Kao komadići legića, slaže se pozornica Resistance. Instalacije s LED ekranima, zvučnicima i reflektorima koji će se sinkronizirati s ritmom glazbe Carla Coxa i Solomuna poprimaju svoju završnu formu.
Park mladeži i ove se godine iz sportske zone transformira u festivalsku: od 11. do 13. srpnja ugostit će 11. izdanje Ultra Europe festivala.
Joe Bašić, direktor MPG-a, marketinške i promotivne agencije zadužene za organizaciju Ultre, proveo nas je kroz Park mladeži dan uoči festivala kako bismo iz prve ruke vidjeli kako teku pripreme.
- Kroz ovih 11 godina Split se pozicionirao kao svjetska destinacija, a Ultra je zasigurno bila pokretač tog razvoja. Ultra Europe je manifestacija svjetskog ranga - mogli bismo je nazvati Olimpijskim igrama elektroničke glazbe. Svake godine privlačimo oko 150.000 posjetitelja iz cijelog svijeta. Split se, zahvaljujući festivalu, svrstao uz bok Barceloni, Miamiju i Riju de Janeiru. Ove godine interes je golem, što potvrđuje da projekt ima budućnost. Naši posjetitelji su mladi od 18 do 35 godina - najaktivniji i najzahtjevniji turisti, ali i oni koji najviše troše - istaknuo je Bašić, koji i ove godine najavljuje dolazak ljudi iz 140 zemalja.
U organizaciju festivala uključeno je više od 3000 djelatnika, među kojima je i oko 400 studenata iz Splita i okolice.
Jedna od novosti ove godine je 'Food Village' s deset ugostitelja, većinom iz Splita, koji će predstaviti svoju ponudu hrane. Postavljena je i manja trgovina Studenca, gdje će partijaneri moći nabaviti osnovne potrepštine.
Naravno, ni ove godine nije sve prošlo bez poteškoća. Nevrijeme koje je prije dva dana pogodilo Split oštetilo je dio festivalske opreme, a posljedice su se osjetile i na obližnjem parkiralištu kraj Jokera.
- Dogodila se nesreća na VIP tribinama kada je vjetar srušio konstrukciju na parkirane automobile. Srećom, nitko nije ozlijeđen. Šteta je već sanirana, a u suradnji s osiguravateljima i vlasnicima oštećenih vozila radi se na naknadi - pojasnio je Bašić.
Festival je obišao i gradonačelnik Tomislav Šuta, koji je ponovio da Ultra Europe donosi brojne koristi Splitu.
- Ipak, od početka naglašavam da su sigurnost i mir građana prioritet, koliko god to bilo moguće s obzirom na okolnosti. Do sada smo imali izvrsnu suradnju s organizatorima i očekujem da će tako biti i nadalje - poručio je Šuta.
Novinare je zanimalo i kako komentira negativne posljedice 'partijanerskog' turizma, koji neki povezuju s festivalom. Šuta je naglasio da je važno razgraničiti Ultru od događanja u centru grada.
- Problem nije isključivo u Ultri, već u manjku regulacije. Potrebne su izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti i Zakona o trgovini kako bi se gradovima omogućilo ograničavanje radnog vremena trgovina koje prodaju alkohol, jer upravo one često narušavaju javni red - objasnio je.
Dodao je i da je Vlada već donijela odluku o strateškom pristupu festivalu u naredne četiri godine, te da Split mora jasno definirati svoju turističku viziju.
- Split ne treba biti party destinacija. Umjesto toga, želimo turizam u službi kulture i sporta, s razvojem kulturnih događanja, jačanjem cjelogodišnjeg turizma i obnovom sportske infrastrukture - zaključio je Šuta uz napomenu da razmatraju i mogućnost iznosa sufinanciranja Ultre u narednim godinama. S druge strane, Joe Bašić vjeruje da se, uz podršku svih razina vlasti, Split može dugoročno pozicionirati kao broj 1 festivalska destinacija hrvatske obale. No, tek nakon što prođe ovogodišnji festival, može se pričati o budućnosti.
Podsjećamo, od petka splitsku pozornicu preuzimaju glazbeni titani: Armin van Buuren, Martin Garrix, Tiësto, Hardwell i Alesso, a definiciju suvremenog elektroničkog zvuka donijet će Amelie Lens, ARTBAT, John Summit te ekskluzivni B2B nastup Adama Beyera i Mau P-a. Tu su još brojni izvođači koje je teško nabrojati, ali vrlo jednostavno možete doći do programa festivala.
S novim imenima, odvažnijom produkcijom i strašću koja je Ultra Europe učinila globalnim fenomenom unutar Ultra Worldwide obitelji, festival ulazi u svoju novu eru.