoj primjeni kada su u pitanju ljudi i institucije pod vašom kontrolom? Možda postoji neka radionica za unaprjeđenje novih politika – zaključio je.

Dogradonačelnik Bojan Ivošević pridružio se raspravi i odgovorio kako gradska vlast prati rad direktora gradskih tvrtki te je spremna na promjene ako se pokaže potreba.

- I ja sam nekad nezadovoljan. I ja bih volio da mogu puknuti prstima i da se sve odmah ostvari. No, uprave imaju svoju autonomiju, a mi ih nadziremo u okviru naših ovlasti. Griješimo ponekad, ali nije svaki prekršaj za žuti karton – rekao je Ivošević.

Nakon toga zaključena su vijećnička pitanja i započela je rasprava po točkama dnevnog reda.

10.35 sati - Počela su vijećnička pitanja, a atmosfera je odmah zaiskrila politikanstvom i predizbornim prepucavanjima. Oporba optužuje vlast, vlast uzvraća - kriv je HDZ.

Krenimo redom.

Tomislav Šuta otvorio je temu Spaladium Arene i upitao o sastancima s potencijalnim kupcima, no dobio je odgovor da se razgovaralo isključivo o komunalnoj naknadi. Bojan Ivošević potom je preusmjerio raspravu na HDZ, za kojeg tvrdi da je stvorio problem, pa ga je i sam mogao riješiti. Poručio je da se Vlada mogla javiti na licitaciju i pitao: 'Gdje je sad taj HDZ koji je potpisao štetne anekse?'.

- Očito vas istina boli kad puštate nekoga iz kaveza da ovako reagira – uzvratio je Šuta.

Sličan odgovor dobio je i Bruno Stričević (HDZ), koji je pitao što je s obnovom Doma mladih. Gradonačelnik Ivica Puljak kazao je da proces ide sporije zbog državnih institucija, odnosno da je za kašnjenje odgovoran – Andrej Plenković.

Igor Stanišić (HGS) postavio je pitanje zašto se, kad se već izglasava uklanjanje štandarca, ne bi izglasalo i uklanjanje Bajamontuše.

Zatim je uslijedilo pitanje o Jagodi Schön Milesi. Vijećnica Ivana Zelić, među ostalim, pitala je očekuje li grad financiranje kampanje od nje, kao i zašto je Antonio Kuzmanić s njom obilazio gradske prostore, u vrijeme kad nije bio natječaj u tijeku. Ivošević je odgovorio da je ‘grofica’ jedino financirala kampanju SDP-a.

Potom je spomenuo tvrtke koje, prema njegovim riječima, financiraju HDZ, poput 'Spegre', koja je uložila žalbu na natječaj za obnovu Poljuda. Na Zelićino pitanje je li Schön Milesi obilazila gradske prostore s namjerom da ih unajmi, Ivošević je odgovorio da ona ne ispunjava zakonske uvjete za prijavu na natječaj, iako je, kao i mnogi drugi, razgledavala prostore.

- Meni je stvarno već dosta svega vezanog uz navedenu gospođu. Jedino što o njoj znam je da joj nikad nisam odgovorio na poziv. Na hodniku je, pred više ljudi, rekla da nismo imali razumijevanja za njezinog prijatelja Paška Rajčića i njegove urbanističke ideje na području Trstenika i bedema Contarini. Zbog toga se Rajčić, kako je rekla, naljutio na ovu gradsku upravu i odlučio ‘na crno’ podržavati Davora Matijevića s 5000 eura mjesečno – izjavio je dogradonačelnik Ivošević.

Zelić nije bila zadovoljna odgovorom i tražila je da joj se odgovori na pitanje, a ne da se pusti Ivoševića da svima zamaže oči, već da se odgovori na pitanje.

9.50 sati - Nakon 15-ak minuta pauze, Maja Čović stigla je u vijećnicu, sjela na svoje mjesto i osigurala potreban kvorum, čime su stvoreni uvjeti za nastavak sjednice.

