Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Građani Kaštela protiv tunela Kozjak: 'Pravno i ekološko alarmantno stanje'

Građani Kaštela protiv tunela Kozjak: 'Pravno i ekološko alarmantno stanje'

'Novi ulaz u Split – izlaz iz pravne države i vladavine prava Republike Hrvatske'

Udruga građana Spasimo Kozjak i Kaštela javno je pozvala medije i građane da izađu na teren i svjedoče, kako tvrde, pravnoj i ekološkoj katastrofi koja se odvija u sklopu projekta 'Novi ulaz u Split – Tunel Kozjak'. Riječ je o projektu izgradnje državne ceste između čvora na DC8 u Kaštel Kambelovcu i čvora Vučevica na autocesti A1, za koji Udruga navodi da se provodi mimo zakona i na štetu lokalne zajednice, okoliša i kulturne baštine.

Kako kažu, više od 150 obitelji i preko 250 vlasnika i suvlasnika nekretnina pogođeno je postupkom izvlaštenja bez valjanih rješenja, dozvola ili provedene javne rasprave. Građani ističu kako su iznenada obaviješteni o početku postupaka procjene vrijednosti njihovih nekretnina, bez pravovremene komunikacije i pristupa ključnim informacijama, čime se, kako tvrde, grubo krši Zakon o općem upravnom postupku.

Udruga upozorava i na ozbiljne propuste u provedbi studije o procjeni utjecaja na okoliš, koja navodno nije bila dostupna javnosti 30 dana, nije analizirala alternativne trase ni uključivala sve obvezne podatke, što je protivno Zakonu o zaštiti okoliša. Unatoč tome, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine izdalo je čak pet građevinskih dozvola temeljenih na spornoj lokacijskoj dozvoli iz srpnja 2022. godine.

Posebno zabrinjavaju tvrdnje o devastaciji kulturne i prirodne baštine – bez arheoloških istraživanja već su ugroženi ostaci srednjovjekovnog naselja Ostrog, rimske vile i sakralne građevine. Teškom mehanizacijom i uporabom soli za odleđivanje oštećuju se stoljetni maslinici, dok su zaštićena staništa vuka, leptira i ptica pod konstantnom prijetnjom detonacija i sječe šume. Stabilnost planiranog ekološkog mosta Osmakovac, kako navode iz Udruge, dodatno je dovedena u pitanje zbog mogućih posljedica miniranja u njegovoj blizini.

Građevinske dozvole, izdane bez parcelacijskog elaborata i dokaza o pravnom interesu investitora, predstavljaju ozbiljno kršenje više zakona, upozorava Udruga. Osim toga, proces izvlaštenja je već pokrenut kroz izradu elaborata o stanju nekretnina i angažiranje sudskih vještaka, bez pravovremene obavijesti većine vlasnika. Samim time, narušava se temeljno pravo građana na sudjelovanje u postupku i ulaganje prigovora prije donošenja odluka.

Udruga Spasimo Kozjak i Kaštela ističe da su više puta zatražili održavanje javne rasprave i uključivanje stručnjaka – arheologa, ekologa i geodeta – u procjene učinka projekta. Iako su zahtjevi upućeni Županijskoj skupštini, Gradskom vijeću Grada Kaštela te Ministarstvu, nijedna tematska sjednica nije sazvana, a dokumentacija nije bila javno dostupna.

'Projekt koji se predstavlja kao prometno rješenje zapravo je demonstracija ignoriranja zakonskih procedura i prava građana', poručuju iz Udruge, pozivajući javnost i medije da izađu na teren i dokumentiraju stanje. Više od 50 obitelji već je započelo pravnu borbu, odlučne zaštititi ne samo svoja vlasnička prava, već i okoliš te kulturno-povijesne vrijednosti brda Kozjak.

Oni poručuju kako ova borba nadilazi privatne interese – riječ je o borbi za vladavinu prava, očuvanje okoliša i kolektivno sjećanje, koje bi, ako se hitno ne reagira, moglo biti nepovratno izgubljeno.

Vaša reakcija na temu