Dopune dnevnog reda su usvojene, uključujući i službenu odluku o trajnom uklanjanju štandarca. Nakon toga, sjednica je nastavljena izvješćem gradonačelnika o aktualnim projektima.

9.48 sati - Oporba se obrušila na Puljkov mandat: Četiri izgubljene godine, Split prepušten dugovima i slikovnicama
Prozvani zbog netransparentnosti, financijskog tereta i neispunjenih obećanja. Više pročitajte ovdje.

9.40 sati - Sjednica Gradskog vijeća, tek što je počela, već je morala biti prekinuta. Na samom početku, predsjednik Vijeća Željko Domazet pročitao je dopune dnevnog reda, među kojima se našla i točka o formalnom odobrenju za trajno uklanjanje štandarca – što je izazvalo burne reakcije oporbe.

- Ovo je čin barbarstva u Splitu i nešto što zaslužuje svaku osudu. Ne znam je li se ikada dogodilo da se spomenik ukloni bez odluke Gradskog vijeća i bez mišljenja Komisije. Istovremeno, Komisija je donijela odluku o dvojezičnoj ploči: zašto je još niste postavili? - upitao je Tomislav Šuta, predsjednik splitskog HDZ-a.

Na njegove riječi nadovezala se Lidija Bekavac iz Hrvatske građanske stranke:

- Gradonačelnik Ivica Puljak i dogradonačelnik Bojan Ivošević počinili su kazneno djelo i prekoračili svoje ovlasti. Ovo Gradsko vijeće danas je postalo teatar apsurda – poručila je.

Zbog, kako su naveli, 'prisilnog' uvrštavanja točke o trajnom uklanjanju štandarca, oporbeni vijećnici su se prebrojali i odlučili napustiti sjednicu.

- Napuštamo vijećnicu zbog nasilja u javnom prostoru - kazala je Bekavac i prva izašla, a za njom i vijećnici HDZ-a te ostatak oporbe.

Vladajuća većina, naime, trenutačno nema kvorum – nedostaje vijećnica Centra Maja Čović. Dok se čeka njezin dolazak, predsjednik Vijeća Željko Domazet proglasio je desetominutnu pauzu.

8.26 sati - Splitsko Gradsko vijeće ulazi u svoju završnu rundu – sve upućuje na to da će današnja sjednica biti posljednja u ovom sazivu. A oproštaj neće biti tih i formalan, jer pred vijećnicima je čak 38 točaka dnevnog reda – i podjednako toliko prilika za političke sudare, opaske i oštre replike.

Sjednica počinje uobičajeno – vijećničkim pitanjima, što znači da možemo očekivati dinamičan start. Među temama koje će zasigurno izazvati buru, ponovno se našla i sudbina famoznog postolja za zastavu na Pjaci. Iako je štandarac već uklonjen, gradska vlast sada traži i formalno odobrenje vijeća za njegovo trajno uklanjanje.

Na stolu je i prijedlog za uzimanje dugoročnog kredita od čak 79 milijuna eura od Europske investicijske banke – za kapitalne projekte. Paralelno s tim, Split Parking traži zeleno svjetlo za vlastito zaduženje od 35 milijuna eura, uz dodatno jamstvo Grada koje pokriva i gotovo šest milijuna eura kamata.

O novcu će se pričati i kad dođe red na Spaladium Arenu. Grad planira licitirati za tu nikad do kraja riješenu investicijsku enigmu, a usput će se raspravljati i o izmjenama gradskog proračuna.

I na kraju, vijećnici će odlučiti tko su ovogodišnji dobitnici nagrade Grada Splita, koja se tradicionalno dodjeljuje povodom blagdana sv. Duje.

Oproštajna sjednica? Možda. Rutinska? Nipošto. Sprema se još jedan iscrpan politički maraton koji bi mogao potrajati do večernjih sati.

Vaša reakcija na temu